Wyjazd w góry to doskonały pomysł na aktywnie spędzony dzień. Moja dzisiejsza propozycja to Pieniny i całodniowy trekking, zaczynając od wejścia na Trzy Korony, następnie Sokolicę, a kończąc na spacerze malowniczym Przełomem Dunajca. Zachęcam do przeczytania opisu szlaku i wrażeń z wyjazdu.

Sromowce Niżne 455m – Trzy Korony 982m

  • Długość trasy: ~4,1 km
  • Czas: ~2h
  • Suma podejść: ~566m
  • Suma zejść ~12m

Piękna pogoda, słoneczko i około 25st. ciepła. Jak spędzić taki dzień? Proponuję wyjazd w malowniczy Pieniński Park Narodowy. Trasa którą wybrałem, zaczyna się w Sromowcach Niżnych (455m n.p.m.), z których rusza również spływ rzeką Dunajec. Po zaparkowaniu samochodu np. na bezpłatnym parkingu kościelnym lub położonym dalej płatnym, idziemy główną drogą w kierunku wschodnim. Prowadzić nas będzie żółty szlak, który rozpoczyna się właśnie w Sromowcach Niżnych. Szlak prowadzi początkowo do Schroniska PTTK Trzy Korony. Ten fragment raczej nie zdąży nas zmęczyć, ale jeśli nie jedliście jeszcze śniadania, możecie zatrzymać się tutaj na chwilę. Następnie nadal kierujemy się szlakiem żółtym, aż dotrzemy na skraj lasu. W tym miejscu możemy odbić na zielony szlak lub iść dalej żółtym. My wybierzemy drugą możliwość i po wejściu w las będziemy szli w górę. Jeżeli nie przepadacie za schodami, może Wam się nie spodobać ten fragment, bo początkowo szlak prowadzi drewnianymi stopniami.

W drodze na Trzy Korony

Idąc dalej lasem, docieramy do dużej polany, a konkretnie suchej łąki pienińskiej. Łąki te, cechuje duża ilość różnego rodzaju gatunków roślin (nawet 30-40 gatunków roślin kwiatowych na metr kwadratowy). Idąc wzdłuż łąki dotrzemy do znajdującej się na wysokości 780 m n.p.m. Przełęczy Szopka, gdzie można chwilę odpocząć.

Przełęcz Szopka

Jeżeli Waszym celem również będą Trzy Korony, w tym miejscu odbijcie na prawo i kontynuujcie wycieczkę szlakiem niebieskim. Po przejściu około 1 km i podejściu w górę 202m dotrzecie do Trzech Koron. Wyjście na punkt widokowy jest płatne. Bilet normalny to koszt 5 zł, jednak uprawnia również do wejścia na szczyt Sokolicy. Nie wyrzucajcie więc paragonu. Jeżeli często chodzicie po górach, po wyjściu metalowymi schodami na Okąglicę (najwyższy punkt Trzech Koron), raczej nie odczujecie jakiejś ogromnej satysfakcji, bo i podejście nie jest specjalnie wymagające. Zrekompensuje Wam to natomiast piękna panorama. Patrząc w dół zobaczycie rozległe tereny zielone, Dunajec, Sromowce z których rozpoczynaliśmy wycieczkę, a w oddali również masywne Tatry.

Trzy Korony - widok na Sromowce i Dunajec

Trzy Korony 982m – Sokolica 747m

  • Długość trasy: ~5,3 km
  • Czas: ~2h
  • Suma podejść: ~297m
  • Suma zejść: ~532m

Pora w dalszą drogę. Po zejściu ze szczytu możecie iść tą samą trasą na Przełęcz Szopka, a następnie skręcić w prawo na szlak żółty lub wybrać inną drogę, która poprowadzi Was obok Zamku Pieniny. Proponuje wybrać drugą możliwość, bo jest po prostu ciekawsza :-)

Ruiny Zamku Pieniny

Po obejrzeniu ruin kierujemy się dalej niebieskim szlakiem, który po chwili połączy się z żółtym, prowadzącym do Krościenka. Nas jednak interesuje Sokolica, więc odbijemy na prawo i dalej kontynuujemy podróż szlakiem niebieskim. Po chwili droga się rozwidla – możecie iść dalej niebieskim, który jednak jest eksponowany. Wybierając go, wycieczka będzie bardziej interesująca, ale również niebezpieczna. Jeżeli więc macie lęk wysokości lub podróżujecie z dziećmi, sugeruję zmienić szlak na zielony. Po chwili połączy się on ponownie z niebieskim.

