Okładka

Druga książka Artura Gorzelaka zatytułowana „Zostawieni na lodzie” prowadzi czytelnika na Syberię, która dla nas kojarzy się z tragicznymi przeżyciami polskich zesłańców.

Tytuł opowieści ma znaczenie dosłowne –bohaterowie utworu zostali sami na tafli Bajkału po wyczerpującym marszu, w sytuacji, gdy Judyta zamoczyła nogę, a wokół temperatura wynosiła -30 stopni. Na szczęście przybyła wezwana pomoc. Metaforyczny aspekt tytułu to całkowity, nieprzewidywalny zwrot planowanych wydarzeń. Opis dokładnych przygotowań do wyprawy, udział w ultramaratonie Biegu Trzech Szczytów w Kalabrii jako sprawdzian kondycji fizycznej i psychicznej wytrzymałości w ekstremalnie niskich temperaturach wskazywały, że wszystko potoczy się według planu. Niestety zawiódł główny organizator Riccardo. Nie można było kontynuować wyprawy. Te przeżycia wskazują, jak bardzo życie może nas zaskoczyć i trzeba scenariusz wydarzeń pisać na nowo.

Na szczęście bohaterowie książki Artur i Judyta to niezłomni podróżnicy. Skoro nie dało się kontynuować trasy przez lodowy Bajkał, więc ustalili nowy plan działań, czyli zwiedzanie, odkrywanie historii, kultury, tradycji Buriacji. Dzięki książce czytelnik uczestniczy w ceremoniach, obrzędach, ucztach, wędruje przez bezkresny step, zwiedza świątynie, spaceruje po wyspie Olchon, podziwia Skałę Szamankę, patrzy na relikt historii – pomnik wielkiej głowy Lenina, poznaje wiele egzotycznych dla nas zjawisk.

Dla osoby, która może tylko pomarzyć o wyprawie w góry zaśnieżonej Italii, a tym bardziej, by zmierzyć się z ekstremalnymi zimowymi warunkami na syberyjskim morzu opowieść Artura o widokach, zmaganiu się z mrozem, zmęczeniem, głodem, zaskakującymi przeszkodami to dla czytelnika osobiste pokonywanie trasy w wyobraźni dzięki sugestywnym opisom autora. Książkę czytałam ze szczególnym zainteresowaniem, albowiem moja córka podczas studiów odbyła podróż nad Bajkał w ramach współpracy z Buriackim Uniwersytetem, toteż kojarzyłam niektóre miejscowości jak Ułan Ude. Ania przekazała mi letni obraz Bajkału, zwyczaje, wierzenia Buriatów. Teraz mam pełniejszą wiedzę o tej gościnnej krainie. Wspominała, jak Buriatom nie mieściło się w głowie, iż można Polskę przejechać w ciągu jednego dnia.

„Zostawieni na lodzie” to malownicza, emocjonująca opowieść, która zachęca do wyprawy na Syberię i daje wskazówki jak przygotować się do podróży, można traktować ją jak przewodnik turystyczny, który przekonuje o wielkiej mocy i wytrwałości człowieka.

Dodatkowym walorem książki są liczne fotografie ilustrujące pejzaże, przygody i przeżycia dzielnych podróżników. Książka w formie audiobooka i ebooka jest możliwa do pobrania za darmo ze strony www.ebookpoint.pl 

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...