Dziś na tapecie kurtka puchowa w wersji light. Kurtek puchowych jest cała masa – od tzw. swetrów puchowych po prawdziwe zimowe puchówki, zdolne podobno wytrzymać największe mrozy, firmowe i te od mniej znanych producentów. Zwariować można :-).

Do zakupu przymierzaliśmy się od dłuższego czasu, choć wybór nastąpił trochę przypadkiem podczas nieplanowanej wizyty w Decathlonie. Quechua – znacie? :-). Niektórzy powiedzą… ale czy aby na pewno to zły wybór? Od zakupu we wrześniu (199,99 zł) minęło już kilka miesięcy, a więc było już sporo okazji do przetestowania. Wybraliśmy wersje mniej ciepłe tzw. swetry puchowe - damski i męski. Czy i dlaczego to był dobry zakup? O tym niżej.

Obietnice producenta?

 • 100% wypełnienia to puch i pierze

 • Stosunek puchu do pierza 85/15

 • Chowana do lewej kieszeni

 • 660 CUIN

 • 2 kieszenie zapinane na suwak

 • 2 duże kieszenie wewnętrzne (niezapinane)

 • 280g w rozmiarze M (w wersji damskiej)

 • Zapewnia swobodę ruchów

 • Kaptur

 • Kompaktowa i lekka

 • Hydrofobowy materiał zewnętrzny

Nasze obserwacje

Na ten produkt trafiliśmy zupełnie przypadkiem przygotowując się na wrześniowy wyjazd w Alpy Rodniańskie. Spośród kilku dostępnych modeli wybraliśmy ten, ponieważ w przeciwieństwie do innych miał kaptur, a wypełnienie w całości było puchowe- w innych kurtkach np. rękawy miały wypełnienie syntetyczne.

Duży wpływ na nasza decyzję miała również cena - 200 zł, która w porównaniu do produktów innych firm jest bardzo niska, oszczędzała nasz budżet.

Pierwsze porządne testy miały miejsce już w Rumunii, mimo słonecznych i wręcz upalnych dni, wieczory i poranki potrafiły być naprawdę chłodne, a my po dużej dawce ruchu odczuwaliśmy to wyraźnie. Wtedy ta kurtka spisywała się idealnie. Jest lekka, nie krępuje ruchów i daje naprawdę przyjemny komfort termiczny. Ma bardzo wysoką stójkę, która po założeniu kaptura zakrywa nawet nos :-) Podczas zimnego wiatru bardzo to doceniliśmy - doskonale chroni szyję i uszy. Dopasowany krój całej kurtki - w tym kaptura - powoduje, że nic nam nie przewiewa, ponadto umożliwia założenie na wierzch kurtki typu hardshell. Stosowaliśmy to rozwiązanie, kiedy naprawdę było zimno i wiało. W Rumunii nie zdarzyło nam się iść w zimnym deszczu, jeśli padało to było raczej duszno i gorąco, a więc rozwiązanie kurtka puchowa + kurtka przeciwdeszczowa znalazło swoje zastosowanie dopiero, gdy nadeszła polska jesień. O dziwo nie było ani za zimno, ani za gorąco.

Nie wiemy niestety jak wytrzymały jest materiał wierzchni - nie jest to renomowany Pertex (stosowany np. w produktach Cumulusa). Producent podaje tylko informację, że jest wykonany z poliamidu - jest to dobra informacja, ponieważ materiały poliamidowe są wytrzymalsze od poliestrowych - nie wiadomo jednak, czy jest to np. nylon. Nam póki co nie udało się jeszcze kurtki przetrzeć czy rozerwać, ale nie narażaliśmy jej na specjalne zniszczenia. I trzyma się nieźle, Nie zaobserwowaliśmy też wychodzenia pierza, którego trochę się obawialiśmy. Kolejną zaletą jest waga i kompaktowość. Zastanawiając się, czy wziąć na wyjazd dwa "polary" czy jeden + puchówka, zdecydowanie wybieramy puchówkę. Jest bardzo lekka, pakuje się do kieszeni i nie zajmuje wiele miejsca. Kieszenie są pojemne, zapinane na zamek i umieszczone na odpowiedniej wysokości. Wisienką na torcie jest estetyka produktu. Kolory są bardzo ładne, a dopasowany krój podkreśla walory (zwłaszcza kobiecej) sylwetki.

Kurtka pomimo dopasowanego kroju zupełnie nie krępuje ruchów, o czym przekonaliśmy się używając jej ostatnio na nartach biegowych - sprawdziła się wzorowo podczas słonecznej, aczkolwiek chłodnej pogody.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej aspekty, jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu :) Nie mamy co prawda porównania z kurtkami innych marek, jednakże nie pozwolilibyśmy sobie na nie ze względu na cenę, która jest dużo, dużo wyższa. Kurtka też ma bardzo ładny design, zresztą zerknijcie na zdjęcia. Ten produkt w zupełności spełnił nasze oczekiwania, a nawet trochę je przewyższa! Polecamy!

P.S. Ocena kurtki dotyczy używania jej bez plecaka - jego ciężar powoduje, że puch zmniejsza swoją objętość, a to jej - a właściwie uwięzionemu w puchu powietrzu - zawdzięczamy właściwości izolacyjne. Oddychalność także nie sprawdzi przy podchodzeniu w plecaku. No ale nie ku temu służą kurtki puchowe :-).

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...