Szwajcarski Park Narodowy (rom. Parc Naziunal Svizzer, niem. Schweizerischer Nationalpark, wł. Parco Nazionale Svizzero, fr. Parc National Suisse) – największy rezerwat przyrody w Szwajcarii i jedyny park narodowy tego kraju. Jest najstarszym tego typu obszarem chronionym istniejącym w Alpach i drugim powołanym na ich obszarze (po nieistniejącym dziś Parku Narodowym Bérarde we Francji powstałym w 1913 r.). Leży w kantonie Gryzonii i graniczy z powołanym w 1935 r. włoskim Parkiem Narodowym Stelvio. Wysoki rygor ochronny powoduje, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje go w ramach najwyższej kategorii I – wyższej niż typowe parki narodowe, mające kategorię II.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: AlpySzwajcaria

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Szwajcaria to kraj niezliczonych atrakcji turystycznych, wśród których znajdziemy m.in. zapierające dech w piersiach alpejskie widoki, klimatyczne miasteczka czy górskie serpentyny. Poznaj 5 najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas zbliżających się ferii zimowych.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Szwajcarski Park Narodowy. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...