Autor: 

Narty i Skrzyczne. Te dwa słowa opisują świetny sposób na spędzenie czasu zimą w górach. A przy okazji zdobędziemy jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Zainteresowani? Czytajcie dalej

Samo Skrzyczne to góra bardzo narciarska. Na szczyt, możemy wyjechać wyciągiem ośrodka narciarskiego COS w Szczyrku. Skoro jednak zdobywamy Koronę Gór Polski, to nie wypada korzystać z kolejki. Co więc możemy zrobić, skoro góra aż prosi, aby zjechać z niej na nartach? Odpowiedź brzmi… skitury!

Narty i Skrzyczne, czyli zakładamy skitury

Niedawno na Górsko, pojawił się wpis Skitury, czyli narciarska przygoda. Sprawdź jak ją zacząć. Skrzyczne to idealne miejsce na początek przygody ze skitouringiem. Góra pozwala na spokojne podejście i łatwy zjazd nartostradą. Do tego, niedaleko mieści się wypożyczalnia sprzętu skiturowego SkituroweBeskidy, która dodatkowo organizuje szkolenia i wycieczki dla początkujących. Sam skorzystałem z tego rozwiązania i pierwsze kroki na skiturach stawiałem właśnie na Skrzycznem. Koszt wypożyczenia zestawu tj. butów, kijków, nart i fok to 100 zł na dzień. Niestety musimy również zostawić kaucję w wysokości 500 zł. Plus to natomiast sprzęt Atomica, który jest praktycznie nowy.

W górę

Przygodę z dzisiejszym duetem – narty i Skrzyczne, rozpocząłem przy wypożyczalni, skąd podczas dobrych warunków śniegowych, od razu możemy wyruszyć z nartami na nogach. Na Skrzycznem nie ma wyznaczonych szlaków skiturowych (a przynajmniej ja o nich nie wiem), więc najlepiej po prostu podążać śladem innym.

Autor: 
Narty i Skrzyczne. W pełnym słońcu

Szlak którym wchodziłem częściowo prowadzi otwartym terenem, skąd miejscami widać szczyt i wyciąg narciarski. Miejscami natomiast wprowadza nas w leśny krajobraz.

Autor: 
Narty i Skrzyczne. Wchodzimy coraz wyżej

Trasa przecina nartostradę i przez chwilę prowadzi jej bokiem…

Autor: 
Narty i Skrzyczne. Przecinamy nartostradę

…by przed samym szczytem skręcić w prawo. Następnie idąc lasem obchodzimy schronisko…

Autor: 
Narty i Skrzyczne. Końcowy fragment podejścia
Autor: 
Narty i Skrzyczne. Przez las

…i kierujemy się prosto na szczyt. W zależności od trasy i naszego tempa, wyjście może zająć nawet 3 godziny.

Autor: 
Narty i Skrzyczne. Szczyt

Korona Gór Polski

Skoro jesteśmy już na szczycie, możemy się na chwilę zatrzymać, usiąść w schronisku przy ciepłej herbacie i powiedzieć sobie parę słów o Skrzycznem. Góra znajduje się w Szczyrku i ma wysokość 1257 m. Wchodzi w skład Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Zimą góra jest bardzo popularna wśród narciarzy, a latem startują z niej paralotniarze. Na szczycie znajduje się Schronisko PTTK na Skrzycznem.

Kliknij i sprawdź również inne artykuły dotyczące Korony Gór Polski

Zjazd

Osoby naprawdę dobrze jeżdżące na nartach mogą zjechać ze Skrzycznego poza trasą. Pozostali mają do dyspozycji nartostrady COS Szczyrk o różnym poziomie trudności – od łatwiej niebieskiej trasy, przez czerwoną, po trudną czarną trasę FIS. Każda ma około 3 km długości. Jeżeli jeden zjazd to za mało, możecie od razu kupić karnet i pojeździć jeszcze chwilę korzystając z wyciągów. Przykładowo koszt karnetu 4 godzinnego dla osoby dorosłej w sezonie to 60 zł. Warto dodatkowo podkreślić, że karnet pozwoli nam korzystać nie tylko z kolejek na Skrzyczne, ale również z wyciągów znajdującego się zaraz obok Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Więcej informacji o tych ośrodkach, w tym mapy tras znajdziecie na stronach skrzyczne.cos.pl oraz szczyrkowski.pl.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...