Autor: 

Pojedźmy gdzieś daleko, gdzie jest pięknie. Pojedźmy do raju, bo to niedaleko. Nie trzeba samolotu, nie trzeba szczepień, wizy też są zbędne… bo do raju dostać się może każdy. Tylko trzeba wiedzieć gdzie. A my bardzo chcieliśmy, ale nie bardzo wiedzieliśmy. No właśnie, Czeski Raju – GDZIE?!

Decyzja zapada szybko w sobotnie popołudnie. Bierzemy rodziców i wcześnie rano jedziemy na wycieczkę w skały i zamki. Do Czech, do Czeskiego Raju. Może to zachwyt ostatnio odwiedzonym Bastei w Saksonii a może po prostu potrzeba przygody. Od decyzji do realizacji dzieli nas kilkanaście godzin, więc trzeba szybko ustalić: co, gdzie, dlaczego i w jakiej kolejności. I tu zaczynają się schody.

Czeski Kraj reklamuje się wszem i wobec jako kraina pełna pięknych widoków, skał i zamków. Mało gdzie pisze się o tym, że skał jest sporo, ale w co najmniej czterech skalnych miastach, a cały region to, bagatela, tysiąc kilometrów kwadratowych. Skalne miasta nie mają zbytnio określonych wejść – są po prostu szlaki. To nie to samo co Adrspach, Teplice czy Błędne skały. To ponad 1000km kwadratowych, kilka skalnych miast, zamków i rejonów. By całość zwiedzić potrzeba tygodni. A my mamy tylko jeden dzień. Gdzie zacząć więc, by wycieczka była kwintesencją i przyjemnością?

Z pomocą przychodzą blogi i serwisy turystyczne – chociaż wiadomo, co zobaczyć (lista się powoli tworzy – Hruba Skala, Kost, Troski – znane z powieści Sapkowskiego). Gorzej już ze szczegółami. O mapy ciężko, o informacje gdzie się zatrzymać itp. też nie łatwo. W końcu udaje się coś znaleźć i określić punkt startowy.

A poniżej zdjęcia z naszej wyprawy po Czeskim Raju (cała relacja znajduje się na naszym blogu, we wpisie: Czeski Raj – pierwsze spotkanie):

Hruboskalskie Skalne Miasto

Zatrzymujemy się przy kompleksie pałacowym Lázně Sedmihorky, przy miejscowości Karlovice. Parking tu jest darmowy i wychodzą stąd dwa szlaki – zielony i niebieski. Dobry punkt startowy.

Autor: 
Widoczek
Widoczek
Autor: 
Skały
Skały
Autor: 
Konar
Konar
Autor: 
Na szlaku
Na szlaku
Autor: 
Na szlaku
Na szlaku
Autor: 
Mysia nora
Mysia nora
Autor: 
Mysia nora
Mysia nora
Autor: 
Zamek Hruba Skala
Zamek Hruba Skala
Autor: 
Mariánská vyhlídka
Mariánská vyhlídka
Autor: 
Mariánská vyhlídka
Mariánská vyhlídka
Autor: 
Pomnik Ludzi Gór
Pomnik Ludzi Gór
Autor: 
Na szlaku
Na szlaku

Zamek Trosky

Pannę i Babę widać z oddali – niczym dwie matrony siedzące na tronach, dwie wieże dominują złowieszczo nad okolicą, strasząc zębami. Ciekawostką jest fakt, że zamek w ruinę obrócił czas – jego dawni właściciele opuścili go, zostawiając mury na pastwę losu.

Autor: 
Trosky
Trosky
Autor: 
Trosky
Trosky
Autor: 
Trosky - Baba
Trosky - Baba
Autor: 
Burza
Burza
Autor: 
Trosky
Trosky

Zamek Kost

Kost to jeden z najczęściej odwiedzanych zamków czeskich. Złośliwi mówią, że twierdza pozostała niezdobyta głównie przez to, iż wrogowie nie mogli jej znaleźć pośród pól. Dziś całkowicie w prywatnych rękach, zamek schowany jest w ciągle w tej samej dolinie, gdzieś nad jeziorem i ciągle kiepsko oznaczony. Po prostu – trzeba wiedzieć, gdzie szukać!

Autor: 
Kost
Kost

W Czeskim Raju jest wszystko, czego można chcieć – piękne widoki, przyjemne szlaki, trasy rowerowe, zamki i pałace. Miejsca na krótkie spacery i całodniowe, długie wycieczki i wyprawy. A wszystko w niewielkich odległościach – po prostu raj do zwiedzania, zaledwie 3h drogi z Wrocławia. Zapowiada się, że spędzimy tu kilka weekendów, a całość relacji z tej wycieczki​​​​​​​ znajduje się na naszym blogu - Czeski Raj – pierwsze spotkanie.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...