Okładka

Jeśli lubisz zimowe aktywności, a do tego jesteś zmarzluchem i czytasz ten artykuł, to zapewne rozważasz zakup kurtki puchowej. Jak wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania?

Czy produkty z puchu są warte swojej ceny?

Powiedzmy to sobie szczerze - produkty z puchu nie należą do najtańszych, dlatego warto dobrze przemyśleć ten zakup i wybrać kurtkę najlepszą do naszych potrzeb.

Autor: 
Kurtka puchowa do dobry wybór dla miłośników zimowych aktywności na świeżym powietrzu

Kurtka puchowa to dobry wybór dla miłośników zimowych aktywności na świeżym powietrzu

Na początku warto zaznaczyć, że puch nie grzeje, tylko zatrzymuje ciepło wyprodukowane przez nasze ciało. A trzeba przyznać, że izolatorem jest doskonałym. W przypadku ubioru, trudno wskazać materiał o lepszych właściwościach termoizolacyjnych niż naturalny puch. Najbardziej wartościowy jest puch z gęsi, nieco gorszy z kaczek. Warto podkreślić, że puch z polskich gęsi uchodzi za najlepszy na świecie. Jakość puchu określa współczynnik cuin (cubic inches).

Wskazuje on jaką objętość zajmie jedna uncja (28 g) puchu po rozprężeniu. Na przykład wartość 700 cuin oznacza, że jedna uncja puchu zajmuje po rozprężeniu 700 cali sześciennych. Im wyższa wartość cuin, tym lepiej (ale i drożej).

I tak, dobra jakość puchu zaczyna się od około 600 cuin. W produktach przeznaczonych na ekstremalnie niskie temperatury, gdzie liczy się niewielka waga, np. śpiworach dla alpinistów, możemy spotkać się z wartościami wynoszącymi nawet 850-900 cuin.

Im wyższy współczynnik cuin, tym mniej puchu potrzebne jest do uzyskania określonych właściwości izolacyjnych, a więc uzyskujemy lżejszy produkt końcowy.

Ważnym parametrem jest także współczynnik określający stosunek ilości puchu do pierza. Im wyższa zawartość puchu, tym lepsze właściwości kurtki. Określenie 90/10 oznacza, że na 100 g wypełnienia przypada 90g puchu i 10g pierza i są to bardzo dobre proporcje.

Bardzo dużą zaletą produktów puchowych jest ich niewielka waga. Dzięki temu możemy cieszyć się dobrą termoizolacją przy zachowaniu lekkości ekwipunku (Twoje plecy Ci podziękują!)

Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania puchu są bardzo dobre właściwości kompresyjne. Ciepłą kurtkę puchową możemy skompresować do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nie zajmie ona dużo miejsca w plecaku. Należy pamiętać, aby produkty z puchu przechowywać na co dzień w formie rozprężonej (np. kurta zawieszona na wieszaku, śpiwór luźno w worku bez kompresowania)

Autor: 
Skompresowana kurtka puchowa jest niewielkich rozmiarów

Skompresowana kurtka puchowa jest niewielkich rozmiarów (obok termos o pojemności 900 ml)

Wszystkie te zalety sprawiają, że moim zdaniem warto zainwestować w kurtkę puchową. A będzie to inwestycja na lata, ponieważ dobrze przechowywane produkty puchowe posłużą nam przez naprawdę długi czas.

Czy puch ma jakieś wady?

Oczywiście nie ma produktów idealnych na każde warunki. Puch nie sprawdzi się dobrze przy dużej wilgotności. Są również hydrofobowe wersje puchu, jednak możemy przyjąć, że lepiej unikać wilgoci. Kurtka puchowa za to doskonały wybór przy dużych mrozach, kiedy to powietrze jest raczej suche. Jeśli chcesz używać puchówki w deszczu, powinieneś skorzystać z wierzchniej warstwy z membraną.

Jaką kurtkę puchową wybrać?

No dobrze, wiemy już, że puch ma świetne właściwości termoizolacyjne, jest lekki i dobrze się kompresuje. Ale jaką puchówkę wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania?

Autor: 
Górskie widoki

Kurtka puchowa dobrze sprawdzi się podczas zimowych wędrówek pieszych i narciarskich

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie w jakich warunkach zamierzasz używać kurtki. Czy będzie to raczej wiosna/jesień czy szukasz naprawdę ciepłej kurtki zimowej. Jeśli szukasz lekkiej, uniwersalnej puchówki, która sprawdzi się przy dużych mrozach, zdecydowanie mogę polecić Ci kurtkę Expedition Pack Down Hoodie firmy Fjällräven.

Test kurtki Expedition Pack Down Hoodie Fjällräven  

Kurtka Expedition Pack Down Hoodie dla takiego zmarzlucha jak ja, okazała się strzałem w dziesiątkę. Model ten wywodzi się z legendarnej kurtki Expedition Down Jacket, zaprojektowanej w 1974 roku. Na przestrzeni lat ten kultowy produkt przetestowany został przez miłośników outdooru i profesjonalistów z całego świata, zyskując dużą popularność m.in. wśród alpinistów czy poganiaczy psich zaprzęgów z koła podbiegunowego. Wzorując się na tych doświadczeniach, Fjällräven stworzył nową kolekcję składającą się z czterech modeli, wśród których znalazła się właśnie kurtka Expedition Pack Down Hoodie.

