Licencja : 
PD

Z okazji premiery 7. części Gwiezdnych Wojen udało mi się odnaleźć siedem dowodów potwierdzających, że fabuła filmu toczy się w naszych polskich górach! Oto i one:

1. Atak klonów

Klonów w Świętokrzyskiem, prawdopodobnie dawna stolica Imperium.

Wyobraźcie sobie - wchodzicie do klonowego lasu i nagle rozpoczyna się desant. Złowrogie drzewa atakują Was wszystkim, co mają w zanadrzu. W powietrzu szybują tysiące liści i skrzydlatych owoców. Sprzymierzony z florą wiatr łamie gałązki i zrzuca Wam je na głowę. Furia przyrody trwa w najlepsze. Waszą drogę zasnuwa gruba i śliska warstwa listowia, czekająca na fałszywy krok. To właśnie owe zabójcze klony!

2. Obi-Van

Polska infrastruktura w górach coraz rzadziej przypomina klimatyczne chatki, coraz częściej zaś upodabnia się do porządnych hoteli. A że nie wypada spać w hotelu na pryczy – następuje wymiana wyposażenia. Film budowlanych na rynku mamy multum, najbardziej jednak intrygują mknące po Podkarpaciu dostawczaki z Obi. No bo dziwnie jest zobaczyć w rodzimych Beskidach prawdziwego Obi-Vana :).

3. Yodła

Licencja : 
CC-BY-SA-4.0
Jodła
Yodła w gotowości do ataku.

Niewątpliwie królową polskich lasów najprawdziwsza Yod(ł)a jest! Majestatycznie ponad Nadleśnictwem Baligród wznosi się. Jej ponadpięciometrowej grubości pień nad innymi drzewami w okolicy dominuje. Nikt dotąd w Polsce potężniejszego okazu tego gatunku nie odnalazł. Być może za duża jak na mistrza jest, ale nie dajcie pozorom zwieść się!

4. Sit(h)owie

Licencja : 
PD
Sitowie
Sitowie

Wonna mięta nad wodą pachniała,
Kołysały się kępki sitowia,
Brzask różowiał i woda wiała,
Wiew sitowie i miętę owiał.

Już sam mistrz Tuwim dostrzegł, że sitowie odgrywa niemałą rolę w polskich akwenach. Nie do końca wiadomo, czy jest ono równie złe, jak gwiezdnowojenne Sithowie, no ale przecież trudno skomunikować się z kępką traw. Być może owa kępka snuje w zaciszu górskich stawów plany zbudowania imperium. Nigdy nie wiadomo...

5. Mroczne widmo

Autor: 
Licencja : 
CC-BY-SA-3.0
Widmo Brockenu
Widmo Brockenu

Jeśli mowa o mrocznych widmach, najmroczniejsze jest z pewnością widmo Brockenu. Kto raz je zobaczył, musi mieć się na baczności podczas kolejnych górskich wypraw - przepowiedzianą ma bowiem śmierć na szlaku. Jeden szczegół się nie zgadza. W Gwiezdnych Wojnach wielokrotne spotkanie z mrocznym widmem nie mogło oznaczać nic dobrego. Powtórne zobaczenie Widma Brockenu zaś unieważnia przepowiednię.

6. Jabba

Licencja : 
CC-BY-SA-3.0
Żaba jeziorkowa
Żaba jeziorkowa

Jabba (pol. Żaba) to stwór przebiegły i chytry, powszechnie spotykany na naszych szlakach. Czyha na turystów w najmniej spodziewanych miejscach, choćby i pod samymi butami na środku drogi. Co prawda jego rozmiary nie pozwalają na stworzenie realnego zagrożenia, no ale jak bardzo można urosnąć jedząc same muchy...

7. Moc

Góra Ślęża, od wieków uważana za niezwykłą

Moc, wszechmocna siła, wszechświat – te pojęcia fascynowały ludzkość od tysięcy lat. Teorie wysnute w Gwiezdnych Wojnach wcale nie odbiegają daleko od tego, co spisali starożytni filozofowie. Dorobkiem minionego wieku jest wysnucie pojęcia czakramów, czyli miejsc mocy. Znajdują się one najczęściej w dawnych ośrodkach pogańskiego kultu - m.in. na Ślęży i Łyścu. Niestety czarownice dawno wyparły rycerzy Jedi, chrześcijaństwo zaś wyparło czarownice. Dziś na szczytach magicznych gór odnajdziecie tylko echa dawnych wierzeń.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...