Wyjazd na wakacje z dzieckiem zawsze wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania, szczególnie w zakresie ubrań, obuwia czy akcesoriów. Jeśli decydujemy się na wypoczynek aktywny, zwłaszcza w górach, szczególną uwagę powinniśmy kierować na właściwy dobór wszystkich elementów stroju; muszą być one zarówno wygodne, jak i bezpieczne oraz dostosowane do dziecięcych potrzeb.

Dorośli zwykli kupować dla siebie ubrania i buty, które wystarczą na długi okres, aby nie musieć powtórnie wydawać na nie pieniędzy. Niestety w przypadku dzieci nie jest to możliwe przede wszystkim z uwagi na to, że szybko rosną. W związku z tym konieczne jest przystosowanie zarówno ubrań, jak i butów do okoliczności, w jakich będą używane, a przy tym pamiętanie o częstej konieczności ograniczenia ilości bagażu.

Właściwe buty na różne okazje

W góry z dzieckiem

Szukanie odpowiednich akcesoriów i produktów na wakacje z dzieckiem warto rozpocząć od butów. Nawet jadąc w góry, warto zainwestować w kilka różnych modeli. Latem przydadzą się przede wszystkim wygodne sandały, które mogą służyć również na prostszych trasach do pokonywania dystansów. Sandały dla dziecka, zwłaszcza młodszego, powinny mieć odpowiednią budowę. Przede wszystkim istotne jest, aby posiadały nieco podwyższoną podeszwę od strony palców, co zagwarantuje, że ta część stopy będzie chroniona przed wysunięciem i ewentualną kontuzją. Z drugiej strony ich tył powinien być zabezpieczony tak, aby unieruchomić piętę. Takie sandały dobrze jest kupować w wersji sportowej, z szerszymi paskami

Drugie buty to oczywiście buty trekkingowe. W przypadku młodszych dzieci trudno nam będzie znaleźć buty z wysoką cholewką, co zresztą dla dzieci ok. 3-letnich byłoby dość niezdrowe z uwagi na nienaturalne unieruchomienie kostki. Do wyboru mamy więc dwa rodzaje butów. Bardziej zabudowane, wykonane często ze skóry, będą wyróżniały się porządniejszym wykonaniem oraz tym, że są wodoodporne; jednocześnie mogą być również droższe. Tańsze będą buty z tworzywa sztucznego, pozwalającego skórze oddychać, wykonane np. ze specjalnej siateczki. Takie będą jednak przepuszczać wodę. Niezależnie od tego, co wybierzemy, powinny to być buty sznurowane oraz z porządną podeszwą.

Jakie ubrania wybierać?

Oczywiście pozostaje również kwestia ubrań. Ubrania turystyczne w przypadku wyjazdu w góry czy gdziekolwiek, gdzie będziemy sporo się poruszać, powinny zawierać kilka istotnych elementów. Bardzo istotna jest odpowiednia kurtka, która musi mieć warstwę przeciwdeszczową w razie niespodziewanej ulewy. Ważne, aby miała również kaptur, co pozwoli uchronić dziecko przed zmoczeniem, a w następstwie i przeziębieniem. Ważne są również właściwe skarpetki – nie powinny zwijać się na nodze, muszą być więc idealnie dopasowane rozmiarem. Warto mieć jedne w zapasie, np. w plecaku, w razie, gdyby buty przemokły; mokre skarpetki będą bowiem nie tylko przyczyną przeziębień, ale również i powstawania odcisków oraz odparzeń. Bardzo istotna jest czapka, którą dziecku bezwzględnie należy założyć również w dzień, kiedy słońce nie jest bardzo ostre. Możemy zainwestować również w niewielki plecak, do którego dziecko może włożyć kilka swoich drobiazgów, aby poczuć się bardziej jak turysta pierwszej klasy.

Autor artykułu
Autorem artykułu są specjaliści ze sklepu www.sklepsportowy.net.pl, który zajmuje się zaopatrywaniem turystów w profesjonalny sprzęt marki Salomon taki jak buty oraz odzież.
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...