Azory (port. Açores, wym. [ɐˈsoɾɨʃ]; Arquipélago dos Açores), oficjalnie Region Autonomiczny Azorów – archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Położony ok. 1500 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego zaliczany jest do Makaronezji. Na przestrzeni 650 km rozciągają się trzy główne grupy wysp (grupa zachodnia: Flores i Corvo, grupa centralna: Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira, grupa wschodnia: São Miguel i Santa Maria). Zróżnicowana rzeźba terenu ze stromymi, skalistymi wybrzeżami i jeziorami kraterowymi to świadectwo wulkanicznego pochodzenia wysp. Archipelag jest nadal obszarem aktywnym sejsmicznie.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Portugalia

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Biwak w kalderze aktywnego wulkanu już sam w sobie jest pobudzającą wyobraźnię atrakcją. Gdy do tego dodamy oszałamiające widoki z wierzchołka to naprawdę nie trzeba już nic więcej...

A z góry widoczny nieskończony ocean i inne wyspy... Czyli o wejściu na Pico - najwyższy szczyt Portugalii, na środku Atlantyku.

12 mgnień górskich - w 12 limerykach i zdjęciach. :)

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Azory. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...