Okładka

Ostatnie kilka miesięcy miałem okazję testować męski plecak, marki Thule model AllTrail 45L Men's. To dość zgrabny, średniej wielkości plecak, w zielonym kolorze garden green. Jest on dość kompaktowy (45 litrów pojemności) i ma ładny design. Posiada też wiele udogodnień i możliwości adaptacji pod własne potrzeby, co doceni zapewne każdy jego użytkownik.

Plecak ten wykorzystywałem regularnie w wielu wyjazdach i trekkingach. Zarówno jednodniowych wycieczkach z psiakami jak i kilkudniowych wypadach. Przy dobrym doborze sprzętu biwakowego, spokojnie bez problemu zmieścimy do niego komplet rzeczy. Ja bez problemu spakowałem do niego śpiwór (Cumulus Litte 600), materac pompowany (Thermarest), 2-3 koszulki na zmianę, bieliznę, kurtkę i polar, a także jedzenie, i inne szpargały. System nośny bez problemu wraz z wami zabierze na pokład nawet 12-14 kg i nie specjalnie to odczujecie. Więcej pakować nie ma sensu.

Thule AllTrail 45L

Thule AllTrail 45L

Na początek podam kilka danych technicznych z opisu producenta Thule. No właśnie, kto by pomyślał, że firma znana z bagażników i boksów dachowych, produkuje także dobre plecaki turystyczne? Ta przygoda ze sprzętem turystycznym zaczęła się w  Thule ponoć kilka lat temu i z powadzeniem trwa do dziś. Thule ma naprawdę spory asortyment i duży wybór w tym temacie. Spore zaskoczenie dla mnie, ale całkiem pozytywne!

Dane techniczne

  • Kolor - garden green
  • Płeć - men
  • Zastosowanie - wycieczki z noclegiem oraz wycieczki jednodniowe
  • materiał - poliester dobby 420D, Poliester Ripstop 330D
  • Pojemność - 45 L
  • Wymiary - 30 x 36 x 70 cm
  • Masa 1.6 kg

Właściwości

  • 10 cm regulacji w obrębie tułowia umożliwia idealne dopasowanie
  • Pas biodrowy kompatybilny z wymiennymi akcesoriami Thule VersaClick (sprzedawanymi w większości oddzielnie), dzięki czemu można go dostosować do własnych potrzeb (butelka z wodą, futerał na aparat, torba zabezpieczjąca elektornikę)
  • Za pomocą dołączonego uchwytu Thule VersaClick Pole Holder można wygodnie przypiąć kijki trekkingowe do pasa biodrowego bez zdejmowania plecaka
  • Doskonale widoczny, odłączany pokrowiec przeciwdeszczowy chroni sprzęt nawet w czasie silnych burz
  • Wentylowane pasy naramienne, pas biodrowy i panel tylny zapewniają odprowadzanie ciepła
  • Łatwo dostępna przednia kieszonka pozwala szybko schować i wyjąć najpotrzebniejsze rzeczy w trakcie podróży
  • Specjalny bukłak z otworem na rurkę oraz dwie kieszenie boczne na butelki z wodą pozwalają utrzymać właściwy poziom nawodnienia organizmu (zbiornik na napoje jest sprzedawany oddzielnie)
  • Do pętli mocujących można łatwo przyczepić kijki trekkingowe lub czekany
  • Łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy na szlaku poprzez odpięcie bocznego zamka błyskawicznego
  • Przegroda oddzielająca śpiwór pozwala zachować porządek

Thule AllTrail 45L

Moja opinia

Trochę podświadomie, już na wstępie, zacząłem chwalić ten plecak. Zapewne dlatego, że bardzo go polubiłem i nie ukrywam, że spośród kilku plecaków, które posiadam, to on najczęściej towarzyszy mi w eskapadach. Na początku jednak zanim go otrzymałem, miałem wewnętrzny sceptycyzm, podyktowany niesłusznie zapewne tym, że Thule kojarzyło mi się gównie ze sprzętem typu boxy i bagażniki dachowe do aut.

Pojemność i wielkość

AllTrail 45L to plecak średniej wielkości o pojemności 45 L i kompaktowych wymiarach 30x36x70. Przed wielu laty używałem bardzo duże plecaki typu 85 L i wydawało mi się, że nie da jechać z mniejszymi na kilku, kilkunastodniowe wyjazdy. Od kilku lat zmieniłem koncepcję – odchudzam wagę plecaka starając się ja utrzymać na poziomie maksymalnie 12-13 kg, także na dłuższe wyjazdy. Zmienił się przede wszystkim sprzęt który używamy. Dziś np. wygodny materac może być wielkość niedużej butelki 0,75 litra a śpiwór puchowy zajmuje mniej miejsca - bez problemu zmieścimy go to do takiego 45-litrowego plecaka o wysokości 70cm. Jedzenie na kilka dni to 1/3 jego wielkości, kolejne 1/3 to ciuchy. Powerbank też się zmieści. W taki sposób ograniczając niepotrzebne dodatkowe rzeczy, których najczęściej ostatecznie nie używamy, możemy jechać na kilka dni.

