Morskiego Oka przedstawiać nikomu nie trzeba. Jedno z nielicznych takich miejsc w Tatrach. Dostępne bez większego wysiłku, a przynajmniej dla większości piechurów - turystów, z naciskiem na to słowo, bo od jakiegoś czasu słyszymy iście dramatyczne historie z niemal w całości wyasfaltowanego szlaku... Nie zagłębiając się i nie oceniając, bo nie do nas ten osąd należy, pragniemy przypomnieć, że trasa liczy niecałe 9 km, a suma przewyższeń, to zaledwie 526 m - jak na taki długi odcinek trasy. Można dojść prawie w całości wyasfaltowaną trasą lub czerwonym szlakiem.

W stronę Morskiego Oka

Na parking, na którym znajdowało się może z 15 samochodów dotarliśmy nieco po 8 rano. To zdecydowanie za wczesna pora dla fiakrów, co nas niezmiernie ucieszyło, może nie tylko z samego faktu, że nie popieramy masowych wycieczek ludzi, którzy w ten sposób dostają się na Morskie Oko, a również z faktu mojego ciętego języka, który czasem mimowolnie uaktywnia się na widok absurdów. Wracając do piękna naszych Tatr, to niechybnie mamy szczęście, że niemal każdy z nas może zobaczyć tak piękne jezioro górskie.

W stronę Morskiego Oka
W stronę Morskiego Oka
W stronę Morskiego Oka
W stronę Morskiego Oka
W stronę Morskiego Oka
W stronę Morskiego Oka

Jest ono największym jeziorem tatrzańskim, a jego wody otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży ono w kotlinie stanowiącej górną część Doliny Rybiego Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga. Morskie Oko z trzech stron otoczone jest lasem, a wyżej skalnymi szczytami i turniami.

W stronę Morskiego Oka
W stronę Morskiego Oka
W stronę Morskiego Oka
Morskie Oko

Od wschodu rozciąga się Grań Żabich, na pd.-wch. są to Niżne Rysy i Rysy. Tutaj grań skręca w kierunku zach. poprzez Żabi Koń, Żabią Turnię Mięguszowiecką, Wołową Turnię, Mięguszowieckie Szczyty (Czarny, Pośredni, Wielki), Cubrynę, aż po Szpiglasowy Wierch. Dalej grań skręca w kierunku północnym i przez Miedziane i Opalone domyka otoczenie Morskiego Oka. Wyróżniająca się sylwetka Mnicha, zarys karu polodowcowego nad Czarnym Stawem stanowią charakterystyczne elementy krajobrazu nad Morskim Okiem.

Morskie Oko
W stronę Morskiego Oka
Morskie Oko

Przez dłuższy czas chłonęliśmy widoki popijając rozgrzewającego grzańca i kakao zamówione w Schronisku PTTK Morskie Oko. Dzień był wyjątkowo słoneczny, ale zdradziecko chłodny.

Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko

Będąc choć raz w tym miejscu latem, nie sposób nie zauważyć tej cudownej zimowej transformacji. Widok nie gorszy niż w lecie, jednak jakże zupełnie inny. Wszech otaczające szczyty w białej puchowej pokrywie. I jezioro niczym biały dywan...

Morskie Oko

Ciężko rozstawać się z miejscami, które wywołują w nas pozytywne emocje. Z drugiej strony wspaniałym uczuciem jest mieć do czego wracać. Nasze wspaniałe góry - każdy znajdzie tu miejsce, które zapadnie głęboko w sercu i pozostanie tam na zawsze.

Morskie Oko

Aby je pokochać nie trzeba od razu zaczynać od wielkich szczytów, a po prostu cieszyć się tym co nam oferują - niesamowitą faunę i florę, wyjątkowy i dziś rzadko spotykany spokój i wszech otaczający ogrom przestrzeni, tu i ówdzie poprzecinany licznymi dolinami, jeziorami i z oddali widzianymi szczytami.

Morskie Oko

Więcej górskich zdjęć znajdziecie na naszej stronie slodkimszlakiem.wordpress.com

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...