Autor: 
Fjallraven

Expedition Pack Down Hoodie Fjällräven

Miałam okazję testować ją podczas wielu zimowych aktywności: wędrówek pieszych i narciarskich, biwakowania, sesji fotograficznych nocnego nieba, czy przy postojach w trasie.

Autor: 
Wędrówki z psami

Zimowe wędrówki z psami

Kurtka puchowa najlepiej sprawdza się przy dużych mrozach lub przy średniej temperaturze podczas niewielkiego wysiłku (np. podczas postojów w trasie, w trakcie biwakowania, noclegu w jamie śnieżnej czy pod namiotem). Przy intensywnym wysiłku może być w niej za ciepło, chyba, że jest srogi mróz. Jej kompaktowość pozwoli na wygodne spakowanie do plecaka plecaka, dzięki czemu możesz użyć jej dokładnie wtedy, kiedy potrzebujesz.

Autor: 
kurtka w trasie

Kurtkę puchową warto założyć w czasie postoju

Przy wyborze kurtki warto zwrócić uwagę na to, czy producent pozyskuje puch w sposób odpowiedzialny. Warto zaznaczyć, że marka Fjällräven od wielu lat współpracuje ze sprawdzonym dostawcą, który przestrzega kodeksu postępowania zapewniającego etyczne pozyskiwanie puchu. Zrównoważony proces produkcyjny to bardzo ważny priorytet dla Fjällräven, dlatego materiał zewnętrzny oraz podszewka wykonane są z nylonu pochodzącego z recyklingu. 

Autor: 
Czasami widoki bywają mniej widowiskowe

Czasami warunki bywają trudniejsze

Kurtka Expedition Pack Down Hoodie uszyta została z dużą starannością. Widać, że każdy szczegół jest dobrze przemyślany i wykonany należycie. Posiada wygodne ściągacze w jaskrawym kolorze, można ją także schować do jej własnej kieszeni lub do kaptura. Ponadto, na ramionach zastosowana została syntetyczna ocieplina, zapewniająca dodatkową odporność na ucisk.

Odpowiedni krój zapewnia wygodę użytkowania. Osobiście lubię nieco dłuższe kurtki, które dobrze chronią plecy, dlatego ten model bardzo mi odpowiada.

Cenię sobie również sporej wielkości kaptur, który możemy regulować, a także wysoką gardę. Dzięki temu możemy zabezpieczyć głowę i znaczną część twarzy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Elementy znajdujące się bezpośrednio przy twarzy uszyte zostały z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału, co jest dodatkowym atutem.

Autor: 
Miły w dotyku materiał w okolicy twarzy

Miły w dotyku materiał w okolicy twarzy

Kurtka posiada 3 przestronne kieszenie, wszystkie zapinane na zamek. Są one całkiem pojemne, bez problemu mieszczą sporej wielkości telefon i masę innych podręcznych drobiazgów. Zaletą jest obecność kieszeni wewnętrznej, w której możemy trzymać np. telefon lub baterie, aby uchronić je od niekorzystnego wpływu niskiej temperatury.

Do tej pory kurtkę użytkowałam w temperaturach pomiędzy 0 a -15 stopni, ale myślę, że sprawdzi się także w niższych temperaturach. Osobiście jako pierwszą warstwę polecam bieliznę z wełny merino, która cechuje się doskonałymi właściwościami termoregulacji. Expedition Pack Down Hoodie idealnie sprawdzi się jako warstwa zewnętrzna lub pod kurtkę membranową.

Autor: 
Budowa quinzee

Budowa quinzee

Kurtka sprawdziła się doskonale podczas noclegu w quinzee (schronie śnieżnym) przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej minus 10 stopni Celsjusza. Zakładam ją także w czasie postoju podczas zimowych wędrówek, dzięki czemu chronię swój organizm przed wychłodzeniem. W przypadku użytkowania jej przy intensywnym wysiłku, podczas wędrówki narciarskiej przy temperaturze około -5 stopni, było mi w niej nieco za ciepło.

Autor: 
Zimowe biwakowanie

Podczas zimowego biwakowania kurtka puchowa Expedition Pack Down Hoodie Fjällräven będzie doskonałym wyborem

Oczywiście możemy użytkować kurtkę puchową także w nieco wyższych temperaturach, stosując po prostu cieńszą pierwszą warstwę (np. lekka koszulka termoaktywna).

Myślę, że kurtka Expedition Pack Down Hoodie Fjällräven to doskonały wybór dla osób szukających ciepłej puchówki, która sprawdzi się w niskich temperaturach.

Do wyboru mamy kilka wersji kolorystycznych, zatem każdy może znaleźć model, który trafi w jego gust.

Dane techniczne:

- waga: 435 g w rozmiarze S

- waga wypełnienia: 100g

- sprężystość puchu: 700 CUIN

- ocieplenie: 90g gęsi puch, 10g pierze

- dostępne rozmiary: XXS-XL

Zalety:

- doskonale właściwości termoizolacyjne

- lekkość - 435 g w rozmiarze S

- łatwo się kompresuje - można spakować ją do kieszeni

- trzy pojemne kieszenie

- wysoka garda chroniąca szyję i twarz

- obszerny kaptur (zmieści się pod nim kask narciarski lub wspinaczkowy)

Gdzie kupić

Model damski: https://fjallraven-shop.pl/pl/p/Expedition-Pack-Down-Hoodie-W/2483  

Model męski: https://fjallraven-shop.pl/pl/p/Expedition-Pack-Down-Hoodie/2516 

Cena na stronie producenta: 1349 zł

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...