Bo małe jest piękne! Z takim hasłem chcielibyśmy zaprezentować nasz pierwszy artykuł na portalu Góry i Ludzie. Często wędrując po górach szukamy jak największych szczytów do zdobycia, oglądamy się za nimi podziwiając ich wielkość. Niezaprzeczalnym faktem jest iż to właśnie te góry cieszą się ogromną popularnością. Czasami jednak zapominamy, że te mniejsze również mogą zaoferować nam wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Dlatego dziś zapraszamy na spacer po wzniesieniach położonych po czeskiej stronie, które do wielkich gór nie należą, ale mają w sobie coś co powoduje że chce się tam wybierać. Tak więc zaczynamy:

Hranicny Vrch (541 m.n.p.m.)

Naszą wycieczkę po niewielkich wzniesieniach rozpoczniemy od krańca Gór Opawskich, gdzie na granicy między Polską i Czechami leży niewielkie wzniesienie, które w ostatnich latach zyskało na popularności. Mowa o Granicznej Górze (czes. Hranicny Vrch) leżącej nad miejscowością Mesto Alberchtice. Ten szczyt udało nam się zdobyć w tym roku. Cóż takiego oferuje to niewielkie wzniesienie, na szczyt którego można dostać się idąc najszybszą drogą spacerkiem o długości 800 metrów? Oferuje bardzo ciekawą wieżę widokową!

W 2011 na Hranicnym Vrchu zbudowano 25 metrową metalową wieżę widokową o unikatowej konstrukcji. Składa się ona z dwóch wież telekomunikacyjnych połączonych na górze kładką, które pierwotnie służyły do przekazywania sygnału telefonicznego drogą radiową. Dziś jednak pełnią one role wież widokowych z której roztacza się wspaniała panorama na okoliczne góry w tym polską część Gór Opawskich.

Wieża widokowa o unikatowej konstrukcji na Hranicnym Vrchu
Platforma na wieży widokowej na Hranicnym Vrchu

Straznice Hora (494 m.n.p.m.)

Przechodząc dalej zaprezentujemy szczyt również położony w Górach Opawskich. Znajduje się on w niedalekiej odległości od polskiej granicy. Wznosi się nad malowniczą wsią Pitarne położoną w dolinie. Cisza i spokój, miejscowość usytuowana z dala od miejskiego zgiełku to idealne miejsce dla osób szukających wyciszenia. I właśnie to jest najważniejsze tutaj. Na sam szczyt nie prowadzi ciężki szlak. Na wędrujących czeka spokojny spacer przez większą część drogi, otwartymi polanami oferującymi wspaniałe panoramy widokowe. Można powiedzieć, że jest to idealne miejsce na piknik, zakończony zdobyciem szczytu na wierzchołku którego stoi drewniana wieża widokowa z której roztaczają się ciekawe panoramy na Góry Opawskie oraz Prudnik.

Panorama z stoków Straznice Hory
Wieża widokowa na Straznice Hora

Smolny Vrch (404 m.n.p.m.)

Idąc dalej przesuwamy się już na Przedgórze Paczkowskie by zaprezentować wzniesienie położone w odległości 4,5 km od czeskiej miejscowości Vidnava. Niewielka góra z którą Adrian ma wiele wspomnień. W 2011 roku gdy na dobre rozpoczynałem swoją przygodę z górami innymi niż Tatry, to właśnie Smolny Vrch był jedną z pierwszych zdobytych gór. Wspomnień wiele od zgubienia szlaku i odnalezieniu przez to ciekawego kamieniołomu z którego roztacza się piękna panorama widokowa, przez wędrowanie razem z dużym labradorem, po rozmową z Czechami i proszeniem o pomoc która zakończyła się ich szybkim odjazdem – nie udało nam się dogadać. A co oferuje sam szczyt? Jak już wspomniałem jest tam ciekawy kamieniołom, natomiast wierzchołek to już urocze skały Wenus Misy stanowiące platformę widokową z panoramami na Góry Złote.

Panorama z kamieniołomu na Smolnym Vrchu
Misy Wenus na Smolnym Vrchu

Bozi Hora (525 m.n.p.m.)

Czas na przedostatni szczyt który chcielibyśmy zaprezentować. Bozi Hora położona nad malowniczą miejscowością Zulova na Przedgórzu Paczkowskim. Usytuowana w odległości 4 km od Smolnego Vrchu. Cóż takiego oferuje ta góra? Jest to miejsce idealne dla osób szukających w górach wartości religijnych. Na szczyt można się dostać idąc drogą krzyżową, a na samym wierzchołku stoi neogotycki kościół Matki Bożej Bolesnej zbudowany z granitowych ciosów, który wydobywano z nieczynnego kamieniołomu położonego na zboczu góry. Sam szczyt oferuje również ciekawą panoramę widokową na Góry Złote.

Widoki z Bozi Hory
Bozi Hora

Vysoky Kamen (691 m.n.p.m.)

Ostatni z szczytów który chcemy zaprezentować usytuowany jest już w Rychlebskich Horach (Góry Złote). Położony u podnóża Borówkowej Góry (900 m.n.p.m.), jest jakby w jej cieniu, a szkoda, bo ze względu na ciekawe formacje skalne na wierzchołku warto odwiedzać ten szczyt. Vysoky Kamen góruje nad czeską miejscowością Horni Hostice, która jest przedłużeniem polskich Gościc. Na wierzchołku znajdują się ciekawe formacje skalne z których roztacza się panorama widokowa na Góry Opawskie, Rychlebskie Hory, Hruby Jesionik (Wysoki Jesionik) oraz na jeziora: Nyskie i Otmuchowskie. Skałki zabezpieczone są poręczami pochodzącymi sprzed II Wojny Światowej. Miejsce warte odwiedzenia ze względu na panoramę, a dla wytrawnych turystów pozostaje także spacer na Borówkową Górę.

Panorama z Wysokiego Kamienia
Vysoky Kamen

Takich wzniesień jest na pograniczu nysko-jesenickim bardzo dużo. Mamy nadzieję, że wpisem tym udowodniliśmy iż małe jest również piękne oraz zachęciliśmy wszystkich do odwiedzenia również tego regionu. Regionu w którym każdy znajdzie coś dla siebie, w tym wpisie zaprezentowaliśmy te mniejsze szczyty, a w następnym mamy zamiar zaprosić na wycieczki po trochę większych górach, a wszystko to w regionie nysko-jesenickim.

Daria i Adrian
Świat Gór – Czyli blog o górach

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...