Większości mieszkańców Polski słowo góry kojarzy się ze strzelistymi, kamiennymi szczytami, a przed oczami pojawiają się widoki znane z Tatr. Często zapominamy, że w Polsce mamy wiele pasm górskich, które może nie są tak spektakularne jak przekraczające 2000 metrów kolosy, ale dostarczają całej gamy wrażeń. W długim, ciągnącym się od Bieszczad po ziemię cieszyńską, paśmie Beskidów na szczególną uwagę zasługuje Beskid Sądecki. Ta wyjątkowa kraina położona jest nieco na uboczu, granicząc od południa z Pieninami, na Północy z Beskidem Wyspowym, na zachodzie z Gorcami, a na wschodzie z Beskidem Niskim. Do tego, nie wszystkie jego fragmenty znajdują się na terenie Polski, a dzięki możliwości swobodnego przekraczania granicy ze Słowacją, oferują olbrzymie połacie górskich atrakcji, wręcz stworzonych na wypad na długi weekend. Biorąc pod uwagę bogatą bazę turystyczną, jest to idealne miejsce na majówkę w górach, z dala od zgiełku miast i popularniejszych gór, gdzie trudno o tak pożądane ciszę i spokój.

Piękne górskie krajobrazy

Na Beskid Sądecki składają się zasadniczo dwa główne pasma górskie. Patrząc od strony wschodniej jest to pasmo Jaworzyny i pasmo Radziejowej. Oba masywy oddziela od siebie meandrująca przepiękną doliną rzeka Poprad. Burzliwa w okresie wiosennym, latem staje się spokojniejsza, zawsze jednak jest cudownym miejscem na długie wycieczki piesze czy rowerowe. Dobre połączenia drogowe, ora biegnąca raz jednym, a raz drugim brzegiem rzeki linia kolejowa, zapewniają dogodny dojazd do hoteli na majówkę czy inny wypoczynek. Beskid Sądecki jest świetnym terenem do wyjazdu z dziećmi. W tej kategorii najlepiej sprawdza się pasmo Jaworzyny. Wszystko dzięki działającej przez cały rok kolei gondolowej, która przewozi turystów na sam, liczący sobie 1114 metrów górski szczyt. Dzięki temu młodsi turyści nie będą musieli pokonywać dość stromego podejścia, rodzinny wypoczynek upłynie na pewno w przyjemniejszej atmosferze, gdy nie trzeba będzie wysłuchiwać narzekań na trudy wspinaczki. Dolna stacja kolejki znajduje się w Krynicy, w dolinie Czarnego Potoku, gdzie można skorzystać z bogatej bazy hotelowej. Dobra komunikacja z centrum uzdrowiska, przy jednoczesnym zacisznym położeniu powodują, że właśnie tu warto znaleźć hotele na majówkę w górach.

Po wjeździe lub wejściu na Jaworzynę Krynicką, warto wybrać się na dłuższą wycieczkę górskim grzbietem w stronę pobliskich schronisk. Niedaleko szczytu znajduje się schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, gdzie można zjeść pyszną szarlotkę czy pokrzepić innym posiłkiem. Jeżeli czas i kondycja na to pozwalają warto pójść dalej grzbietem aż do schroniska na Hali Łabowskiej, albo do Bacówki nad Wierchomlą. Wyjazd rodzinny z dziećmi może uatrakcyjnić nocleg w schronisku, skąd za dnia można podziwiać rozległą panoramę łagodnych szczytów, a nocą przepięknie rozgwieżdżone niebo. Taka majówka w górach na pewno sprawi wszystkim mnóstwo przyjemności. Wędrówka granią nie jest przesadnie męcząca, nie obfituje też w strome podejścia. Oczywiście występują pewne różnice poziomów, ale nie jest to nic z czym nie poradziłby sobie sprawny kilkulatek. W weekend majowy nie napotkamy na tej trasie śniegu i lodu, choć może się zdarzyć, że niektóre odcinki będą dość błotniste. Dlatego warto zabrać ze sobą dobre buty i ubranie, które można zabrudzić.

Różnorodność szlaków pieszych i rowerowych

Pasmo Jaworzyny to tylko jeden z możliwych kierunków wycieczkowych. W regionie znajduje się mnóstwo świetnie oznaczonych szlaków turystycznych. Mowa tutaj nie tylko o tych wytyczonych przez PTTK, ale także mniejszych, krótkich i długich ścieżek dydaktycznych czy gminnych szlaków prowadzących na pomniejsze szczyty górskie, piętrzące się dumnie nad miejscowościami. Szczytami pasma Jaworzyny i Radziejowej przebiega Główny Szlak Beskidzki. Poszukujący większych wrażeń powinni spróbować przejść jego długość od Krynicy-Zdrój po Krościenko nad Dunajcem. Trasa liczy sobie prawie 60 kilometrów. Liczne schroniska, pozwalają podzielić ją na kilka mniejszych etapów. Idąc Głównym Szlakiem Beskidzkim pokonuje się w całości najważniejsze pasma regionu – Jaworzyny i Radziejowej - i przechodzi przez ponad 2700 metrów przewyższeń. To wyzwanie na majówkę w górach dla bardziej aktywnych, choć na trasie nie brakuje też rodzin z małymi dziećmi. Wszystko zależy od preferencji i umiejętności wycieczkowiczów. Potężny masyw Radziejowej, gdzie znajduje się też, noszący tę samą nazwę, najwyższy szczyt regionu stanowi cel wielu wycieczek. Liczy on sobie 1266 m. Tutaj nie można już liczyć na podjechanie kolejką i na górę trzeba wejść na własnych nogach.

