Okładka

Kilka razy w miesiącu wybieram się w górski plener fotograficzny. W dniu 11 grudnia 2019 r. wyruszyłem w Karkonosze w jednym konkretnym celu. Planowałem uwiecznić na zdjęciu wschód Księżyca podczas pełni nad najwyższym szczytem Karkonoszy - Śnieżką (1603 m n.p.m.).

Wschód Księżyca - szerszy plan, 11 grudnia 2019 r.

Pomysł na zdjęcie zrodził mi się w głowie 2 lata temu podczas jednego z wypadów w góry. Po zachodzie słońca zaskoczył mnie wschód Księżyca w pełni, który pięknie wyglądał nad Karkonoszami. Wtedy pomyślałem, że byłoby super wykonać zdjęcie Księżyca z jakimś charakterystycznym obiektem Karkonoszy na pierwszym planie. Szczyt Śnieżki ze słynnymi "talerzami" Obserwatorium Meteorologicznego wygląda kosmicznie i uznałem, że będzie on idealnie prezentował się z wielką tarczą Księżyca w tle.

Pełnia Księżyca w okolicach Śnieżki, 11 grudnia 2019 r.

Żeby wykonać zdjęcie skupiające się wyłącznie na samym szczycie Śnieżki z wielkim Księżycem w tle, musiałem wyposażyć się w odpowiedni teleobiektyw. W tym celu zakupiłem cenioną Sigmę 150-600 mm.

Pełnia Księżyca przy zboczu Śnieżki, 11 grudnia 2019 r.

Początek grudnia 2019 r. był bardzo zimny, intensywnie padał śnieg i mocno wiało. Karkonosze pokryły się grubą warstwą przewianego, zmrożonego śniegu. Wypogodzenie i okazja do wykonania planowanego zdjęcia nadarzyła się w środę 11 grudnia 2019 r. Wziąłem dzień wolny w pracy, by być w górach już we wczesnych godzinach popołudniowych. Pogoda była idealna - bezwietrznie z małą ilością chmur wysokich. Wjechałem na Kopę (1377 m n.p.m) nową koleją linową "Zbyszek" w Karpaczu, by zaoszczędzić siły na marsz i drogę powrotną.

Pełnia Księżyca w okolicach szczytu Śnieżki, 11 grudnia 2019 r.

Zdjęcia planowałem wykonać w okolicy schroniska Luční bouda po czeskiej stronie Karkonoszy. Do celu dotarłem w 1,5h spacerowym tempem (po drodze wykonałem wiele ciekawych zimowych zdjęć na Równi Pod Śnieżką).

Wschód Księżyca rozpoczął się około godziny 15:40, kilkanaście minut przed zachodem słońca. O godzinie 16:15 był dokładnie nad szczytem. Widok Księżyca wschodzącego nad Śnieżką przerósł moje oczekiwania. Krajobraz wyglądał jak na innej planecie. Na szczycie znajdowała się grupa turystów, którą również udało mi się uwiecznić na zdjęciu.

"Księżyc na Śnieżce" - Księżyc w pełni nad Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce, 11 grudnia 2019 r.

Pełnia Księżyca nad Śnieżką, 11 grudnia 2019 r.

Pełnia Księżyca nad Śnieżką - szerszy plan, 11 grudnia 2019 r.

Tego dnia udało mi się zrealizować jedno ze swoich fotograficznych marzeń. Przygotowanie, czekanie na idealny moment oraz pogodę trwały 2 lata. Niżej zamieszczam kilka ujęć, kiedy Księżyc był już wysoko na niebie.

Większość zdjęć wykonanych zostało przy ustawieniach: ogniskowa w zakresie 16-600 mm, 1/8s, f/14, ISO-50 (nocne ISO-640)

Więcej moich zdjęć z Karkonoszy zobaczycie na stronie: www.danielkoszela.eu w zakładce fotografia krajobrazowa

Daniel Koszela Photography

Droga powrotna - Blask Księżyca odbijający się w śniegu. W tle szczyt Śnieżka, 11 grudnia 2019 r.

Zimowa sceneria, Równia Pod Śnieżką, 11 grudnia 2019 r.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...