Okładka

Czy wiesz, że według statystyk TOPR w 2022 r. doszło w Tatrach do 938 wypadków? Wiedząc, że o nieszczęśliwe zdarzenie w górach nietrudno, zastanawiasz się pewnie, jak zabezpieczyć się na wypadek ich skutków? Jednym z rozwiązań jest ubezpieczenie w góry. Masz wątpliwości, czy trzeba kupować ubezpieczenie przed wyjazdem w polskie góry? Podpowiadamy, kiedy jest ono potrzebne i na jaką pomoc można liczyć.

Czym jest ubezpieczenie w góry?

To nic innego jak ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry. Czym różni się od klasycznej polisy podróżnej? Klasyczna polisa turystyczna zazwyczaj nie obejmuje zdarzeń powstałych np. na stoku. By ubezpieczenie chroniło nas należycie w górach, dobrze jest zadbać o odpowiednie rozszerzenie. Chodzi tu np. o uprawianie sportów ekstremalnych czy wysokiego ryzyka. Mówimy tu m.in. o wspinaczce górskiej czy np. uprawiania narciarstwa. W zależności od rodzaju dyscypliny, towarzystwa zapewniają inny sposób ochrony.

Czy trzeba kupować ubezpieczenie przed wyjazdem w polskie góry?

Teoretycznie nie. W Polsce zarówno koszty ratownictwa górskiego (GOPR czy TOPR), jak i hospitalizacji są bezpłatne, pod warunkiem opłacania składek do ZUS.

Jednak, by szybko podratować zdrowie po wypadku w górach, z pewnością przyda się ubezpieczenie górskie. W jaki sposób można z niego skorzystać? Na przykład, gdy złamiesz nogę w Tatrach, TOPR udzieli Ci pomocy i przewiezie do szpitala, aby udzielić Ci dalszej pomocy. Mając odpowiednio skrojoną polisę będziesz mógł korzystać z wizyt w prywatnym gabinecie lekarskim czy dodatkowej rehabilitacji, a koszty tych usług medycznych pokryje świadczenie z ubezpieczenia górskiego.

Ważne!

O ubezpieczenie turystyczne koniecznie trzeba zadbać podczas wyjazdów zagranicznych. Akcja ratownicza czy poszukiwawcza w górach w wielu krajach odbywa się na koszt poszkodowanego. W Austrii np. już za sam start śmigłowca musimy zapłacić ok. 5000 euro. Ubezpieczenie górskie o odpowiednio dobranych sumach gwarancyjnych pokryje koszty takich akcji. Koniecznie pamiętaj też o odpowiednio wysokich sumach gwarancyjnych, jeśli chodzi o ubezpieczenie kosztów leczenia. W wielu miejscach, także w Europie, będziesz musiał zapłacić za pomoc medyczną, w tym hospitalizację, chyba że masz odpowiednią polisę, która pokryje te koszty.

Jakie ubezpieczenie w góry się przyda?

Jeśli decydujesz się na wykupienie polisy turystycznej na wyjazd w góry, zwróć uwagę na jej zakres. Jak powinno wyglądać dobre ubezpieczenie i co powinno zawierać?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia w pasie przygranicznym

Pomoc w polskich górach otrzymamy bezpłatnie. Co jeśli do wypadku dojdzie na szlaku, graniczącym ze Słowacją? Wtedy warto mieć ubezpieczenie turystyczne, pokrywające koszty leczenia za granicą (wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, zakup środków opatrunkowych itd.)

  • Ubezpieczenie NNW

To ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Działa w ten sposób, że gdy w górach skręcisz kostkę, ubezpieczenie zapewni odszkodowanie. Taki zastrzyk finansowy przyda się w przypadku zakupu np. ortez czy prywatnych wizyt u rehabilitanta.

