Dolina Smutna (słow. Smutná dolina) – górna część Doliny Rohackiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest to typowa rynna lodowcowa, zacieniona przez wznoszące się z wszystkich niemal stron potężne i strome ściany skalne, zawalona granitowymi blokami i niemal pozbawiona szaty roślinnej. Swoim wyglądem bardziej przypomina Tatry Wysokie niż Zachodnie. Zimą schodzą do niej duże lawiny. Śnieg utrzymuje się tutaj nawet do połowy lipca, co również przyczynia się do tak słabej wegetacji życia w tej okolicy. Przed II wojną światową Dolina Smutna była bardzo popularna wśród narciarzy, m.in. dzięki długiemu zaleganiu w niej śniegu. Od 1942 r. urządzano tutaj nawet zawody. Nazwę doliny rozpowszechnił w Polsce Tadeusz Zwoliński, przed 1937 r. nazywana była u nas Doliną Rohacką. Zacienienie, pustkowie, gruzowisko skał istotnie sprawiają smutne wrażenie.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Tatry Zachodnie

Mapy zawierające to miejsce

Karpaty
Okładka Opis
Okładka mapy

Podhale – Tatry, Orawa, Spisz – część zachodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje teren od Babiej Góry na północnym zachodzie do Zakopanego na wschodzie oraz do granicy polsko-słowackiej na południu. Zawiera aktualne znakowane szlaki turystyczne.

Okładka

Tatry polskie i słowackie – część zachodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje obszar Tatr Zachodnich, Orawy, zachodniego Podhala i Kotliny Liptowskiej. Na mapie zaznaczono: atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne z czasami przejść oraz wyciągi narciarskie.

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Wykorzystaliśmy prawdopodobnie ostatnie letnie warunki w Tatrach do przejścia grani Rohaczy. Piękna pogoda i jesienne kolory, czego chcieć więcej :)

Witaj w Tatrach Zachodnich! Przez Smutną Przełęcz przejdziemy dzisiaj do Bufetu Rohackiego. Następnie na Rakoń i do Zakopanego. Sprawdź propozycję trasy i ruszaj w góry!

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Dolina Smutna. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

19° 44' 38" E
49° 12' 2" N
Wczytuję...