Plecak to jeden z podstawowych i najważniejszych elementów wyposażenia każdego turysty. Dla każdego podróżnika powinien być najlepszym przyjacielem w drodze, dlatego bardzo ważny jest jego dobór pod kątem własnych potrzeb i sylwetki. Choć dziś prawie każda firma oferuje super plecaki wraz z super systemami nośnymi i rozwiązaniami, to doświadczenie podpowiada jednak, że każdy ma swój indywidualny system spasowania się z plecakiem i nie każdemu będzie pasowało to samo rozwiązanie, choćby bardzo podobne w licznych ofertach producentów.
Pamiętam czasy, kiedy marzeniem każdego był plecak ze stelażem (zewnętrznym :)) i z takim plecakiem biegało się po Tatrach, Beskidach czy Sudetach… Po latach powiało zachodem, pojawiły się pierwsze kultowe polskie modele plecaków (prawdopodobnie na licencji bądź inspiracji Vaude) marki Alpinus Woodpecker… oj, każdy chciał go wtedy mieć, kieszonkowe się odkładało na jego zakup. A potem… rozpoczęła się era super plecaków, wszystko stało się dostępne… wystarczyła gotówka :-)
W tym sezonie dostaliśmy do testów na portalu plecak renomowanej firmy szwajcarskiej Mammut Creon Crest - 65 litrów. Model męski. Dzięki czemu miałem okazję przetestować kilka nowych rozwiązań, które wcześniej tylko widziałem, ale na swoich własnych plecach nie miałem okazji użytkować i sprawdzić. No i pytanie, teza - czy można wymyślić coś jeszcze w plecakach… Wszystko jest tylko kwestią wyobraźni, jak się okazuje ;-).
Na początek kilka słów o naszym plecaku od producenta
Topowy model w segmencie plecaków Mammuta. Plecak do zadań specjalnych. Doskonały system nośny pozwala na komfortowe noszenie plecaka, nawet przy bardzo dużym obciążeniu. System Contact Stream Vario zapewnia wygodę oraz doskonałą wentylację pleców. Rozbudowana funkcja regulacji długości umożliwia indywidualne dopasowanie plecaka do budowy ciała. Zamek boczny umożliwia dostęp do komory głównej. Z przodu plecak został wyposażony w dwie kieszenie z zamknięciem na suwak.
- unikatowy system nośny zapewniający doskonałą kontrolę odciążenia przy dużym obciążeniu plecaka CONTACT STREAM Vario™
- system S.C. Vario zapewnia doskonałą wentylację pleców
- pełna kontrola regulacji długości
- dwie głębokie kieszenie z przodu plecaka
- odłączana klapa może być użyta jako dodatkowy plecak
- taśmy kompresyjne dla zmniejszenia objętości plecaka
- wbudowany, odczepiany raincover
- kieszonka na pasie biodrowym
- dwie boczne kieszenie z siatki
- kompatybilny z systemem bukłaków
- pojemność: 65L
- waga: 2160 g
- brak możliwości dzielenia na komory
Pierwsze wrażenie
Plecak na pierwszy rzut oka wdawał się bardzo kompaktowy i zgrabny oraz… mały. Miałem poważne wątpliwości czy ma obiecane 65 L przez producenta i jak wszystko zmieszczę. Moje obawy pod tym kątem okazały się jednak bezpodstawne, gdyż już podczas pierwszego pakowania na dłuższy wyjazd spakowałem do niego wszystko co planowałem i jeszcze więcej ;-) Ponadto co charakterystyczne dla Mammuta i jego wyrobów - plecak jest wykonany perfekcyjnie w każdym detalu i cieszy oko swoim wyglądem i jakością.
