Okładka

Kurtkę puchową Mammuta testowałam podczas styczniowej podróży po lapońskich bezdrożach, przemierzając tereny Parku Narodowego Urho Kekkonen na nartach backcountrowych, z saniami. Celem naszej wyprawy była Korvatunturi, czyli znajdująca się w strefie granicznej fińsko-rosyjskiej góra Św. Mikołaja, do której prowadzi jednoimienny szlak.

Pomimo, że podróżowałam w styczniu, to przeciętny zakres temperatur zawierał się pomiędzy -15 do +5 °C, zarówno w słońcu, przy silnym wietrze, przy znacznej wilgotności powietrza, podczas mżawki. Maksymalne wychylenie temperaturowe to -25 °C w pierwszym dniu pobytu.

Laponia 2023

Laponia 2023

Laponia 2023

Laponia 2023

Budowa i wymiary

Model Meron IN Hooded zdecydowanie nazwać można kurtką puchową do zadań specjalnych. Wyjątkowo ciepła, lekka, kompaktowa, o sprężystości 900 cuin - możesz skompresować ją do własnej kieszeni! O kroju regular fit, luźniejszym, zapewniającym większą swobodę ruchu, umożliwiającym założenie dodatkowych warstw odzieży. Wypełniona wysokiej jakości naturalnym puchem gęsim o wadze 121 g/m2, zapewnia komfort cieplny nawet przy dużej wilgotności i niskiej temperaturze, co było szczególnie istotne przy wielodniowej wędrówce. Dodatkowo wartym podkreślenia jest ultralekki materiał Toray ripstop z powłoką DWR odporną na przemakanie. Kurtka posiada system 2 siatkowych kieszeni wewnętrznych oraz 2 zewnętrznych, kompatybilnych z pasem biodrowym plecaka czy uprzęży, co umożliwia korzystanie z nich bez konieczności zdejmowania sprzętu, czy ciągłego odpinania sań. Posiada też wewnętrzną kieszeń piersiową na zamek oraz regulowany kaptur, który szczelnie osłaniał od wiatru podczas przejść przez bezdrzewne połacie lapońskich przestrzeni. Elastyczne wykończenie rękawów zapewnia ich idealne dopasowanie, co można powiedzieć też o dole kurtki, regulowanym ściągaczem, niekrępującym ruchów.

Laponia 2023

Komfort termiczny

Kurtka Meron IN Hooded należy do najcieplejszych kurtek puchowych, jakie miałam okazję nosić. Przy dwudziestostopniowym mrozie, z założoną wełnianą bielizną termiczną i polarem zapewnia komfort termiczny, co potęguje ciepły dopasowany kaptur – otulenie niczym ciepłą kołdrą czy śpiworem. Przy współobecnych opadach śniegu, deszczu ze śniegiem, mżawki dostrzegamy spełniającą oczekiwania warstwę nieprzemakalną, chroniącą przed pochłanianiem i zatrzymywaniem wilgoci oraz brak pozostających śladów czy zacieków.

Przy podjętej znacznej aktywności fizycznej (wspinaczka, podejścia, przy znacznym obciążeniu), nawet jeśli mamy na sobie wyłącznie cienką bieliznę termiczną i tak zajdzie potrzeba rozebrania się, ale tylko na chwilę, bo na samym szczycie założysz ją z najwyższą przyjemnością – zatrzyma wytworzone przez organizm ciepło.

Podsumowując, kurtka nawet przy niewielkim ruchu, w niskich temperaturach, na otwartej, wietrznej przestrzeni zapewnia komfort cieplny i przyjemność użytkowania. Trudno wyobrazić sobie ubranie, które lepiej sprawdzi się w tak skrajnie nieprzewidywalnych warunkach atmoferycznych, takich jak na dalekiej północy.

Laponia 2023

Laponia 2023

Jakość, komfort użytkowania

Kurtka jest bardzo lekka, delikatna, przyjemna w dotyku. Wykończenia pod postacią osłon suwaków, ściągaczy, kaptura zapewniają nie tylko wygodę użytkowania, ale też podnoszą walory estetyczne, co wspólnie z grą kolorystyczną tworzy spójną całość – co możemy zobaczyć na zdjęciach. Dzięki zastosowaniu i puchu, i pierza w stosunku 90/10 oraz sprężystości 900 cuin, sprawia wrażenie bardzo delikatnej, a zarazem zabezpieczonej przed utratą wypełnienia, co zdecydowanie sprawdza się przy częstym kompresowaniu i przepakowywaniu ciężkiego bagażu.

Podsumowanie

Zdecydowanie polecam kurtkę puchową Meron IN Hooded Jacket Women, głównie ze względu na zapewnienie wysokiego poziomu komfortu termicznego, lekkość, niewielkie rozmiary oraz walory estetyczne. Doskonale sprawdziła się trudnych warunkach atmosferycznych i niskich temperaturach północnej Finlandii. Polecam ją każdemu, kto poszukuje puchowej odzieży do zadań specjalnych.

Laponia 2023

Cena. Gdzie kupić?

Kurtka jest do kupienia w firmowym sklepie Mammuta w Polsce: https://mmtsklep.pl/search/meron%20in%20hooded/1,12,id,desc oraz w sieci sklepów stacjonarnych tej marki w Polsce. Cena detaliczne wynosi aktualnie 2499,00.

Joanna Sztuk / Góry i Ludzie

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...