Okładka

Wybierając się w góry wiele osób przeszukuje wcześniej fora, portale i poradniki w poszukiwaniu najlepszego sprzętu trekkingowego i wspinaczkowego. To właśnie dla tych poszukujących tworzymy recenzje konkretnych modeli butów, kurtek czy plecaków i opisujemy w szczegółach nie tylko zalety podawane przez producenta, ale i faktyczne zachowanie na trasie zdaniem użytkownika.

Niektóre marki cieszą się znacznie większym zainteresowaniem i zaufaniem klientów, nawet jeśli ich produkty można porównać z tańszymi zamiennikami czy sprzętem innych producentów. I tu nasuwa się pytanie – czy marka sprzętu ma znaczenie?

Sprawdzone marki czy tańsze zamienniki – sprawdzamy i porównujemy

Aby zawęzić listę możliwych scenariuszy i najlepiej przedstawić teorię, że wybór markowego sprzętu ma zwykle dużo sensu, na tapetę dzisiejszego artykułu wzięliśmy doskonale znaną markę Salomon. Ich górskie buty są jednymi z najczęściej wybieranych i najbardziej rozpoznawalnych, a sama historia rozwoju marki i jej reputacja na rynku sprzętu outdoorowego wzbudzają szacunek konkurencji. Czy Salomon ma faktycznie do zaoferowania więcej, niż tańszy sprzęt outdoorowy dostępny w sieciowych sklepach i również tworzony z myślą o wymagających użytkownikach?

Salomon to marka, która od zawsze kojarzona była z innowacyjnymi pomysłami i „tworzeniem przyszłości dziś”. Funkcjonalna odzież i akcesoria pojawiające się w kolekcjach marki zostały stworzone nie jako uniwersalny sprzęt do wypraw w teren, ale wyspecjalizowane modele odzieży i sprzętu górskiego dopasowane do bardzo specyficznych oczekiwań użytkowników. To jedna z pierwszych zalet podkreślających dlaczego znane marki są lepsze, niż tańsze zamienniki – chociaż i te ostatnie mogą naśladować produkty Salomon, bez odpowiedniego zaplecza technologicznego po stronie producenta i wieloletniego doświadczenia z wymaganiami użytkowników nigdy nie dorównają jakości i trwałości produktu markowego. Efekt? Na rynku znajdziesz tańsze wersje butów trekkingowych Salomon, ale po pierwszych kilku wyprawach tańsze buty zaczną się rozpadać, odkształcać, obcierać lub całkowicie uniemożliwią wygodne chodzenie po kilku godzinach spacerów.

Markę Salomon wybraliśmy do tego zestawienia nieprzypadkowo – istniejąca od 1947 roku francuska marka od zawsze stawiała na pierwszym miejscu opinie swoich odbiorców, jednocześnie wyznaczając trendy i starając się dostarczyć na rynek to, czego klient oczekuje zanim ten zacznie mieć w ogóle jakieś oczekiwania. Lekkie i wytrzymałe konstrukcje, wykorzystanie materiałów high-tech i porządny, stylowy design to wartości, na które pracuje się latami i które przemawiają do odbiorcy. Znając opinie o marce lub mając do czynienia z ich produktami wcześniej nie musisz zastanawiać się, czy kolejna para butów Salomon będzie dla Ciebie dobrym pomysłem. Z tańszym, niesprawdzonym sprzętem górskim nigdy nie możesz mieć takiej pewności.

Sprzęt na każde oczekiwania

Nie ma potrzeby, by przygotowując swój sprzęt na wyprawy górskie postawić na ofertę jednej marki i kurczowo się jej trzymać. W takim schemacie działają najczęściej tylko amatorzy, którzy słysząc dobre opinie o producencie starają się postawić na cały ekwipunek z logo marki. Zdecydowaną zaletą markowych produktów jest specjalizacja producenta – wymieniony wcześniej jako przykład Salomon to marka, której oferta skupia się przede wszystkim na odzieży, obuwiu i akcesoriach outdoorowych spełniających oczekiwania zarówno amatorów, jak i doświadczonych wspinaczy. Wystarczy przyjrzeć się temu, co do zaoferowania w kategorii „Salomon” mają specjalistyczne sklepy outdoorowe takie jak Addnature.pl. Nie znajdziesz tu sprzętu, na którym marka nie zna się wystarczająco dobrze, co świadczy wyłącznie o jej klasie i umiejętnemu budowaniu zaufania klientów.

Marka sprzętu górskiego ma znaczenie, ale nie w kategoriach takich, jak mogłoby się wydawać. Wybierając spomiędzy konkurencyjnych marek w takiej samej kategorii cenowej, oferujących podobny do siebie sprzęt możesz kierować się preferowanym stylem czy kolorystyką. Schody zaczynają się dopiero na etapie przeskakiwania pomiędzy sprawdzonym oryginałem a tańszymi zamiennikami. Te ostatnie nie muszą być koniecznie złe, ale z pewnością będą bardziej zawodne niż godny zaufania oryginał. Marki z rozpoznawalną nazwą i ugruntowaną pozycją na rynku nie będą ryzykowały wypuszczeniem na rynek czegoś, co nie spełni oczekiwań klienta. Jeśli nie chcesz się zawieść, markowa odzież na górskie wyprawy lepiej przygotuje Cię do każdych warunków.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...