Litworowy Kocioł – cyrk lodowcowy w najwyższej części Doliny Litworowej w polskich Tatrach Zachodnich. Od zachodniej strony otoczony jest Kozim Grzbietem z Machajówką, od wschodniej Czerwonym Grzbietem, od południowej odcinkiem grani głównej Tatr od Małołączniaka (2096 m) przez Litworową Przełęcz po zwornik Koziego Grzbietu znajdujący się kilkadziesiąt metrów na wschód od szczytu Krzesanicy. Od północnej strony kocioł zatamowany jest moreną czołową biegnącą od Machajówki po Litworowy Grzbiet>. Morena ta jest o około 60 m wyższa od dna kotła. Najbardziej strome zbocza ma Litworowy Kocioł od strony Koziego Grzbietu. Natomiast zbocza Czerwonego Grzbietu (tzw. Litworowy Upłaz) są trawiaste i niezbyt strome. Dawniej były wypasane, wchodziły w skład Hali Upłaz. Wśród skałek znajduje się w nich wlot do Jaskini Lodowej Litworowej. Litworowy Kocioł znajduje się na podłożu skał dolomitowo-wapiennych, w których występują zjawiska krasowe. Skutkiem tych zjawisk dno Kotła Litworowego jest suche, gdyż woda spływa podziemnymi przepływami. Efektem zjawisk krasowych jest też występowanie w Dolinie Litworowej skomplikowanego systemu jaskiń.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Czerwone Wierchy

Mapy zawierające to miejsce

Karpaty
Okładka Opis
Okładka mapy

Podhale – Tatry, Orawa, Spisz – część wschodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje teren Podhala od Rysów na południu do Turbacza na północy i od Zakopanego na zachodzie do Pienin na wschodzie. Zawiera dużą część Tatr, polskiej Orawy i Spiszu.

Okładka mapy

Podhale – Tatry, Orawa, Spisz – część zachodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje teren od Babiej Góry na północnym zachodzie do Zakopanego na wschodzie oraz do granicy polsko-słowackiej na południu. Zawiera aktualne znakowane szlaki turystyczne.

Okładka mapy

Tatry polskie i słowackie – część wschodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje obszar od Zakopanego na północnym wschodzie do Popradu i Kieżmarku na południowym zachodzie. Na mapie zaznaczono: atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne z czasami przejść oraz wyciągi narciarskie.

Okładka

Tatry polskie i słowackie – część zachodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje obszar Tatr Zachodnich, Orawy, zachodniego Podhala i Kotliny Liptowskiej. Na mapie zaznaczono: atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne z czasami przejść oraz wyciągi narciarskie.

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów to prawdziwy biegun zimna Polski. Mamy szansę na oficjalne badania naukowe i odnotowanie nowego rekordu zimna.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Litworowy Kocioł. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

19° 54' 46" E
49° 14' 11" N
Wczytuję...