W kierunku Sokolicy
Widok ze szlaku pomiędzy Trzema Koronami a Sokolicą

Dalszy fragment trasy to solidne zejście, a następnie podejście na szczyt Sokolicy. Wejście na samą górę nie jest specjalnie wymagające, ale może zmęczyć. Ścieżka prowadzi w górę po dużych kamieniach z barierkami po bokach. Na szczycie znajdują się barierki, jednak bez trudu można przejść na ich drugą stronę, więc koniecznie miejcie oko na swoje pociechy.

Sokolica

Sokolica 747m – Schronisko PTTK Orlica 462m

  • Długość trasy: ~1,8 km
  • Czas: ~0:30h
  • Suma podejść: ~44m
  • Suma zejść: ~329m

Na Sokolicy kończymy bardziej wymagającą część szlaku. Dalej będzie już w większości z górki, a raczej z góry ;-) Trasę kontynuujemy niebieskim szlakiem, cały czas podążając w dół przez około 20-25 minut. Na dole przywita nas Dunajcem i flisak, dzięki któremu przeprawimy się na drugą stronę rzeki. Przeprawa kosztuje 3 zł i jest czynna codziennie od połowy kwietnia do końca października.

Przeprawa na drugą stronę Dunajca

Będąc już po drugiej stronie Dunajca, możecie przejść do centrum Szczawnicy kierując się w lewo (około godzina drogi), od razu ruszyć w powrotną drogę do Sromowiec kierując się w prawo lub odpocząć chwilę w pobliskim schronisku. Ja wybrałem opcję trzecią. Aby dotrzeć do schroniska, trzeba początkowo iść kawałek w stronę Szczawnicy, aby po około 30 minutach skręcić w prawo w niewielką, idącą w górę dróżkę. W schronisku można zamówić obiad i naprawdę solidnie się nim najeść.

Schronisko PTTK Orlica 462m – Sromowce Niżne 455m

  • Długość trasy: ~10 km
  • Czas: ~3h

Ostatni fragment naszej trasy to przejście ze schroniska, aż do Sromowiec Niżnych. Trasa prawie cały czas biegnie Przełomem Dunajca po równym terenie i jest niezwykle malownicza. Po drodze możecie spojrzeć w górę na miejsca, które jeszcze przed chwilą odwiedzaliście, czyli Sokolicą i Trzy Korony. Większość drogi prowadzi po słowackiej stronie granicy. Trzeba więc mieć ze sobą dowód osobisty.

Przełom Dunajca

Wędrując spokojnie Przełomem Dunajca, po około 2,5h dotrzecie do Czerwonego Klasztoru. Jeżeli dojdziecie tutaj przed 18, zachęcam do skorzystania z okazji i zwiedzenia wnętrza klasztoru. To z tego miejsca pochodził brat Cyprian, znany pod przydomkiem Latający Mnich. Według opowieści, miał on na własnoręcznie zbudowanej maszynie, zlecieć ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec Czerwonego Klasztoru. Znana jest również legenda, wedle której brat Cyprian miał polecieć w Tatry, przelecieć nad Morskim Okiem i zamienić się w Mnicha (skalny głaz w Tatrach Wysokich, znajdujący się na wysokości 2068m n.p.m.).

Z Czerwonego Klasztoru, już tylko kawałek dzieli nas od mostu, którym będziemy mogli przejść na polską stronę Dunajca, a konkretnie do Sromowiec Niżnych, skąd rozpoczęliśmy dzisiejszą wyprawę.

Widok z mostu pomiędzy Czerwonym Klasztorem a Sromowcami

Podsumowanie

  • Długość trasy: ~21 km
  • Czas: ~8-10h (w zależności od długości odpoczynków, czasu poświęconego na zdjęcia i długości pobytu na punktach widokowych)
  • Suma podejść: ~900m
Mapa trasy

Przed wyborem tej i każdej innej trasy obejmującej Trzy Korony lub Sokolicę, koniecznie upewnijcie się, że danego dnia nie będzie burzy. Zarówno szczyt Sokolicy, jak i Trzech Koron zawiera dużo metalowych elementów, co wraz z wysokością, sprawia, że miejsca te są szczególnie niebezpieczne w trakcie burzowej pogody. Potwierdzeniem tych słów jest zdarzenie, która niedawno miała miejsce. W Sokolicę uderzył piorun mocno raniąc jedną osobę i lekko kolejne dwie.

Gdy jednak pogoda jest dobra, wycieczka jest naprawdę wyjątkowo malownicza i można z niej przywieźć masę pięknych zdjęć. Suma podejść jest stosunkowo niewielka, ale liczba przebytych kilometrów może sprawić, że następnego dnia będziecie mieć obolałe nogi. Wspomnienia z którymi wrócicie do domu, są natomiast tego warte :-)

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...