Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Alpy
Szczyty:
Dom (Alpy) (4545 m n.p.m.)
Dufourspitze (4634 m n.p.m.)
Matterhorn (4478 m n.p.m.)
Mettelhorn (3406 m n.p.m.)
Signalkuppe (4554 m n.p.m.)
Akweny wodne:

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Szwajcaria to kraj niezliczonych atrakcji turystycznych, wśród których znajdziemy m.in. zapierające dech w piersiach alpejskie widoki, klimatyczne miasteczka czy górskie serpentyny. Poznaj 5 najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas zbliżających się ferii zimowych.

Są różni zbieracze. Jedni kolekcjonują znaczki, inni punkty za wykroczenia drogowe. Ja zbieram kamyki ze szczytów Korony Europy...

Krajobrazy z różnych części Alp.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Alpy Pennińskie. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...