W zimowych warunkach dobra puchówka to skarb. Oto recenzja ciepłej puchowej kurtki wyprodukowanej przez Mammuta.
Kurtkę rozpakowałam z nadzieją rychłego przetestowania jej w prawdziwie zimowych warunkach, jednak “letnie” jak na zimę temperatury sprawiły, że test się odbył m.in:
- W 6 st C stojąc przez godzinę w bezruchu;
- W 13 st C spacerując po mieście spokojnym tempem;
- W 9 st C jadąc na rowerze
- W 5 stopniach w uciążliwej mżawce.
Wygląd, krój, waga, wymiary
Model Mammut Broad Peak IN Hooded nadaje się zarówno w góry, jak i do miasta. Nie jest to ściśle przylegająca warstwa ocieplająca, ale zwyczajna minimalistyczna, “casualowa” kurtka w stylu Regular Fit, pod którą założymy bluzkę, sweterek, lub polar (w zależności od potrzeb). Po założeniu ciepłego kaptura, ciasno i miękko otulającego głowę, znajdziemy się w już w nieco bardziej trekkingowym wcieleniu. Kaptur nie ma ściągacza i dobrze układa się pod kaskiem. Kurtka posiada za to dolny, porządnie wykonany ściągacz, który ucina dopływ zimnego powietrza z dołu.
Kurtka posiada dwie poręczne kieszenie, gdzie bez problemu pomieścimy spory telefon, portfel klucze a nawet rękawiczki. Jedna kieszeń ma suwak z 2 stron, co umożliwia spakowanie w nią kurtki, i zmieszczenie jej do plecaka turystycznego. Kurtkę cechuje bardzo mała masa: 285g i niewielkie wymiary: mieści się do kieszeni 20x23 cm.
Komfort termiczny
Kurtka Broad Peak IN Hooded wygląda na jedną z cieplejszych, jakie miałam okazję nosić. Stojąc przez ponad godzinę w kurtce założonej na t-shirta w temp 6 st C, było mi bardzo przyjemnie i ciepło (czułam się wręcz jakbym leżała w ciepłym domu pod kocem). W tym samym zestawie ubrań, jadąc rowerem w 9 st C umiarkowanym tempem po mieście, rozgrzałam się w szybkie kilka minut. Podobnie było w trakcie delikatnego spaceru, kiedy chwilę po założeniu kurtki w 13 st C, czym prędzej ją rozpinałam.
Producent zastosował materiał Pertex Quantum pochodzący z recyklingu, z powłoką DWR. nie zawierającą szkodliwych PFC, w celu zapewnienia lekkiej ochrony przed wilgocią. Przypadkiem przyszło mi to sprawdzić, kiedy w trakcie jazdy rowerem złapał mnie deszcz i przez 30 minut jechałam w uciążliwej mżawce. Mimo lekkiego namoknięcia, kurtka zapewniła mi komfort termiczny przez cały ten czas, a potem szybko wysychała,
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń szacuję, że dla aktywności nie wymagających ruchu, kurtka idealnie sprawdzi się w niewielkich temperaturach dodatnich, natomiast dla tych ruchowych zdecydowanie w ujemnych. Podczas testu miałam założony zwykły t-shirt, ale przy -20 zakładam, że zastąpiłabym go bluzką termiczną lub jakimś lżejszym polarem.
Jakość, komfort użytkowania
Kurtka jest bardzo miła w dotyku, a założona, ledwie odczuwalna na ciele. Została wyposażona w specjalną osłonkę na zamek pod brodę, żeby zapewnić maksimum komfortu. Dzięki zastosowaniu i puchu i pierza w stosunku 90/10 oraz sprężystości 800 cuin, sprawia wrażenie bardzo delikatnej. Na stronie producent zapewnia, że wykorzystana technologia Y Fuse zapobiega wychodzeniu puchu na zewnątrz - przy próbie kompresji do kieszeni, 3 małe piórka wyleciały, natomiast przy kolejnych już takie sytuacje nie miały miejsca (pakowałam ją ostrożniej).
A jeśli już o puchu mowa, to warto dodać, że model Broad Peak In Hooded posiada Certyfikat RDS, zapewniający, że puch i pierze pochodzą od kaczek i gęsi, które były dobrze traktowane.
Podsumowanie
Jestem bardzo zadowolona z kurtki puchowej Broad Peak IN Hooded Jacket Women głównie ze względu na uniwersalność użytkowania (miasto, góry), zapewnienie wysokiego poziomu komfortu termicznego i niewielkie rozmiary. Bez wahania poleciłabym ją każdemu, kto ceni minimalizm, posiadanie sprzętu uniwersalnego - na wiele lat i kilka pór rok, i kto lubi, kiedy jest mu po prostu ciepło.Taka kurtka będzie dla Was doskonałym wyborem.
Komentarze