Autor: 

Pięknych terenów w naszym kraju oczywiście nie brakuje i bez wątpienia zaliczają się do nich południowe rejony naszego kraju, gdzie mamy wiele pasm górskich. To oczywiście wyjątkowe miejsca pod kątem turystycznym, ale jak się okazuje mogą mieć jeszcze coś więcej dla nas niż piękne narciarskie stoki czy szlaki turystyczne dla miłośników spacerów. Okazuje się, że tereny górskie, które znajdują się w naszym kraju to bardzo często wiele miejsc, które mają bogatą historię i będzie można dowiedzieć się o nich naprawdę wiele, jeśli zechcemy je odwiedzić.

Południe kraju – miejsce tajemnic

Jeśli chodzi o najbardziej tajemnicze góry w Polsce pewnie każdy miłośnik gór będzie miał tutaj jakieś swoje upodobania i swoje propozycje, ale wydaje się, że najsensowniejsze będzie stwierdzenie, że najbardziej tajemnicze są okolice Sudetów w ogólności, gdzie mieliśmy przez długi czas tereny znajdujące się pod niemieckim patronatem. Nie ma się więc co dziwić, że tak wiele osób poszło właśnie w tym kierunku i tam szuka tajemnic. I wydaje się, że jest to dobry trop. A jeśli chodzi o te najważniejsze tajemnicze miejsca bez wątpienia musimy do nich zaliczyć Góry Sowie, gdzie nadal wiele osób wieszczy znalezienie wielkich skarbów. A dlaczego? Właśnie o tym chcemy powiedzieć.

Góry Sowie – najbardziej tajemnicze w Polsce

Zacząć należy od tego, że wydarzenia II wojny światowej były próbą dążenia kolejnych armii do nowości. Jak się okazuje jednak z czasem rozpoczynający wojnę Niemcy musieli przejść do defensywny i szukać dla siebie ratunku. Naloty bombowe aliantów zachęciły Fuhrera do szukania miejsca, gdzie on i najważniejsi ludzie będą bezpieczni. Wchodziło w grę wyłącznie dobrze zakamuflowane tereny III Rzeszy wyłączając również Generalne Gubernatorstwo. I tak właśnie wybór padł na okolice Gór Sowich, odciętych od świata, dających odpowiedni spokój.

To właśnie tam rozwinął się program Olbrzym (Riese), w ramach którego było stworzenie systemu 7 sztolni, gdzie teoretycznie najważniejsze dla Niemiec osoby miały być bezpieczne. I tak rozpoczyna się tajemniczość Gór Sowich. To, co na sam początek powinno wzbudzić nasze zainteresowanie to fakt, że jest to prawda historyczna. Gdy chodzi o sam program, mamy jego ślady i pozostałości sztolni w okolicach Gór Sowich - między innymi w okolicach Rzeczki. Na tym jednak prawda się kończy a zaczynają się legendy i tajemnice.

Dla miłośników skarbów

Jeśli ktoś wyobrażał sobie siebie jako poszukiwacza skarbów, może wybrać się właśnie w Góry Sowie. Ich tajemniczość pojawia się w momencie, gdy ktoś zastanawia się nad ucieczką Niemiec w momencie, gdy zbliżała się Armia Radziecka. Według legend bogactwa zrabowane Polakom były wywożone w głąb Niemiec właśnie poprzez sztolnie na terenie Dolnego Śląska. Jeden z największych transportów nigdy miał nie dotrzeć do Niemiec i to właśnie jego obecnie szukają wszyscy miłośnicy skarbów. Chodzi właśnie o złoty pociąg, o którym nie tak dawno było bardzo głośno. Tajemniczość Gór Sowich to fakt, i warto choćby z tego względu zwiedzić ich okolice.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez pensjonat Sowia Grapa w Rzeczce, specjalizujący się organizacji udanych imprez, wesel, koloni i pobytów rodzinnych w Górach Sowich.
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...