Wspinaczka, trekking lub klasyczna turystyka górska to popularne sposoby spędzenia czasu wolnego. Jednak zanim wybierzemy się w góry, najpierw powinniśmy zaopatrzyć się w kilka przedmiotów, dzięki którym taka wyprawa będzie dla nas bezpieczna, a i sama podróż będzie odbywała się bardziej komfortowych dla nas warunkach.

Zaopatrzyć powinniśmy się przede wszystkim we właściwą odzież, w wygodny plecak i kilka pomniejszych gadżetów, które przydadzą się podczas chodzenia po górach. Jednym z najważniejszych elementów takiego wyposażenia powinno być również odpowiednio dobrane obuwie górskie. To właśnie ten element naszego ekwipunku w największym stopniu decyduje o bezpieczeństwie i przyjemności, jaką będziemy czerpać z przemierzania górskich szlaków. Jakie buty warto zabrać ze sobą w góry?

Rodzaj aktywności

Obuwie w góry dobieramy przede wszystkim uwzględniając rodzaj aktywności, jaka nas interesuje. Jeśli zamierzamy się wspinać, szukamy butów do wspinaczki, jeśli interesuje nas trekking, wybieramy dobre buty trekkingowe, jeśli jesteśmy zwykłymi turystami, szukamy butów wygodnych, lekkich i jednocześnie przystosowanych do poruszania się po zwykle nierównej nawierzchni. Rodzaj obuwia powinniśmy również dostosować do pory roku, w jakiej wybieramy się w góry. W końcu nie ma potrzeby sięgać po mocno zabudowane obuwie, jeśli podróżujemy latem, a na dodatek nie interesuje nas wspinaczka wysokogórska, a jedynie długi spacer popularnym górskim szlakiem turystycznym.

Pora roku

Buty Salomon, podeszwa

Jeśli szukamy butów w góry na lato, do wyboru mamy trzy główne typy obuwia. Pierwszy typ to stosunkowo lekkie obuwie dedykowane dla turystów, przeznaczone do lekkich podejść i zejść, a także to rekreacyjnej wspinaczki. Tego typu buty mogą mieć formę obuwia zabudowanego ponad kostkę lub butów niskich, przed kostkę. Ważne, by były to buty sznurowane, co gwarantuje ich dobre trzymanie na stopie. Równie ważny jest rodzaj podeszwy zastosowanej w takim obuwiu. Ta powinna być stosunkowo gruba, by dobrze amortyzować różnego rodzaju nierówności i kamienie, po których przyjdzie nam chodzić. Sam but powinien mieć zwartą i stabilną konstrukcję, co przynajmniej do pewnego stopnia zabezpieczy nas przed ewentualnym skręceniem stawu skokowego. Drugi typ takiego obuwia, to buty trekkingowe dla bardziej wymagających. Tego typu buty mają wyższą cholewę sięgającą ponad kostkę, co w większym stopniu chroni staw skokowy, ograniczając ryzyko jego skręcenia. Tego typu obuwie jest również bardziej wytrzymałe i często wodoodporne, dzięki czemu nie ma problemu chodzenia w deszczu lub nawet po śniegu, którego w wysokich górach nie brakuje nawet latem. Trzeci typ obuwia górskiego to specjalistyczne buty wspinaczkowe, których kształt ułatwia poszukiwanie miejsc do podparcia stopy. W takich butach łatwiej nam się wspinać, stopy się mniej męczą, przez co sama wspinaczka staje się znacznie bezpieczniejsza w realizacji.

Specjalne ocieplenie butów

Zima w górach

Jeśli szukamy butów na zimę, prócz cech przypisanych do poszczególnych kategorii wcześniej wymienionego górskiego obuwia na lato, dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ocieplenia takiego obuwia. Buty na zimę muszą być przede wszystkim ciepłe i mieć podeszwę przystosowaną do chodzenia po lodzie i zmrożonym śniegu. Poza tym takie buty powinny być obuwiem nieprzemakalnym, chroniącym stopy przed wiatrem, kamieniami i mrozem.

Autor artykułu
Autorem artykułu są specjaliści ze sklepu www.sklepsportowy.net.pl, który zajmuje się zaopatrywaniem turystów w profesjonalny sprzęt marki Salomon taki jak buty oraz odzież.
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...