Autor: 

W 2015 roku po raz pierwszy zobaczyłem fjordy. Całe lato spędziłem nad jednym z nich, pracując w malutkiej norweskiej wiosce. Charakteryzuje się ona krótką odległością dzielącą fjord od lodowca, dlatego opisywana jest czasem jako miejsce ich spotkania. Jostedalsbreen to nie byle jaki lodowiec - jest największym w kontynentalnej Europie.

Czas wolny starałem się poświęcać na zwiedzanie tych wspaniałych okolic i zbieranie materiału zdjęciowego, który ostatecznie pozwolił na stworzenie krótkiego filmu.

Czym jest fjord? To głęboki, wąski wycinek morza lub jezioro, otoczone z trzech stron stromym terenem. Jeśli formacja geologiczna jest szersza niż jej długość, wtedy nie jest fjordem, tylko zatoką.

Fjordy zostały uformowane przez gigantyczne lodowce, które przez kilka epok lodowcowych kształtowały krajobraz. Są one podmorskimi dolinami U-kształtnymi i na zachodnim wybrzeżu Norwegii, często otaczają je majestatyczne góry.

Fjærland
Tagi: 
Lokacja: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...