Okładka

Komunikat lawinowy jest jednym z podstawowych źródeł informacji na temat warunków panujących w górach. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy on bardzo dużego obszaru, dlatego tak ważna jest umiejętność odniesienia tych informacji do planowanej trasy. 

Podstawą bezpieczeństwa w czasie zimowych wypraw w góry jest umiejętność oceny ryzyka, a co za tym idzie unikanie zagrożeń. Punktem wyjścia jest odpowiednie planowanie (więcej na ten temat TUTAJ), kiedy gromadzimy informacje na temat panujących warunków, terenu czy pogody.

Autor: 
TG_171127_KL_MasoCorto_5393

Jednym z podstawowych źródeł informacji jest komunikat lawinowy. Dla polskiej części Tatr ogłaszany przez TOPR na stronie www, przy wejściach do Tatrzańskiego Parku Narodowego, na monitorach zamontowanych w budynkach kolejki na Kasprowy Wierch i w schroniskach. W komunikacie lawinowym znaleźć można informacje na temat:

  • najwyższej wartości stopnia zagrożenia lawinowego danego dnia
  • wysokości, czy wystawy względem kierunków świata, gdzie to zagrożenie będzie szczególnie wysokie
  • możliwego wpływu temperatury na wzrost zagrożenia
  • głównego problemu lawinowego w danym dniu
  • stopnia zagrożenia przez kilka dni wcześniej
  • możliwej zmiany poziomu zagrożenia w kolejnym dniu

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że komunikat lawinowy dotyczy bardzo dużego obszaru. Stabilność pokrywy śnieżnej jest zaś różna dla każdego metra kwadratowego zbocza. Informacje zawarte w komunikacie trzeba zatem odnieść do planowanej trasy, zadając sobie szereg pytań: czy będziemy poruszali się po zboczu o wystawie, lub na wysokości, dla której poziom zagrożenia jest szczególnie wysoki, czy danego dnia będziemy poruszali się po stronie zawietrznej, jak wytyczyć trasę by ominąć potencjalnie niebezpieczne miejsca itd.

Ważne też, by pamiętać, że - jak wskazuje sama nazwa skali - każdy jej stopień oznacza zagrożenie lawinowe. Nie można w związku z tym traktować 1 czy 2 stopnia jak zielonego światła dla podejmowania większego ryzyka. Niestety wiele osób tak właśnie podchodzi do komunikatu lawinowego. Tymczasem do największej liczby wypadków lawinowych dochodzi przy 2 stopniu, w pierwszy słoneczny dzień po załamaniu pogody…

Autor: 
TG_171126_KL_MasoCorto_5290

Komunikat nie zwalnia nas z konieczności samodzielnej oceny zastanych warunków i rozsądnego zachowania. Nasze bezpieczeństwo w górach zależy wyłącznie od nas samych i od naszych autonomicznych decyzji.


Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznej eksploracji gór? Odwiedź:

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...