Autor: 

Jednym z najgroźniejszych czynników wywołujących lawiny jest sam człowiek. Właśnie dlatego przyswojenie podstawowej wiedzy o lawinach to zadanie dla każdego, kto wyrusza zimą w kierunku ośnieżonych szczytów. Elementarną wiedzę na temat lawin możesz zdobyć teraz od specjalistów Ortovoxa.

Trzy podstawowe czynniki, które odpowiadają za wywołanie lawiny to:

  • warunki meteorologiczne i śniegowe
  • nachylenie i rzeźba terenu
  • człowiek (a właściwiej jego obecność).

Przeglądając komunikaty lawinowe na pewno zwrócisz uwagę na to, że to do tych elementów odnoszą się biuletyny, a także same stopnie zagrożenia lawinowego. Komentarze do aktualnego stopnia zagrożenia lawinowego podają informacje na temat stabilności pokrywy, kierunku wiatru, sugerują, w jakich miejscach mogą powstawać depozyty śniegu. Sprawdzenie aktualnego komunikatu to zupełne minimum. Przed planowaną wycieczką warto śledzić zmiany pogodowe i sytuację śniegową w dłuższej perspektywie czasu. W tym tekście nie dowiesz się, jak uczynić zimowe wypady bezpieczniejszymi, ale dowiesz się, gdzie możesz znaleźć informacje od prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie.

Wiedza to element lawinowego ABC

Wiedza i podejmowanie właściwych decyzji w terenie to najlepsza droga do zachowania bezpieczeństwa w górach. Jeśli wyruszasz w góry na skiturowe wycieczki, uprawiasz freeride, wspinaczkę zimową, a nawet chodzisz zimą od schroniska do schroniska, to warto, żeby twój plecak wypełniony był lawinowym ABC, a głowa wiedzą przekazaną od fachowców. Najlepszą okazją do nauki jest oczywiście kurs lawinowy, na którym zdobywa się wiedzę i praktyczne umiejętności. Jeśli nawet na kurs wybierasz się jutro, to dziś skorzystaj z doświadczeń Ortovoxa. Za darmo i w wygodnym fotelu możesz uzyskać podstawową wiedzę.

Benefity Ortovoxa

Ortovox to marka, która nie tylko produkuje renomowany sprzęt lawinowy, ale także edukuje pasjonatów outdooru. Warto przeszperać dokładniej zasoby strony internetowej Ortovoxa. Możesz zacząć od kanału YouTube i po obejrzeniu trailera akcji ORTOVOX SAFETY ACADEMY zagłębić się w kolejne odcinki cyklu o lawinach.

SAFETY ACADEMY LAB (Trailer)

Oprócz filmików, na stronie www.ortovox.com znajdziesz również prezentacje dotyczące lawin. Marka opracowała również bardzo przydatną w górach aplikację Ortovox Bergtouren App, którą możesz zainstalować za darmo na swoim smartfonie. Przygodę z Ortovoxem i lawinoznastwem najlepiej zacząć jednak od krótkiego i niezwykle przystępnego poradnika: Akademia Bezpieczeństwa. Przewodnik dla narciarzy skitourowych i freerideowych. Broszurę możesz przeczytać w języku angielskim na stronie niemieckiej marki. Najlepiej będzie jednak, gdy odwiedzisz stronę polskiego dystrybutora produktów Ortovox i pobierzesz poradnik formacie PDF pod tym linkiem.

Autor: 
Przykładowe strony
ortovoxfoto.jpg

Publikacja ta przydatna jest nie tylko osobom, które pierwszy raz mierzą się z górską zimą. To również doskonała ściąga dla prawdziwych górskich wyjadaczy, przeżywających w tym roku kolejny aktywny sezon. „Bycie przygotowanym jest najlepszym środkiem ostrożności, jaki możesz zabrać ze sobą w góry” – piszą twórcy publikacji, z którą łatwo można przyswoić i odświeżyć wiedzę. Broszura zawiera podstawowe informacje o lawinach, omawia czynniki lawinowe i edukuje w zakresie pożądanych zachowań zimą. Znajdziesz w niej informacje na temat planowania wycieczki, prawidłowego działania w terenie i postępowania w przypadku wystąpienia wypadku lawinowego.

Nie zwlekaj i zdobądź wiedzę od najlepszych specjalistów. Autorami przewodnika są Rudi Mair i Patrick Nairz z Tyrolskiego Serwisu Ostrzegania Lawinowego (Tyrol Avalanche Warning System). Pamiętaj jednak, że broszura daje tylko podstawową wiedzę. Jedynie dodatkowe ćwiczenia praktyczne, dalsze przyswajanie wiedzy o lawinach oraz długotrwale zdobywane doświadczenie pozwoli ci jeszcze bardziej minimalizować ryzyko.

Uwaga! Możesz mieć drukowaną wersję przewodnika. Jeśli podoba ci się przewodnik Ortovoxa i chcesz mieć go przy sobie na zimowych wycieczkach, to może on łatwo wskoczyć do twojej kieszeni. Wystarczy, że lubisz (lub polubisz) nasz fanpage https://www.facebook.com/plmountblog/ i napiszesz do nas wiadomość z informacją, że go chcesz. Spośród osób, które do nas napiszą wylosujemy 3 osoby, do których wyślemy pocztą przewodnik. Chętnie rozdalibyśmy przewodnik wszystkim, niestety mamy tylko tych kilka egzemplarzy. Zabawa trwa do godziny 21 w środę 15.02.2017. W czwartek wylosujemy 3 osoby i poinformujemy na fanpage'u, kto zgarnął przewodnik Ortovoxa. Jeszcze przed weekendem przewodniki wyruszą w podróż do domów szczęściarzy.

Przeczytaj też inne nasze artykuły o lawinach:

O karkonoskich wypadkach lawinowych
https://plmount.wordpress.com/2015/02/06/karkonoskie-wypadki-lawinowe/

oraz tym, jak ocenić zagrożenie lawinowe
https://plmount.wordpress.com/2015/02/06/ocenic-zagrozenie/

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...