Okładka

Szanowni Internauci, Ludzie Gór:

Z wielką radością informuję, iż na sierpień 2020 roku planowane jest wydanie mojej książki Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego prezentującej dorobek artystyczny (ponad 550 ilustracji w działach ikonografii i fotografii) jednej z najwybitniejszych postaci związanych z Zakopanem i Podhalem. Wydaje się, że publikacja ta, zawierająca w ocenie recenzentów bardzo dużo cennego, niekiedy unikatowego materiału, powinna spotkać się ze szczególnym zainteresowaniem miłośników Tatr - choć nie tylko. Poniżej informacje o przedsięwzięciu.

O mnie

Radosław Kuty (1979); historyk, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, autor publikacji naukowych dotyczących Tatr i Zakopanego oraz historii ziemiaństwa polskiego. Zainteresowania badawcze: prasa polska 1864-1939 ze szczególnym uwzględnieniem tematyki tatrzańskiej i zakopiańskiej; ikonografia i fotografia tego okresu. Przygotowuje prace: Obraz Tatr i Zakopanego na łamach prasy warszawskiej 1860-1914 (rozprawa doktorska) oraz Tatry i Zakopane w reklamie. Od okresu autonomii galicyjskiej do 1939 roku.

O wydawcy

Antykwariat Górski Filar w Kielcach; założony w 1986 r. przez przewodnika tatrzańskiego, bibliofila i kolekcjonera Henryka Rączkę, zaliczany przez znawców do najlepszych a zarazem najlepiej zaopatrzonych antykwariatów w kraju. Oprócz sprzedaży prowadzi działalność edytorską, współorganizuje wystawy i udziela archiwalne, historyczne obiekty ikonograficzne wydawnictwom. Jest też wyłącznym dystrybutorem literatury górskiej.

Patroni medialni

"Taternik", "Poznaj Świat", Centralna Biblioteka PTTK, Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, "Tygodnik Podhalański", Towarzystwo Karpackie, portal społecznościowy Planeta Gór

Fragment recenzji jednego z najbardziej znanych kolekcjonerów tatranaliów w Polsce, Andrzeja Petrykowskiego:

Nareszcie książka na miarę zasług Walerego Eljasza Radzikowskiego w dziedzinie popularyzacji Tatr i Zakopanego. Dotychczas nie istniała publikacja ukazująca w tak szerokim zakresie dokonania artysty. Większość prac jemu poświęconych miała charakter przyczynkarski i w wysokim stopniu selektywny. A przecież Walery Eljasz to wybitny krajoznawca, autor sześciu wydań najpopularniejszego w jego czasach Ilustrowanego przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic i innych cennych publikacji, płodny grafik, malarz i o czym często zapominano - fotograf.

Autor po raz pierwszy podjął udaną próbę całościowego opracowania dokonań Eljasza w zakresie jego twórczości ikonograficznej. Kilkuletnie, żmudne, dociekliwe poszukiwania i badania zasobów wszelkich źródeł, a przede wszystkim archiwów muzealnych i kolekcji prywatnych, przyniosły imponujący skutek ilościowy i jakościowy. Przeważającą ilość prac plastycznych i fotograficznych Eljasza czytelnik ma okazję obejrzeć po raz pierwszy.

Dobór i układ ilustracji pozwala prześledzić proces twórczy artysty od szkicu, impresji akwarelowej zawartej w sztambuchach do w pełni rozwiniętego malarstwa olejnego, akwaforty czy drzeworytu.

Książka świetnie napisana i zilustrowana w pełni zadowoli zarówno początkujących amatorów poznania działalności Walerego Eljasza i poprzez niego poznania historii tatrzańskiej turystyki, jak i zaawansowanych znawców tematu, umożliwiając im pogłębienie analityczne. Przejrzysta konstrukcja łączy w sobie wszystkie cechy historycznej pracy naukowej z wymogami przystępności popularnonaukowej. Bogata bibliografia, liczne i szczegółowe przypisy dopełniają encyklopedyczny charakter tej książki. Autor sprawnie wyręcza czytelnika z konieczności odszukiwania dodatkowych informacji rozszerzających.

Wszystkim zainteresowanym twórczością Walerego Eljasza Radzikowskiego oraz szeroko pojętym tematem sztuki i turystyki tatrzańskiej gorąco polecam książkę autorstwa Radosława Kutego.

Tagi: 

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...