Okładka

Wprowadzenie do trekingu - Co to jest i dlaczego odpowiedni ubiór jest kluczowy

Trekking to fascynująca forma aktywności na świeżym powietrzu, która pozwala na pełen kontakt z naturą, podziwianie malowniczych krajobrazów i niepowtarzalny ruch na dużym obszarze. Co więcej, jest to forma ruchu, która może dostarczyć Ci doskonałego treningu, indeksu i dawkę adrenaliny. Treking górski, czyli długie wędrówki górskie, poza oczywistym urokiem, niesie jednak ze sobą także pewne wyzwania. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest odpowiedni ubiór.

Potrzeba odpowiednio dobranej odzieży podczas trekkingu wynika przede wszystkim z dwóch kluczowych powodów - bezpieczeństwa i komfortu. W górach pogoda potrafi zmieniać się niezwykle dynamicznie. Intensywne słońce może szybko przejść w ulewny deszcz, zaś komfortowa temperatura do gwałtownego spadku odczuwalnych stopni Celsiusza. Dobra odzież termiczna i sportowa potrafi chronić nas przed niesprzyjającymi warunkami, zapewniając jednocześnie swobodę ruchu i oddychalność podczas intensywnego wysiłku.

Jak dobrać ubiór do pogody?

Podczas planowania wyprawy trekkingowej jednym z kluczowych aspektów jest przygotowanie odpowiedniej odzieży. Niezależnie od pory roku i prognozowanej pogody, zawsze musimy być gotowi na różne, często klimatyczne zmienne warunki. Tu zaczyna się weryfikacja naszego zrozumienia zasady ubioru warstwowego, za którą omówimy w kolejnym segmencie.

Pierwszym krokiem jest oczywiście sprawdzenie prognoz pogody na czas naszej podróży. Różniące się temperatury, wilgoć, siła wiatru, obecność słońca lub deszczu - wszystko to powinno wpłynąć na naszą decyzję o tym, jakie ubrania spakować. Odzież przeciwdeszczowa jest zawsze koniecznością, niezależnie od sezonu. Latem należy rozważyć lekką, przewiewną odzież trekkingową suficie z przeciwsłonecznymi tkaninami, która zawsze chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Z kolei wybierając się na trekking zimą, nie możemy zapominać o specjalnej odzieży termicznej. Właściwości izolacyjne i czapki, rękawiczki czy skarpety to ważne elementy dla łagodzenia zagrożeń związanych z niskimi temperaturami.

Dlaczego warto wybrać takie bieliznę termiczną w góry?

Odzież termiczna to rodzaj ubrania, które gwarantuje optymalną izolację ciepła. Dzięki specjalnej budowie tkaniny, jest w stanie utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie, niezależnie od warunków zewnętrznych. Jednocześnie pozwala na oddychanie skóry, zapewniając wygodę użytkownikowi.

Wybierając odzież na trekking górski, warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana. Ubrania powinny być lekkie, a zarazem trwałe, by przetrwać nawet najtrudniejsze warunki środowiskowe. Szczególnie polecanymi materiałami są poliester, który cechuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, oraz wełna merino, która wspaniale izoluje ciepło, a jednocześnie przepuszcza powietrze.

Przykłady sprawdzonych zestawów na trekking

Nieodłącznym elementem każdego trekkingu, niezależnie od pory roku, są buty - muszą być wygodne, dobrze dopasowane i posiadające odpowiednią izolację, a zimą - również ciepłe. Założeniem takiego obuwia to możliwość pokonywania zróżnicowanego terenu i podłoża, zachowując komfort i bezpieczeństwo stóp.

Twój zestaw odzieży na trekking w chłodne dni powinien zawierać termiczną bieliznę, izolujący środkowy strój (np. polar) i wiatro- oraz wodoodporną kurtkę i spodnie. W cieplejsze dni warto zainwestować w lekkie i oddychające koszulki techniczne, spodnie trekkingowe z możliwością odkładania nogawek oraz czapka chroniąca przed słońcem to absolutny must have.

Niezależnie od warunków pogodowych, pamiętaj o dobraniu odpowiednich rękawiczek, jednej lub dwóch par skarpet, a także o akcesoriach takich jak okulary przeciwsłoneczne czy chusta wielofunkcyjna. Treking to nie jest wyprawa na biegun, ale i tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i ubiór.

Materiał od partnera portalu.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...