Okładka

Każdy, kto ma do czynienia z wędrówkami po górach w okresie jesienno-zimowym lub zimowo-wiosennym wie, czym są raczki na buty. To nic innego jak dodatkowe zabezpieczenie w postaci łańcucha z kolcami, dzięki któremu możemy pokonać trudniejsze podejścia, pokryte dodatkowo śniegiem lub lodem. Jak wybierać takie raczki? Ile powinny mieć kolców, żeby mieć pewność, że posiadamy naprawdę dobry sprzęt?

Raczki na buty – gdzie ich używać?

Raczki na buty przydadzą Ci się w nieco niższych górach, takich jak Beskidy, Karkonosze, czy Bieszczady, gdzie szczyty nie są bardzo mocno oblodzone i nie ma tak stromych podejść, jak na przykład w Wysokich Tatrach. Kiedy na zewnątrz panuje pogoda, przy której możemy się spodziewać oblodzenia i śliskich szlaków, zawsze zabieraj ze sobą raczki. Możesz umieścić je w plecaku na bezpieczne podejścia, a ubrać dopiero wtedy, gdy szlak robi się coraz trudniejszy. Co więcej, nie musisz mieć specjalnych butów, tak jak w przypadku raków. Do raczków wystarczą zwykłe buty trekkingowe, na które wystarczy naciągnąć tylko łańcuszek.

Ile kolców mają dobre raczki na buty?

Dobre raczki na buty mają 10-12 kolców. Jeśli znajdziesz model który ma 13 kolców – tym lepiej. Im więcej dobrze zamontowanych kolców, tym większe Twoje bezpieczeństwo podczas poruszania się oblodzonymi szlakami. Ważny jest również materiał, z którego kolce są wykonane. Najlepiej, by była to wysokiej jakości stal nierdzewna. Wówczas masz pewność, że jest to sprzęt, który przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży Ci przez wiele sezonów. Decyduj się zatem na dobre produkty, również polskich marek, które w zakresie akcesoriów górskich mają naprawdę wiele do zaoferowania. 

Jak dobrać raczki na buty?

Raczki na buty np. https://4fizjo.pl/pol_m_Raczki-i-raki-na-buty-251.html na szczęście nie wymagają specjalnego procesu doboru. Wystarczy odpowiednie dopasowanie do rozmiaru butów, a i tutaj raczki mają pewne zakresy, dzięki czemu nie musisz znać dokładnego rozmiaru buta. To sprawia, że raczki na buty to idealny pomysł na prezent dla kogoś, kto kocha góry i wybiera się na spacery po szlakach nawet wtedy, gdy pogoda nie rozpieszcza. Dbanie o bezpieczeństwo jest wówczas niezwykle istotne, a tym bardziej warto to robić, że raczki na buty nie wymagają wielkiego zaangażowania. Są bardzo lekkie, więc z powodzeniem możesz nieść je w plecaku. Następnie bardzo łatwo je założyć i zdjąć, dzięki czemu w ogóle nie angażują Cię czasowo. Naprawdę ciężko znaleźć jakiekolwiek minusy tego genialnego sprzętu dla miłośników gór.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...