Pakowanie
- Plecak jest bardzo pojemny. Po raz pierwszy miałem okazje korzystać w systemu pakowania plecaka od przodu – duży zamek otwiera cały plecak (nie ma komór!). Pakuje się łatwo – dół plecaka ma dodatkowy system zapinanych siateczek, który przytrzymuje wpakowane rzeczy przed zamknięciem zamka. Mi bez problemu weszły na dół duży zimowy puchowy śpiwór (2,1 kg) i mata samopompująca + kilka rzeczy. Zajęły ok 1/3 dolnej części. Potem zamykałem zamek i pakowałem, układałem rzeczy od góry – cięższe tradycyjnie bliżej pleców. Na samą górę szły rzeczy dodatkowe i najlżejsze jak np. kurtka czy aparat. Wszedł tam komplet rzeczy na kilka dni, kuchenka gazowa, termos i wiele innych szpargałów. Ten system dostępu do plecaka od przodu i z góry spodobał mi się i generalnie wydał mi się praktyczny, choć na początku miałem obawy o ten wielki zamek z przodu.
- Górna klapa – posiada dwie pojemne kieszenie, gdzie znajduje się pokrowiec przeciwdeszczowy (górna klapa) i gdzie można spakować dużo różnych, ważnych rzeczy – to klasyczne rozwiązanie w każdym dziś plecaku. Na przodzie plecaka dwie kieszenie, dosyć głębokie ale dedykowane raczej do spakowania rzeczy na płasko, dlatego spakujcie tu bez problemu mapy, rękawiczki, czekoladę etc. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość odpięcia górnej klapy i uczynienia z niej podręcznego plecaka. Dobre rozwiązanie jeśli np. potrzebujecie się gdzieś przejść po rozbiciu namiotu i nie chcecie zabierać całego plecaka dla kilku drobiazgów, które są Wam akurat potrzebne.
- Dwie kieszenie siateczkowe po bokach – idealne na różne sytuacje awaryjne aby np. włożyć czapkę. Boczne pasy – doskonałe to przytroczenia np. karimaty czy statywu do aparatu czy też nart backcountry.
- Kieszonki w pasie biodrowym. Polubiłem je. Wrzucałem tam chusteczki higieniczne, buffa czy wreszcie telefon do robienia zdjęć na szybko. Nie miałem we wcześniejszych modelach plecaków tego patentu. Dlatego to rozwiązanie uważam za bardzo fajne.
- W szelkach plecaka jest ukryta dodatkowa siteczka na bukłak z wodą. Nie używałem, nie lubię jak mi się coś dynda z przodu… ale może był za mały upał ;-)
System nośny
No to od razu powiem, że bardzo fajnie. Regulacja pleców i ustawienia to już klasyka w tego typu plecakach, można bez problemu dostosować do wzrostu każdego jego użytkownika. Wygodne ramiona, dobrze przylegający pas biodrowy (CONTACT STREAM Vario™) i wreszcie siateczka na plecach (S.C. Vario), która izoluje plecy od plecaka wpływają na komfort jego noszenia nawet na długich trasach. Mi szczególnie przypadała do gustu siateczka czyli system zapewniający doskonałą wentylację pleców - dużo mniej byłem spocony i dużo rzadziej mniej musiałem suszyć przepocone rzeczy. Naprawdę rewelacja. Po raz pierwszy miałem okazję korzystać z tego systemu i teraz sobie trochę nie wyobrażam noszenia plecaka bez tego rozwiązania. Polecam!
Wady
No trudno mi było się ich dopatrzeć. Na pewno plecak nie dla dziewczyn – szukajcie podobnego modelu w wersji lady. Czasami trochę skrzypiał system nośny, ale nie jest to rzecz, która by go dyskwalifikowała. To drobna przypadłość, wynikająca z konstrukcji szkieletowej pleców. Model ma dwie wersje kolorystyczne, obie bardzo ładne. Ocenę i tak daję na 5.
Gdzie kupić
Aktualna cena to 895 PLN. To dobra cena, jak na taki markowy produkt. Plecak jest bardzo solidny i posłuży wam długo. Do kupienia przede wszystkim w Sklepie internetowym Mammuta: https://mmtsklep.pl/plecak-creon-crest
Komentarze