Okładka

Buty to dla każdego, mniej lub bardziej wytrawnego turysty, to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku na szlaku. Od właściwego ich dopasowania, oraz zakresu przeznaczenia, zależeć będzie komfort naszych stóp podczas wędrówki górskiej. Podczas kolejnego testu zaprezentujemy wam kultową niemiecką markę Hanwang – model Makra Gtx Gore-tex

Buty prezentują się pięknie i są bardzo lekkie. Mam pewne obawy czy będą dobre na mnie. Po raz pierwszy używam obuwie tej firmy a posiadam dość szerokie stopy. Obawy okazały się jednak zbyteczne. Model Makra GTX Gore-tex jest jednak wygodny nawet dla mnie. To zapewne zasługa szerokiego kopyta użytego do jego produkcji za podstawę tego modelu. Buty Hanwag o czym trzeba wspomnieć już na początku, są bowiem produkowane na różnych kopytach, tak aby idealnie dopasować je do różnych kształtów stóp. Model Makra GTX został wykonany na kopycie Alpin Wide. Jego konstrukcja jest szeroka w przedniej części buta. Ma to zwiększyć stabilność stopy i przeciwdziałać odmrożeniu placów przy niższych temperaturach.

Zanim się jednak rozpłynę o plusach i minusach użytkowanego obuwia kilaka słów od producenta (https://www.hanwag.com/). Hanwag zapewnia, ze prezentowany model to but szczególnie lekki i stabilny wszechstronny, doskonały do wymagających wypraw górskich z elementami lodowcowymi. Specjalna konstrukcja podeszwy zapewnia optymalną wspinaczkę. But jest przystosowany do zamontowania raków półautomatycznych

Detale techniczne

  • Cholewka wykonana jest ze skóry naturalnej - zamszu, oraz - wysokogatunkowego tworzywa
  • Materiał zewnętrzny to Cordura® ze wzmacnianymi szwami;
  • Podeszwa buta to Vibram® Pepe
  • Do amortyzacji użyto piankę EVA;
  • Możliwość zastosowania raków półautomatycznych;
  • Krój Alpin Wide to szerszy but
  • GORE-TEX® Performance Comfort
  • Wysokiej jakości ręczne wykonanie;
  • Waga ok 1250 g dla rozm. 10

Buty przeszły dość długi test bo ponad roczny. Były na kilku wyjazdach dłuższych górskich wyjazdach. Buty posiadają wersję męską i damską, oraz występują w kilku kolorach. W moim przypadku co widać na załączonych zdjęciach używałem butów w czerwonym kolorze.

Buty nie nadają się w każde góry - warto na to zwrócić uwagę na samym początku. O ile skaliste Tatry będą do dla ich powierzchni, to jednak beskidzkie łąki nie potrzebują aż tak sztywnego obuwia. Dlatego już na samym początku warto się zastanowić, w jakie góry chcecie przeznaczyć ten model. Jeśli lubicie chodzić po skalistych graniach, używacie w zimie raków, to będą dla Was buty idealne. Na inne bardziej „miękkie” góry lepiej kupić inne obuwie, mniej sztywne.

W butach chodzi się bardzo wygodnie i świetnie chronią stopę przed urazami, dobrze trzymają kostkę i są bardzo stabilne. Dużą ich zaletą jest ich waga, tu trzeba przyznać, że jest to but naprawdę bardzo lekki, nawet przy moim duży rozmiarze stoy – 13, poza wielkością obuwia buty są bardzo lekkie. Podczas wędrówek w deszczu, czy chodzeniu po strumienia, nie przemokły mi. Oczywiście regularnie je impregnuję. Lecz wspominam o tym bo trafiałem na inne modele, które miały z tym problem. Tak więc technologia Goretex i Codura działają bez zarzutów. Podoba mi się wysoka cholewka – dobrze zabezpiecza kostkę i zapobiega wpadaniu kamyczków.

Amortyzacja

Tu mam trochę zastrzeżenia, ale to zapewne moje odczucie bardzo subiektywne. Mimo zastosowania panki EVA do amortyzacji i przeciwdziałaniu wstrząsom oraz urazom, po dłuższej wędrówce odczuwałem jednak twardość podeszwy. Mogło by być lepiej tutaj. To chyba dla mnie jednym minus. Warto wspomnieć, że w przypadku Hanwagów model Makra Combi GTX ma podeszwę sztywności C, co oznacza, że są to buty na twardsze drogi w skałach. Sztywność podeszwy jest w butach Hanwag na 4 poziomach: od A (buty najbardziej miękkie, na łatwe ścieżki i do podróży) do D (buty wysokogórskie przeznaczone do zdobywania najwyższych szczytów). Pośrednie sztywności odpowiadają odpowiednio B – lżejszym butom trekkingowym, C – butom przeznaczonym na techniczne drogi w skałach.

Podeszwa buta to oczywiście klasyka - VIBRAM, w przypadku tego modelu to Vibram® Pepe. Jest ona zaprojektowana w ten sposób by ułatwić wspinaczkę i maksymalnie samoczynnie pozbywać się oczyszczać. Buty mają niezłą przyczepność. I tu do tej przyczepności mam jedno zastrzeżenie – buty świetnie się trzymają na prawie każdej nawet mokrej skale z wyjątkiem…skały wapiennej. Będą w Rumuni w Parku Narodowym Apuseni musiałem mocno uważać na mokrej wapniowej skale, tu niestety guma użyta w tej podeszwie nie sprawdzała się najlepiej.

Oddychalność

Buty mimo użycia Goretexu nieźle oddychają i wentylują, co czasami nie jest oczywiste. Ja używałem do nich bardzo cienkich skarpetek z coolmaxu. Producent zastosował jako materiał zewnętrzny Cordura®, co na pewno poprawiło też jakość oddychalności obuwia

Materiał zewnętrzy Cordura® obniżył znacznie wagę obuwia bardzo sporo i nieźle się sprawdził w użytkowaniu. Buty mają tuż na podeszwie specjalny zabezpieczający pasy z tworzywa, który chroni je przed kamieniami, wodą i zniszczeniami oraz zabezpiecza stopy przed urazami.

Podsumowanie

Plusy

  • Lekkie, wygodne
  • dobrze zabezpieczają stopy
  • doskonałe wykonanie
  • dobre wzornictwo
  • sprawdzone technologie

Minusy

  • po dłużej wędrówce niektóre osoby mogą odczuwać ich twardość
  • ślizgają się na mokrych skałach wapiennych

Podsumowanie

Byty Hanwag Makra Gtx mogę polecić śmiało każdemu miłośnikowi górskich wędrówek w Tatrach i innych skalistych górach. Sprawdzą się świetnie Są bardzo lekkie i wygodne. Duży wybór kolorów, każdy znajdzie coś dla siebie.

Cena

Cena butów waha się obecnie od 900 do 1100 PLN – czyli można znaleźć but w dobrej cenie o 200 PLN niżej wystarczy kliknąć w gogle.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...