Hala Groń - pasmo Jaworzyny Krynickiej

Beskid Sądecki to góry dzięki którym pokochałem całe Karpaty

Beskid Sądecki – góry mojej młodości, i miejsca dla mnie szczególne – tu przecież tworzyła się moja miłość do Karpat,  tu stawiałem pierwsze kroki na turystycznych szlakach, bezdrożach i ścieżkach leśnych znanych tylko ludziom żyjącym na wysokościach i traktujących las jako miejsce pracy, oraz środek do życia. Właśnie tu spędzałem wolny czas, zbierając grzyby, oraz jagody – również tutaj po raz pierwszy dostrzegłem potęgę Tatr majestatycznie wznoszących się ponad beskidzkie przestrzenie. Beskid Sądecki zachwyca mnie także dziś, kiedy po latach wracam na górskie hale, czy też w doliny dawnych łemkowskich wsi, lub podziwiam bukowe lasy z głębokimi jarami, w których niewielkie, malownicze strumyki spływają do wspaniałych górskich rzek: Dunajca oraz Popradu.

Tatry widziane z Przehyby

Beskid Sądecki to wciąż góry nadzwyczaj widokowe

Mimo że większość szczytów jest tu zalesiona, to Beskid Sądecki posiada wiele wspaniałych punktów widokowych, znajdujących się głównie na dawnych halach pasterskich, niestety zarastających już z biegiem czasu. Przy pięknej pogodzie, szczególnie Tatry prezentują się nadzwyczajnie, ale również Pieniny, Gorce, czy też Beskid Niski ukazują nam swe niecodziennej urody walory. Najwyższy szczyt Radziejowa, mimo że w całości pokryty lasem, posiada drewnianą  platformę widokową  z której widok zapiera dech w piesiach.

Lubań widziany z hal Beskidu Sądeckiego

Zachęcam gorąco do wędrówek szlakami wiodącymi pośród dawnych hal. Czasem warto również zejść ze szlaku, by odnaleźć swój własny, niepowtarzalny i ukochany widok. Góry te dostarczają wielu wrażeń mimo że wysokość nie powala. Wędrując drogą leśną na grzbiecie głównym, możemy się spodziewać że las nagle skończy się, po czym ukaże się rozległa polana nierzadko porośnięta wielkimi połaciami borówek zachęcających do konsumpcji pośród fantastycznych plenerów.

Z chatki pod Niemcową

Beskid Sądecki  dla każdego turysty

Tu szlaki górskie nie sprawią mniej doświadczonym turystom większych problemów. Wędrówki przebiegają spokojnie, wręcz relaksująco. To góry dzięki którym możemy pokochać trekking oraz nauczyć się podstawowej orientacji w terenie. Trasy są dobrze oznakowane, a punkty widokowe z których patrzymy na sąsiednie grupy górskie z mapą w ręku, pozwalają na zaznajomienie się z charakterystycznym wyglądem najważniejszych wierzchołków np. Lubań 1225 m n.p.m. (Gorce), Trzy Korony 982 m n.p.m. (Pieniny), Radziejowa 1266 m n.p.m. (Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego), Lackowa 997 m n.p.m (Beskid Niski), Łomnica 2634 m n.p.m. (Tatry) i wiele wiele innych …

Panorama na pasmo Radziejowej

Panorama na Pasmo Radziejowej. Zdjęcie zrobione z okolic podejścia na Wysoką (1050 m n.p.m.) – najwyższy wierzchołek całych Pienin. Zwróćcie uwaga na łagodne, malownicze i typowo beskidzkie krajobrazy. Pisząc tę krótką wzmiankę, mam dużą nadzieję że zechcecie w przyszłości poznawać te góry z największą przyjemnością i szczerą chęcią, czego gorąco Wam wszystkim życzę.

Poniżej przedstawiam wszystkie artykuły dotyczące Beskidu Sądeckiego, które dotychczas ukazały na blogu. Znajdziesz mnie również na Facebooku.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...