Ten plecak bez problemu starczy Wam na parudniowy wyjazd z pełnym ekwipunkiem. Ponadto Thule oferuje dodatkowo różne dodatkowe akcesoria, które są kompatybilne z systemem plecaka. Są to np. futerał na aparat (wolę dobry telefon, mniej waży ;-)), bidon na wodę, czy specjalny pokrowiec na elektronikę.

Thule AllTrail 45L

Thule AllTrail 45L

Thule AllTrail 45L

Wygoda

Plecak można bez problemu dopasować do odpowiedniej wielkości, regulując dobrze przygotowany system nośny na plecach. Jest to klasyczne rozwiązanie, które w różnych wersjach stosują producenci sprzętu turystycznego. Pas biodrowy i paski od szelek bez problemu da się też dopasować. Trochę krótki jest niestety pas biodrowy. Osoby o klasycznej budowie, bez problemu z niego skorzystają, dla osób szerszych w pasie, może być zbyt krótki – jest za mały zapas. Ja musiałem dokonać małej przeróbki. Producent mógłby go wydłużyć z obu stron o ok. 10 cm, wtedy osoby bardzo szczupłe mogłyby sobie go skrócić, a piękniejsi inaczej nie męczyli się z zaciskaniem pasa ;-).

Super pomysłem jest duża kieszeń, rozpinana zamkiem na plecach z szybkim dostępem. Korzystałem pierwszy raz z tego rozwiązania i bardzo się do niego przyzwyczaiłem. Wrzucam tam wszystkie rzeczy, na szybko i te najbardziej potrzebne. Ponadto plecak posiada  klasycznie dwie boczne kieszenie siateczkowe, do których można dorzucić co tylko nam się podoba - np. bidon z wodą. Górna klapa to wygodne miejsce na drobne szargały jak latarka, dokumenty czy telefon. W dolnej części umieszczono  specjalną komorę na pokrowiec przeciwdeszczowy. W pasie biodrowym mamy jeszcze jedną małą kieszeń, która ze względów na swoje małe garbaty nadaje się tylko na małe rzeczy jak chusteczki, cukierki czy telefon.

Dobrym rozwiązaniem jest też możliwość podziału głównej komory na 2 części. Do dolnej pakujemy wtedy osobno śpiwór, co pozwala lepiej zapanować nad chaosem w plecaku. W środku jest możliwość zamontowania bukłaka na napój wraz z rurką do picia. Nie korzystałem z tego, gdyż wolę klasycznie pić z kubka lub butelki.

Najfajniejszym rozwiązaniem, które doceniam w kolejnym już plecaku jest dostęp do głównej komory z boku. Specjalnie zabezpieczony zamek otwiera z jednej strony całą główną komorę i mamy wtedy ułatwiony dostęp do wszystkich rzeczy. To bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, stosowany coraz częściej.

Thule AllTrail 45L

Thule AllTrail 45L

Thule AllTrail 45L

Waga

Waga to 1,6 kg. Niektórzy pewnie stwierdzą, że są plecaki dużo lżejsze. To prawda. Używałem jeden model o obniżonej wadze (cieńsza cordura) i szczerze mówiąc wolę takie pośrednie rozwiązanie. Za cienka cordura narażona jest na rozrywanie przy pakowaniu ostrych rzeczy i na wpych. Poza tym waga 1,6 kg +12 kg bagażu to nie tak dużo w końcu. Producent zadbał o obniżenie wagi – cienkie paski, małe klamry, i siateczka na kieszeniach. Ale sama cordura mocna.

Co bym zmienił

Chciałbym tylko chwalić, ale mam 2 drobne uwagi:

  • zupełnie nie przekonuje propozycja adaptera na kijki trekkingowe z boku biodrowego. Kijki trzeba i tak przytrzymywać ręką, adapter dodatkowo waży (gram do grama…) a dużo prościej jest je zamontować na plecaku wzdłuż boków.
  • pas biodrowy zdecydowanie powinien być dłuższy, by był dobry dla każdego użytkownika, mógłby też być nieco szerszy.

Thule AllTrail 45L

Podsumowanie

Thule dobrze wykonało swoją pracę w temacie projektowania plecaków w ciągu kilku ostatnich lat. Stworzyło serię bardzo dobrych plecaków turystycznych, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie.

Męski plecak AllTrail 45L to świetny przyjaciel podczas wędrówek, zarówno krótkich jak i dłuższych. Bardzo wygodny i praktyczny Jest bardzo dobrze wykonany i ma ciekawy design. W moim poczuciu zadowoli nawet bardzo wybrednych użytkowników. Polecam.

Wojciech Szymański

Cena

Aktualnie cena katalogowa plecaka to: 689 PLN

Znajdziecie go m.in. tutaj:
https://www.thule.com/pl-pl/backpacks/hiking-backpacks/thule-alltrail-45l-mens-_-3203533

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...