Großglockner, Grossglockner ([ˈɡʀoːsˌɡlɔknɐ] i) – najwyższy szczyt Austrii o wysokości 3798 m n.p.m. Znajduje się w Glocknergruppe, podgrupie górskiej Wysokich Taurów, części Alp Centralnych. Drugi co do wybitności szczyt Alp (MDW: 2423 metry). Wznosi się ponad lodowcem Pasterze, do którego prowadzi droga samochodowa (w zimie zamknięta) – odgałęzienie przebiegającej obok drogi glocknerskiej (niem. Bruck Heiligenblut). Stopień trudności najłatwiejszej drogi na szczyt określany jest na PD+ (PD = fr. peu difficile – nieco trudno). Wierzchołek główny pierwszy raz zdobyty został 28 lipca 1800 roku.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Wysokie Taury

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Alpy w Osttirol w rejonie najwyższego szczytu Austrii-Grossglockner zawsze dostarczają moc wrażeń estetycznych.

Najwyższy szczyt Austrii zdobyty! Zapraszamy do fotogalerii.

Spod Lucknerhutte idziemy szlakiem na przełęcz Peischlachtorl, a stamtąd w kierunku szczytu Boses Weibele. Z powrotem w dolinę Tschadin Alm zamykamy pętelkę w kierunku Lucknerhutte.

Jakby nie było - najwyższa górka austriackich Alp.

Relacja z wejścia na Wielki Dzwonnik, czyli Grossglokner (3798m n.p.m.). Góra ta utkwi na pewno w naszej pamięci ze względu na niesamowite ilości ludzi, którzy pragną zdobyć szczyt, tworząc przez to zamieszanie na grani szczytowej.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Grossglockner. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

12° 41' 39" E
47° 4' 30" N
Wczytuję...