Śnieżka o świcie smakuje wybornie... swoim wdziękiem przyciąga, wabi, kusi i zachęca wędrowca tak silnie, że nie sposób jej się oprzeć. Każdy wędrowiec powinien jej skosztować szczególnie o poranku. Dzisiejszą wędrówkę po Karkonoszach rozpoczynamy od wejścia na Śnieżkę, najwyższego szczytu całych Sudetów oraz Czech. Dziś Królowa Karkonoszy wita nas z otwartymi ramionami...
Wstajemy wczesnym rankiem, żeby nie przegapić wschodu słońca. Wokół cisza i spokój, słychać tylko pracujące agregaty prądotwórcze, które zasilają schronisko w energię elektryczną. Nie widać jeszcze turystów, wyciąg krzesełkowy na Kopę, który stanowi nie lada atrakcję w Karpaczu, rozpoczyna swoją pracę dopiero od godziny 8.30. Śnieżka jest najczęstszym celem turystycznych wycieczek w Karkonoszach.
Przełęcz pod Śnieżką, to tutaj zbiegają się trzy szlaki: czerwony, niebieski i czarny.
Wymykamy się cichaczem ze schroniska na spotkanie z Królową Karkonoszy! W hali głównej schroniska zastajemy widok śpiących w śpiworach wędrowców, którzy zapewne po długiej wędrówce dotarli do schroniska późną nocą. Schronisko "Dom Śląski" położone jest na Przełęczy pod Śnieżką, na Głównym Szlaku Sudeckim (czerwonym), prowadzącym na najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całych Sudetów. Zapowiada się piękny i słoneczny dzień. Rześkie powietrze o poranku budzi nas do życia bardziej niż kawa. Zatem żwawo wyruszamy na szlak.
Na południe od Przełęczy pod Śnieżką, po czeskiej stronie znajduje się Upska Jama (Úpská jáma). Jest to potężny kocioł polodowcowy. Strome ściany kotła dochodzą do 350 metrów wysokości. Zaś górna krawędź kotła położona jest na wysokości 1420 m n.p.m. W pobliżu Upskiej Jamy znajdują się źródła rzeki Úpy.
Z przełęczy na szczyt Śnieżki prowadzą dwa szlaki: czerwony oraz niebieski. Wybieramy szlak niebieski, który prowadzi szeroką kamienną ścieżką, tak zwaną Drogą Jubileuszową, okrążającą łagodnie zbocza Śnieżki. Podejście na szczyt zajmuje nam około 40 minut. Szlak czerwony jest krótszy, zajmuje średnio 25 minut i wiedzie wąską, kamienistą ścieżką, stromo pod górę.
Po drodze rozciąga się piękny widok na Przełęcz pod Śnieżką i "Dom Śląski". Obserwujemy stąd rozległe widoki, które widoczne są już od samego podejścia.
Powoli pniemy się pod górę podziwiając przepiękne widoki na Kocioł Łomniczki i Czarny Grzbiet, nazywany również Czarną Kopą. Kocioł Łomniczki to największy polodowcowy kocioł w polskich Karkonoszach.
Po chwili ukazuje się nam jeden z "dysków" należących do Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Ciekawostką jest to, że pierwsze obserwacje meteorologiczne na Śnieżce rozpoczęto w 1880 roku i dla ich kontynuowania wybudowano, w 1900 roku obserwatorium. Była to wówczas najdroższa inwestycja w Europie.
Po około 40 minutach docieramy na Śnieżkę. Ze szczytu obserwujemy wyraźnie zarysowane dwa polodowcowe Kotły Małego i Wielkiego Stawu.
Następnie ukazuje się nam przepiękny widok na Upską Jamę oraz na czeskie pasmo Karkonoszy. W oddali widoczne schronisko Luční bouda, położone w Czechach, co w tłumaczeniu oznacza Łąkowe Schronisko.
Szczyt Śnieżki graniczy z Czechami.
Śnieżka (1602 m n.p.m.) jest to najwyższy szczyt całego pasma Sudetów oraz Czech. Na szczycie znajduje się zabytkowa Kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich oraz słynny budynek Obserwatorium Meteorologicznego im.Tadeusza Hołdysa, w kształcie dysków, określanych również jako "latające talerze". W dolnej części obserwatorium mieści się również restauracja, ale niestety nie ma tutaj bazy noclegowej.
Wszystkie drogi prowadzą na Śnieżkę... Według historycznych źródeł pierwsza droga na szczyt powstała w 1905 roku.
Kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich. Dawniej była głównym kierunkiem pielgrzymów i kuracjuszy z pobliskich uzdrowisk. W XVIII wieku szczyt był jednym z najliczniej odwiedzanych w całej Europie.
Wiadomo, że Śnieżka jest bardzo wietrznym miejscem w Karkonoszach, zatem nie pozostajemy na szczycie zbyt długo, bo silnie wieje wiatr. Jeszcze jeden rzut okiem w drodze powrotnej ze szczytu na Czarny Grzbiet.
Widok ze szlaku na Kotlinę Jeleniogórską.
Na szlaku pojawiają się pierwsi turyści, którym udało się wjechać na Kopę wyciągiem krzesełkowym.
Jeszcze jeden rzut okiem na Schronisko "Dom Śląski".
Z każdym kolejnym krokiem Śnieżka oddala się od nas, pozostawiając smak najpiękniejszego poranka w Karkonoszach.
Ten najwyższy szczyt jest ukoronowaniem karkonoskich szlaków. Główny Szlak Sudecki jest długi, ale przepiękny pod względem krajobrazowym. A znajdujące się przy nim atrakcje przyrodnicze między innymi Śnieżne Kotły, Źródło Łaby oraz Wodospad Panczawy należą do najciekawszych.
Komentarze