Kolejny raz tej jesieni góry pobieliło - zima zbliża się wielkimi krokami. Śnieg w górach nie oznacza, że należy rezygnować z pieszych wędrówek. Wręcz przeciwnie, warto zobaczyć góry w nowej szacie - są naprawdę zachwycające! Należy jednak pomyśleć o doborze trasy odpowiedniej do umiejętności, posiadanego sprzętu oraz aktualnych warunków. Szlaków w górach nie brakuje ;)

Tatry zimą

Znajomość trasy. Wybierając się na wycieczkę zimową powinniśmy dobrze znać trasę. Może zdarzyć się, że szlak nie będzie przetarty, bądź w trakcie wycieczki zmienią się warunki pogodowe i ślady zostaną zatarte. W lesie prowadzić będą nas oznaczenia na drzewach, natomiast w terenie otwartym może się okazać, że znaki zasypał śnieg. Pozostaje nam wtedy znajomość trasy i umiejętność posługiwania się mapą i kompasem. Ponadto zimą dzień jest krótszy, a marsz w śniegu zajmuje więcej czasu – weźmy to pod uwagę przy planowaniu trasy.

Wyposażenie. Wychodząc w wyższe partie gór pamiętajmy o zabraniu ze sobą odpowiedniego wyposażenia. Przede wszystkim powinniśmy mieć ciepłe ubranie odpowiednie do pory roku, wysokie buty oraz ochraniacze przeciwśniegowe. Niezbędne mogą okazać się również raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC. Nie wystarczy jednak samo posiadanie sprzętu – trzeba jeszcze umieć się nim posługiwać. Wiedzę oraz umiejętności poruszania się w terenie górskim w warunkach zimowych można zdobyć na kursach turystyki górskiej.

Lawiny. Zagrożenie lawinowe to temat, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Tatry to góry wysokie, w których gdy obecna jest pokrywa śnieżna występuje ryzyko zejścia lawin. Jednak nie tylko w Tatrach lawiny stanowią zagrożenie – również w Karkonoszach, Bieszczadach czy Beskidach. W Polsce szlaki nie są zamykane na zimę, tak więc decyzja o wyjściu w góry pozostawiona jest nam, turystom. Trasę wycieczki powinniśmy zaplanować w oparciu o ogólnodostępne komunikaty lawinowe oraz naszą umiejętność oceny ryzyka w terenie. Niezbędny jest również sprzęt lawinowy – detektor, sonda i łopata lawinowa. Przed samodzielnym wyjściem zimą w góry warto wziąć udział w kursie lawinowym. Sprzęt lawinowy jest kosztowny, dlatego można skorzystać z ofert wypożyczalni znajdujących się w większych miastach oraz miejscowościach turystycznych.

Pamiętajmy, że zimowe wycieczki są dużo większym wysiłkiem dla naszego organizmu, dlatego dobrze szacujmy nasze siły. Na wycieczkę wybierajmy się w towarzystwie znajomych – w razie wypadku to oni wezwą pomoc, bądź sami nam jej udzielą.

Mam nadzieję, że nie zniechęciłam nikogo do zimowych wędrówek. Na zachętę kilka zdjęć:

Zimowy świat
Tatry przyprószone śniegiem
W Magurze Orawskiej (Słowacja)
Zima w Bieszczadach
Tatrzańskie granie zimą
Zimowe wędrowanie

 

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...