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Z tej polisy można pokryć wszelkie szkody wyrządzone osobom trzecim. Na przykład, jeśli będąc w górach potrącisz innego turystę i zniszczysz jego aparat fotograficzny, naprawę lub zakup nowego sprzętu pokryje odszkodowanie z OC w życiu prywatnym.

  • Ubezpieczenie OC sportowe

Jedziesz w góry w okresie zimowym i będziesz szaleć na stoku? Nawet bardzo doświadczeni narciarze mogą na stoku uderzyć w kogoś i zniszczyć drogi sprzęt. Wtedy przyda się ubezpieczenie OC sportowe. Odszkodowanie pokryje koszty naprawy czy zakupu nowego sprzętu lub innych uszkodzonych przedmiotów.

  • Assistance w podróży

Inaczej nazywane ubezpieczeniem turystycznym assistance. W zależności od zakresu możesz liczyć m.in. na pomoc w sytuacji losowej, organizację i pokrycie kosztów transportu np. do placówki medycznej czy też skorzystać z usług doradcy, który podpowie, jak się zachować, gdy przydarzy Ci się wypadek.

  • Ubezpieczenie bagażu

Nie tylko podczas lotu samolotem można zgubić bagaż. Również, podróżując w polskie góry np. autokarem może zdarzyć się, że Twoja torba zaginie. W takich sytuacjach otrzymasz odszkodowanie w ramach ubezpieczenia bagażu. Dodatkowe rozszerzenie pokryje również koszt utraty sprzętu sportowego. W zależności od polisy możesz ubezpieczyć bagaż od kradzieży, zniszczenia czy utraty.

  • Wyjazd w góry – ubezpieczenie rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka

Trzeba wiedzieć, że ubezpieczyciele traktują uprawianie sportów w górach, typu narciarstwo czy snowboard jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. W takich sytuacjach łatwiej np. o skręcenie kostki. Ubezpieczenie w podstawowej wersji nie pomoże w razie wypadków na stoku, dlatego by zapewnić sobie pełną ochronę, warto zdecydować się na rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka.

  • Klauzula alkoholowa

Wyjazd w góry to nie tylko trekking czy zjazdy na stoku narciarskim. To także relaks z bliskimi przy dobrym grzanym winie. Warto wiedzieć, że zwykłe ubezpieczenie turystyczne w góry nie pokryje szkód powstałych, gdy ubezpieczony będzie pod wpływem alkoholu. Na przykład, jeśli zniszczysz mienie innego turysty podczas wizyty w góralskiej karczmie, nie otrzymasz świadczenia z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Chyba że Twoja polisa turystyczna jest rozszerzona o tzw. klauzulę alkoholową, za którą będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia, sprawdź: https://cuk.pl/porady/bezpieczni-w-drodze

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd w góry?

By dowiedzieć się, jaka jest cena polisy, która przyda się w polskich górach, posłużmy się przykładem. Wprowadziliśmy dane do kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, dostępnym na stronie CUK Ubezpieczenia. W naszej symulacji wyliczyliśmy składkę dla Kasi, która ma 30 lat i wybiera się na 7-dniowy wyjazd ze znajomymi na narty. Oto przykładowa polisa, która przyda się naszej bohaterce.

Wyjazd w góry ubezpieczenie – podsumowanie

Jak widać, koszt ubezpieczenia na wyjazd w góry to niewielka suma, a może pomóc nam szybko uporać się ze skutkami nieszczęśliwych wypadków. Skręcona kostka czy inne urazy w górach nie należą niestety do rzadkości. By Twoje ubezpieczenie na wyjazd w polskie góry zapewniało dobrą ochronę warto zadbać o to, by zawierało m.in.: ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym czy sportowe, ubezpieczenie bagażu. Jeśli będziemy uprawiać w górach sport uznawany przez ubezpieczyciela za sport wysokiego ryzyka (np. narciarstwo) przyda się nam odpowiednie rozszerzenie.

Artykuł sponsorowany

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...