Okładka

Kościelisko znajduje się zaledwie 4 kilometry od zimowej stolicy Polski. Nie znajdziecie tam jednak tłumu turystów, zatłoczonych ulic i straganów z podhalańskimi bibelotami. Widok na góry jest także o niebo lepszy niż w Zakopanem.

Giewont i inne szczyty są widoczne niemal z każdego miejsca w Kościelisku. Zdecydowaną większość stanowią tamtejsze pensjonaty i prywatne kwatery.

Poczujecie tam iście góralski klimat. Mieszkańcy są przesympatyczni i zawsze chętni do pomocy. Bez problemu zaopatrzycie się tam w zakupy spożywcze, jak i zjecie pyszny obiad, skompletowany z regionalnych produktów.

Kościelisko - położenie

Kościelisko jest genialnie położone. Nie dość, że znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego, to możecie stamtąd wyruszyć na Gubałówkę, Polanę Szymoszkową, czy do bajecznej Doliny Kościeliskiej. W tamtych okolicach kursuje także kolejka krzesełkowa Butorowy Wierch.

Polana Szymowszkowa

Droga z Zakopanego do Kościeliska jest bardzo malownicza. Górski krajobraz jest wybitnie spektakularny. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się Polana Szymoszkowa ze stokiem narciarskim oraz basenem termalnym. Możecie więc tam poszusować na nartach, a w okresie letnim następnie zrelaksować w kąpielisku.

Gubałówka

Z Kościeliska na Gubałówkę dotrzecie w maksymalnie 30 minut. Droga jest asfaltowa, a nachylenie jest naprawę niewielkie. Bez problemu zdołają się tam wspiąć nawet najwięksi malkontenci. Zobacz mój wpis: wejście na Gubałówkę zimą

Podczas niemal każdej wyprawy na Gubałowkę przypominam sobie obrazek ludzi ślizgających się i łapiących się za siatkę wzdłuż trasy kolejki. Wygląda to to co najmniej komicznie.

A z Kościeliska możecie dojść na sam szczyt drogą nie wymagającą wielkiej kondycji. To sama przyjemność. Widoki zapierają dech w piersiach. W noc sylwestrową napotkacie tam mnóstwo ludzi oglądających pokaz fajerwerków z Zakopanego. Szczerze mówiąc to chyba najlepsza miejscówka w tamtym regionie!

Dolina Kościeliska i Chochołowska

 

 

Dolina Kościeliska znajduje się równie blisko. Możecie zdecydować się na spacer, albo złapać busa kursującego na trasie Zakopane - Dolina Kościeliska. Podróż zajmie Wam dosłownie kilka minut. Dolina jest uważana za najpiękniejszą w Tatrach.

Pokonanie trasy do schroniska zajmuje nieco ponad godzinę. To około 9 kilometrów w jedną stronę. Schronisko na Hali Ornak jest bardzo klimatyczne. Zjecie tam pyszną szarlotkę, koniecznie spróbujcie! Wejście do Doliny Chochołowskiej znajduje się po drugiej stronie od wejścia do Kościeliskiej.

Baza wypadowa

Aby wybrać się na Kasprowy czy na Morskie Oko kierujcie się w stronę Zakopanego.Na tyłach dworca PKP stacjonują busy, które zawiozą Was do pod kolejkę na Kasprowy, czy też pod bramę wejściową do trasy na Morskie Oko. Bilety kosztują 10 złotych w jedną stronę. Ja z Kościeliska wyruszałam na Giewont. Oczywiście w okresie letnim :)

Kościelisko praktycznie

Z Zakopanego do Kościeliska dotrzecie busem. Bilet kosztuje 3 złote w jedną stronę. Busy stacjonują na tyłach dworca kolejowego. Noclegi w Kościelisku są w bardzo przystępnych cenach. Poza sezonem bez problemu znajdziecie tam noclegi za 35 złotych. W Sylwestra noc kosztuje 50 złotych. Większe zakupy możecie zrobić w tamtejszych marketach.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...