Okładka

Niektóre mity mają zdumiewającą zdolność przetrwania w czasie, a jeden z nich dotyczy kolorystyki oznaczeń szlaków górskich w Polsce. Przyznam się bez bicia: choć od lat fascynują mnie góry, do niedawna sam myślałem, że kolory szlaków odzwierciedlają ich trudność. Jak się okazuje, prawda jest nieco bardziej skomplikowana.

Podstawy kolorystyki oznaczeń

Standardy znakowania szlaków w Polsce określa Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Dla przypomnienia:

  • Czerwony oznacza szlak główny,
  • Niebieski to długie szlaki dalekobieżne,
  • Zielony i żółty to krótsze szlaki,
  • Czarny to najkrótsze trasy dojściowe.

Jednak kolor nie informuje nas bezpośrednio o trudności szlaku. Krótszy szlak może prowadzić stromą i wymagającą trasą, podczas gdy długi szlak dalekobieżny może być stosunkowo łatwy, ale bardziej czasochłonny.

Przykłady? Proszę bardzo. Orla Perć - szlak czerwony. Główny Szlak Sudecki - czerwony.

Inne oznaczenia w górach

Poza kolorami szlaków w górach znajdziemy również oznaczenia ścieżek do ciekawych miejsc czy źródeł wody. Gdy ruszasz w teren, ważne jest, aby potrafić rozpoznawać różnorodne symbole na szlakach pieszych. Oto niektóre z kluczowych oznaczeń, na które możesz natrafić:

  1. Kolorowa kropka na białym tle - znakuje początek lub zakończenie trasy. Zrobienie zdjęcia przy tym znaku na starcie i finiszu jest prawie rytuałem, jeśli planujesz długą wędrówkę.

  2. Znak skrętu - Zwykle pojawia się tuż przed zakrętem, a jeśli ścieżka jest dobrze oznakowana, za skrętem odnajdziesz znak potwierdzający - pewny sygnał, że jesteś na właściwej drodze.

  3. Strzałka - Bezpośredni wskaźnik zmiany kierunku twojej trasy.

  4. Biały wykrzyknik - Ostrzeżenie przed miejscami, które mogą być trudne do zidentyfikowania. Gdy zobaczysz ten znak, zaleca się zwiększenie koncentracji i zwrócenie uwagi na ścieżkę, zwłaszcza gdy zbliża się zakręt lub trudniejszy odcinek.

  5. Znaki dojściowe - Wskazówki do atrakcji w okolicy, takich jak źródła wody, punkty widokowe czy miejsca noclegowe.

Za co odpowiada kolor szlaku?

Choć intuicja podpowiada nam, że kolory szlaków mogą odzwierciedlać ich trudność, w rzeczywistości jest inaczej. Kolor szlaku jest wypadkową wielu czynników, takich jak lokalizacja, funkcja danego szlaku w sieci tras turystycznych czy historia danego terenu. Dlatego trudność szlaku nie jest bezpośrednio powiązana z jego kolorem. Chociaż jest cząstka prawdy w tym, że szlak czarny jest czasem bardziej wymagający - bo najkrótsza droga często jest tą najstromszą. Ale nie zawsze.

Historia kolorów

Dla wielu znawców Tatr i turystyki tatrzańskiej kolor szlaku może pomóc w odtwarzaniu historii tego obszaru. Wiele szlaków ma bogatą historię, której ślady można odnaleźć w postaci starych oznaczeń, które niegdyś prowadziły dalej niż dzisiaj. Nie zdziw się np. na Wrotach Chałubińskiego gdy zobaczysz pod koniec czerwony kolor szlaku. Zapytasz pewnie: czemu czerwony? To właśnie pozostałość historii, gdy szlak ten prowadził aż do Ciemnosmreczyńskiego Stawu.

Podsumowanie

Nie pozwólmy, by kolor szlaku wprowadził nas w błąd co do jego trudności. Zamiast tego skupmy się na dokładnym zaplanowaniu naszej trasy, uwzględniając aktualne mapy, porady miejscowych oraz informacje o terenie. W ten sposób nasza wycieczka górska będzie bezpieczna, satysfakcjonująca i pełna niezapomnianych wrażeń.

Ps. Jeśli chcesz zarezerwować w mieście Zakopane noclegi - zerknij na ofertę noclegi.net.pl.

Materiał od partnera portalu.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...