Jednak fakt zdobycia szczytu będzie na pewno ukoronowaniem majówki w górach. Warto też pamiętać, że po pokonaniu relatywnie stromych pierwszych podejść jest już łatwiej. Długie granie szczytowe powodują, że jest to wyjątkowo atrakcyjny teren do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, a nawet konnej. Szlaki rowerowe podzielone są na różne stopnie trudności. Znajdą tu coś dla siebie nie tylko miłośnicy wrażeń ekstremalnych, ale i trochę spokojniejszej jazdy. Nie braknie też emocji dla miłośników stromych zjazdów. W Beskidzie Sądeckim każdy turysta powinien znaleźć coś dla siebie. Okrasą wycieczek po paśmie Radziejowej będą cudowne widoki na nieodległe, oddzielone doliną Grajcarka, Pieniny. Przy ładnej pogodzie, w tle będzie można zobaczyć również majestatyczne szczyty Tatr. Podczas weekendu majowego z pewnością będą jeszcze ośnieżone, odcinając się ostrą bielą od zielonych stoków Beskidu Sądeckiego czy Pienin. Miłośnicy fotografii z pewnością odkryją tu wiele fascynujących pejzaży.

Plaża w górach? To możliwe!

Wybierając się na wczasy w górach zakładamy często, że skupimy się jedynie na spacerach lub dłuższych wędrówkach po szczytach gór. Tymczasem weekend majowy można spędzić w luksusowym spa. Co więcej, w Krynicy, we wspomnianej wcześniej zacisznej dolinie Czarnego Potoku, można znaleźć wyjątkową atrakcję. Jest nią prywatna, piękna plaża, położona tuż nad brzegiem szemrzącego potoku. Znajduje się ona na terenie kompleksu hotelowego Czarny Potok. To idealne miejsce na wypoczynek i relaks w luksusowych warunkach. Przy dopisującej pogodzie, można cieszyć się świeżym powietrzem, ciszą i spokojem. Wszystko zaledwie kilka kroków od pokoju hotelowego.

W obrębie kompleksu hotelowego znajduje się też mini golf.

Jest to doskonały sposób na spędzenie majówki w pięknym otoczeniu gór. Mini golf jest grą, którą bardzo łatwo rozpocząć i opanować podstawy. Dlatego sprawdza się doskonale, jako element rodzinnego wypoczynku. Rosnący stopniowo poziom trudności, przy jednoczesnym atrakcyjnym wykonaniu kolejnych przeszkód, powoduje, że zabawa nieprędko się znudzi. 

Zabytki i perły architektury

Na terenach Beskidu Sądeckiego można znaleźć mnóstwo obiektów Szlaku Architektury Drewnianej, z malowniczymi kościołami, cerkwiami i domami zdrojowymi. Bogatą historie regionu można poznać zwiedzając zamki w Rytrze i Muszynie. Położone na stromych skałach, strzegły przejść dolinami i były świadkami wielu przełomowych wydarzeń. Rejon słynie przecież na cały kraj z ujęć wód mineralnych, których można spróbować w Krynicy-Zdrój, Muszynie, Piwnicznej-Zdrój czy położonej na granicy Beskidu Sadeckiego i Pienin Szczawnicy. Najsłynniejsze pijalnie wód zdrojowych można odwiedzić w Krynicy-Zdrój. Wielką atrakcją jest najstarszy obiekt w mieście, słynna pijalnia „Słotwinka” z 1806 roku. Równie atrakcyjny jest stary dom zdrojowy z zachowaną oryginalną salą balową. W mniejszych miejscowościach również nie brakuje atrakcji.

Tradycyjne pijalnie, drewniane domy zdrojowe, cerkwie i kościoły przyciągają oko i zachęcają do zapoznania się z historią. W wielu miejscowościach można znaleźć dostępne przez całą dobę pijalnie wód mineralnych, gdzie można spróbować tych bogatych w składniki napojów. 

Bogata baza noclegowa i hotelowa

Beskid Sądecki szczyci się bogatą bazą hotelową. W miejscowościach ulokowane są liczne hotele, które będą idealną bazą wypadkową na majówkę w górach. Obiekty wysokiej klasy często połączone są ze spa, gdzie można poddać się profesjonalnym zabiegom i zrelaksować po spacerach czy górskich wycieczkach. Na wypoczynek można też wybrać ulokowane w starych, drewnianych domach pensjonaty, albo nocować w górskich schroniskach turystycznych. Nie brak też pól namiotowych, choć warto pamiętać, że nawet podczas majówki w górach noce bywają bardzo zimne.

Wykorzystaj długi weekend majowy i ruszaj w góry!

Nie ma zatem co zwlekać. Beskid Sądecki to idealne miejsce na majówkę w górach. Bez względu na to czy poszukujesz luksusowego hotelu ze spa, czy wolisz górskie wędrówki z namiotem i śpiworem, znajdziesz tutaj coś dla siebie. 

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...