Autor: 

Wraz z nadejściem w Tatry zimy powrócił temat, który pojawia się wśród turystów, co roku. Wielu zastanawia się czy Tatrzański Park Narodowy nie powinien pójść w ślady swoich południowych sąsiadów, którzy w okresie zimowym zamykają większość szlaków. W Internecie możemy przeczytać wiele opinii na ten temat. Jedni się z tym zgadzają twierdząc, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby ilość wypadków. Inni uważają, że byłby to przepis, do którego i tak mało, kto by się stosował.

Autor: 
Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa

Zima w Tatrach to dość szczególny okres. Góry przybierają wtedy zupełnie innego charakteru. Przykryte śniegiem, oblodzone szlaki, lawiny czy śnieżyce sprawiają, że wielu turystów zawiesza na ten czas swoje wycieczki, często żyjąc w przekonaniu, że góry zimą są niebezpieczniejsze od tych latem.

W Tatrach Polskich nie zamyka się na zimę szlaków (3 wyjątki). To czy wybierzemy się na wędrówkę zależy wyłącznie od naszych umiejętności, wiedzy i przygotowania. Więc jeśli zdecydujemy się na zimową wyprawę to sami ponosimy konsekwencje tej decyzji i żadne przepisy nas w tej kwestii nie ograniczają.

TPN zimą wyłącza z ruchu turystycznego jedynie trzy trasy:

Inaczej jest u naszych południowych sąsiadów. Tam zimą możemy wędrować jedynie do poziomu tatrzańskich schronisk. Czy jednak wpływa to na ochronę przyrody, na której Słowakom tak zależy? Nie do końca jest to prawdą.

Jak można mówić o ochronie przyrody w momencie, kiedy zamykane są mało popularne trasy natomiast schroniska czy kolejki nadal są czynne? Można, więc pokusić się o stwierdzenie, że wg Słowaków przyrodzie bardziej szkodzi te parę osób, które decydują się na zimową wędrówkę niż tłum, który wjeżdża na dany szczyt kolejką.

Autor: 
Szlak na Iwaniacką Przełęcz
Szlak na Iwaniacką Przełęcz

Warto też pamiętać o dacie wprowadzenia tego przepisu w Tatrach Słowackich. Zaczęto je zamykać na przełomie lat 70 i 80 – dokładnie w roku 1980. A zatem miano tutaj na myśli sytuację polityczną i względy ochroniarskie. Czy jednak jest sens utrzymywania tego absurdu do teraz? Parę lat temu pojawiały się głosy, że być może TANAP skróci nieco okres zamknięcia szlaków do miesięcy zimowych a niektóre wyżej położone rejony będą otwarte cały rok. Jak dotąd nic z tego nie wyniknęło.

Pamiętajmy, że w górach nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. TPN i TOPR codziennie informuje nas o warunkach panujących w Tatrach, zagrożeniu lawinowym i warunkach na szlakach. Możemy także posiłkować się informacjami z IMiGW o prognozie pogody. W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest tak prosty, że głupotą byłoby z nich nie korzystać. Oczywiście z tych informacji musimy też potrafić wyciągnąć właściwe wnioski.

Autor: 
pchoch1.jpg
Tatry Zachodnie

Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę nawet, jeśli jesteśmy dobrze wyposażeni miejmy na uwadze, że góry są nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo, co może się nam przytrafić. Pamiętajmy, że wówczas na pomoc nam wyruszą ratownicy. Jeżeli już nie chcemy mieć na uwadze naszego bezpieczeństwa weźmy pod uwagę ich zdrowie i życie oraz uczucia naszych i ich bliskich.

Wielu turystów wyczekuje na zimę cały rok. Marzy o tym by założyć raki i w śniegu zdobywać szczyty. Czy naprawdę byłoby dobrym rozwiązaniem odbierać komuś taką możliwość? Może dobrym pomysłem byłoby zamykać czasowo pewne tereny ze względu na duże zagrożenie lawinowe czy np. przebudzenie się świstaków. Wtedy każdy turysta taką decyzję by zaakceptował – przełożyłby termin wycieczki lub poszedłby gdzie indziej. Gdyby natomiast zamknięto całe Tatry niechybnie prowadziłoby to do złamania zakazów.

Autor: 
Droga nad Czarny Staw Gąsienicowy
Droga nad Czarny Staw Gąsienicowy

A wypadki, o których ograniczeniu poprzez zamknięcie szlaków mówią niektórzy z nas? Bzdura. Te zdarzają się wszędzie, nie tylko zimą i nie tylko w górach. Myśląc w ten sposób można rezygnować ze wszystkiego – jazdy samochodem czy pływania w jeziorze. Wychodząc na jakąkolwiek górską wyprawę czy to zimą czy latem podejmujemy ryzyko. Pamiętajmy jednak by wędrować bezpiecznie, tak by nie kusić losu swoją niewiedzą czy niedoświadczeniem.

Tatry – zamykać czy nie zamykać? Jakie jest Wasze zdanie?

Odwiedź portal naTatry.pl

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...