Autor: 

Gęsia Szyja to niewielki szczyt wznoszący się 1489 m n.p.m. położony w reglowej części Tatr Wysokich. W przewodniku Józefa Nyki możemy przeczytać, iż z dolomitowego wierzchołka roztacza się jedna z najsłynniejszych panoram obejmująca 50 szczytów Tatr Wysokich i Bielskich. Propagator tego punktu widokowego, dr Tytus Chałubiński, uważał nawet, że panorama z Gęsiej Szyi przewyższa słynny widok z Głodówki.

Gdy znalazłem trochę wolnego czasu, zdecydowałem się sprawdzić rekomendację Chałbińskiego. Okazja nadarzyła się 22 lutego w poniedziałek. Prognozy pogody były obiecujące.

Na Gęsią Szyję, najszybciej można dojść szlakiem zielonym z Wierchporońca. Zielona ścieżka kluczy między drzewami, a następnie wiedzie na obszerną polanę zwaną Rusinową (1210 m n.p.m). Dawniej przebiegał tędy szlak pasterski, a na samej polanie umiejscowiona była osada. Z wielkiej osady pozostało tylko kilka szałasów. Obecnie prowadzony jest tam kulturowy wypas owiec. Widok stąd na Tatry, w publikacjach turystycznych często jest określany jako jeden z najwspanialszych (Nyka). I rzeczywiście – coś w tym jest.

Wysoka temperatura sprawiła, że droga na Rusinową Polanę pokryta była lodem i śnieżną bryją. Zdecydowanie przydały się raczki i kijki, które znacznie przyśpieszyły marsz.

Z polany, po drewnianych schodkach, lekko stromym zboczem podchodzi się w górę w kierunku Gęsiej Szyi. Droga po schodach wydaje się być monotonna. Po dłuższej chwili docieram na miejsce. Podróż zaplanowałem tak, aby na szczycie być trochę wcześniej: zjeść kolację, sprawdzić kilka miejsc, aby wybrać odpowiednie. Fotografowanie utrudniał silny wiatr, który sprawiał, że momentami trzeba było schować się za dolomitowymi skałkami Gęsiej Szyi.

Efekty mojej podróży oceńcie sami.

Zapraszam na moją stronę Fotografia Andrzej Kubatek

Autor: 
mapa_gesiaszyja.png

 

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...