Okładka

Wiosna już w pełni, postanowiłem więc wyjść z ciężkich treków i przetestować buty do letnich wędrówek. Poszukiwałem obuwia niskiego, wygodnego i niezawodnego, padło na model Merrell Chameleon 7 Limit.

Specyfikacja

Co mówi nam producent?

  • Cholewka z zamszu i siateczki 
  • Język z wstawkami uniemożliwiający przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza buta 
  • Gumowe zabezpieczenie chroniące palce 
  • Podszewka z oddychającej siateczki 
  • Technologia M-Select FRESH zapobiegająca powstawaniu nieprzyjemnego zapachu 
  • Wyjmowana wkładka EVA 
  • Poduszka powietrzna Merrell Air Cushion na pięcie amortyzująca wstrząsy oraz poprawiająca stabilność 
  • Podeszwa środkowa EVA dla lepszej stabilności i komfortu 
  • Podeszwa zewnętrzna M-Select GRIP zapewniająca przyczepność na różnych powierzchniach 2 w skali twardości podeszwy FLEX GRADE
Autor: 
Merrell Chameleon 7 Limit
Merrell Chameleon 7 Limit

Pierwsze wrażenia

W przeszłości miałem już buty od Merrella i wspominam je bardzo dobrze. Pomimo mało wyrafinowanej membrany były nieźle dopasowane do stopy i towarzyszyły mi kilka lat. Gdy wyjmowałem z pudełka model Chameleon 7 miałem spory bagaż wymagań. Na pierwszy rzut oka ucieszyła mnie dobra jakość wykonania. Po łączeniach podeszwy oraz po szwach widać, że Merrelle szybko się nie rozlecą. Gumowy przód daje sporą nadzieję na to, że w skalistym terenie wierzchnia warstwa skóry szybko się nie zniszczy. Założyłem pierwszy but na nogę i...

Opanowało mnie zaskoczenie gdy poczułem, jak mocno wyprofilowana jest w pionie podeszwa i wkładka. Pierwszy poważny test miał odbyć się już nazajutrz, a ja nabrałem podejrzeń, że po kilku kilometrach mogę zacząć czuć dyskomfort. Pochodziłem trochę po domu i stwierdziłem, że zaryzykuję. Zapakowałem Chameleony w góry i ani trochę nie pożałowałem tej decyzji.

Zachowanie butów w terenie

Gdy już przyzwyczaiłem się do specyficznego wnętrza butów, okazały się one nieziemsko wygodne. Góry Kamienne to dobry teren na test niskich treków. Jest sporo asfaltu, żwiru, podejść i szalonych stromizn. Utwardzona w większości droga z Głuszycy na Ruprechtický Špičák sprawiła, że noga lepiej ułożyła się w środku. Wszelkie obawy rozwiały się w połowie trasy, kiedy zdążyłem zapomnieć o jakichkolwiek potencjalnych problemach i skupić się na przyjemności chodzenia. Na błotnistym i niemal pionowym zejściu z Waligóry do Andrzejówki była okazja do wypróbowania przyczepności, której niewiele można zarzucić. Dalsza wędrówka po lesie również przebiegła komfortowo.

Właściwie daje się odczuć, że w butach Merrell Chameleon główny nacisk postawiono na zaprojektowanie podeszwy, zupełnie innej, niż w podobnych produktach u konkurencji. Sama cholewka prezentuje się już raczej przeciętnie. Komfort termiczny w wiosennych warunkach zadowala, nawet pomimo braku bardziej zaawansowanej membrany, obawiam się jednak, że w letnich temperaturach noga może się w środku pocić.

Ciekawostką w testowanych Merrellach jest fakt, że bardzo rzadko wpadają do ich wnętrza igły, gałęzie i inne drobiazgi pałętające się po lesie. Być może sprawia to miękka, ale dobrze dopasowana wyściółka buta.

Zachowanie butów w mieście

Pokonuję dziennie piechotą średnio 8 km i lubię czuć się przy tym wygodnie, zwłaszcza na twardych, asfaltowych podłożach. Bardzo cenię sobie w tych warunkach niskie treki. Merrelli używam w mieście od dwóch tygodni i jestem z nich zadowolony. Nadają się na niepogodę i nie przemakają przy pierwszym lepszym deszczu lub w głębszej kałuży. Jestem bardzo ciekaw jak poradzą sobie latem, a później zimą. Jak na razie podeszwa nie starła się za bardzo, co biorę za dobry omen.

Podsumowanie

Specyficzna, ale niezwykle wygodna podeszwa, cholewka bez membrany, dobre wykonanie, niewygórowana cena (399 zł). To wszystko sprawia, że Merrelle są butami ciekawymi. Daj szansę Chameleonom jeśli szukasz obuwia, które nada się zarówno do miasta, jak i na mniej wymagające piesze wycieczki.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...