Okładka

Udział w biegu HOKA Project Carbon X wzięli najlepsi biegacze z międzynarodowego teamu Hoka One One. Wszyscy mieli na nogach innowacyjny model obuwia - Carbon X. Walmsley, który jako pierwszy przekroczył dystans 50 mil (80,47 km), biegł ze średnią prędkością 5:48 na milę. Pozwoliło mu to pobić o 43 sekundy nieoficjalny rekord świata, przez 35 lat należący do Brytyjczyka Bruce’a Fordyce’a (4:50:51).

Pełny dystans 100 km najszybciej pokonał Japończyk Hideaki Yamauchi. Dokonał tego w czasie 6:19:54, będącym gorszym od rekordu świata o nieco ponad 11 min.

W czasie zawodów HOKA Project Carbon X pobity został również nieoficjalny rekord świata na dystansie 10 x 10 km w łączonym biegu kobiet i mężczyzn. Dwie najlepsze drużyny ukończyły swoje biegi w czasach 5:45:51 oraz 5:46:17, wyraźnie poprawiając wcześniejszy rekord, wynoszący ponad sześć godzin i jedną minutę.

Co warto wiedzieć o nowym modelu amerykańskiego producenta?

HOKA ONE ONE Carbon X to innowacyjny model obuwia przeznaczonego na asfalt. Zaprojektowany został, aby umożliwić biegaczom bicie kolejnych rekordów, niezależnie od dystansu, który muszą pokonać. Jego budowa bazuje na unikalnej konstrukcji, łączącej najnowsze materiały i technologie z cechami typowymi dla obuwia Hoka One One. Cholewkę tworzy jednowarstwowy, siateczkowany materiał, zapewniający stopie właściwą oddychalność. Optymalna amortyzacja jest zasługą innowacyjnej śródpodeszwy, bazującej na specjalnej płytce z włókna węglowego, od góry kompatybilnej z pianką CM Betty Fly, a od dołu z pianką EVA. Dynamikę i komfort biegu, niezależnie od preferowanej prędkości, zapewnia kołyskowy system Meta-Rocker. Tworzy on unikalny efekt podparcia, a tym samym ułatwia poprawne stawianie stóp w czasie biegu. Z kolei charakterystyczna, nisko osadzona rama buta, zapewnia stopie stabilizację i bezpieczeństwo w czasie biegu. Jego dynamice i szybkościowym osiągom sprzyja również bardzo niska waga buta - zaledwie 241 g (pojedynczy but męski w rozmiarze 42 2/3 EU).