Okładka

Olimp to najwyższy masyw górski w Grecji, który w mitologii uważany był za siedzibę bogów. Wyrasta on na prawie 3000 m nad brzegiem Zatoki Salonickiej, a jego najwyższy szczyt - Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m., pozostałe zaś szczyty to Skolio 2911 m n.p.m., Stefani 2909 m n.p.m. i Skala 2866 m n.p.m. Deniwelacja wysokości między centrum miejscowości Litochoro a głównym szczytem Olimpu wynosi aż 2620 metrów.

Naszą przygodę z Olimpem zaczęliśmy od klasztoru Dionisiou. Kompleks zabudowań klasztoru pochodzi z 1542 r., ale niestety został on zniszczony podczas wojny. Okazało się, że klasztory jest akurat w remoncie i kręciły tam się ekipy budowlane – zostawiliśmy więc samochód na parkingu i ruszyliśmy pokonując rzekę drewnianym mostkiem (w kierunku Litochoro) do urokliwie położonej kapliczki Św. Dionizosa w jaskini, a w zasadzie niszy w ścianie skalnej w malowniczym, cienistym lesie. Za kapliczką bije źródełko, więc można napić się świeżej wody - przejście w jedną stronę od klasztoru zajęło nam ok. 20 minut. Po powrocie do klasztoru ruszyliśmy szlakiem tym razem w kierunku Pironii by po niespełna kwadransie dotrzeć do spektakularnego wodospadu Espineas – byliśmy tam zupełnie sami… Kolejny etap od klasztoru Dionisiou pokonaliśmy samochodem, który zostawiliśmy na parkingu w Pironii.

Autor: 
Kapliczka Św. Dionizosa w niszy w ściany skalnej

Kapliczka Św. Dionizosa w niszy w ściany skalnej

Autor: 
Wodospad Espineas w wąwozie Enipeas

Wodospad Espineas w wąwozie Enipeas

Stąd ruszyliśmy dalej w górę do schroniska Spilios Agapitos. Jest ono położone na wysokości ok. 2100m i czekało nas 1000m podejścia. Szlak piął się zakosami przez las – na szczęście gdyż lipcowe słońce prażyło niemiłosiernie. Po jakiś dwóch kilometrach – czyli w 1/3 drogi znajduje się miejsce odpoczynku w postaci wiaty, a obok niej ciurkające źródełko. No właśnie, rezerwując nocleg w schronisku (warto to zrobić wcześniej via email) dowiedzieliśmy się, że powyżej Pironii nie ma źródeł wody. Ta informacja pojawiała się także w internetowych relacjach, ale w jednym przypadku opis mówił, że źródła są dwa. Otóż jedno źródło jest na pewno i skoro ciurkało w lipcu to i w innych miesiącach pewnie też – co do drugiego źródła, to potok ok. 15 minut od schroniska latem był wyschnięty, a więc w letnich miesiącach nie można na niego liczyć… Las jest gęsty i widoków było niewiele i dopiero praktycznie na ostatnim podejściu otworzyły się nam widoki na dolinę z kanionem Enipeas i Zatokę Salonicką – morze spod Olimpu! Po drodze minęliśmy stado koni, które transportują towary do schroniska.

Autor: 
Widoki na dolinę z kanionem Enipeas i Zatokę Salonicką – morze spod Olimpu

Widoki na dolinę z kanionem Enipeas i Zatokę Salonicką – morze spod Olimpu

Rankiem ze schroniska wyruszyliśmy o brzasku, ale jeszcze przed wschodem słońca – dystans na Mitikas od Spilios Agapitos wynosi około 4.5 km ale trzeba pokonać spore przewyższenie, a mianowicie 850 metrów. Powoli, bardzo powoli zyskiwaliśmy wysokość, aż osiągnęliśmy wierzchołek masywu - Skala o wysokości 2866 m n.p.m. Widoki były powalające - pionowo w dół spada 500 metrowej wysokości ściana skalna, to urwisko o nazwie Kazania. Wzdłuż jej urwiska prowadzi droga w lewo na łatwo osiągalny szczyt Skolio o wysokości 2911 m n.p.m. Szlak na Mitikas z banalnego podejścia zrobił się dość trudny, stąd też część turystów decyduje się wejść ze Skala właśnie na Skolio. Na najwyższy szczyt masywu szlak prowadzi w prawo - należy zejść ze Skali w dół i pokonać kilkaset metrów grani mocno przypominającej nasze tatrzańskie szlaki. Nad wszystkim góruje pełen śpiczastych turni wierzchołek Mitikas. Najpierw niewielki żleb i trawers po stromej, ale pełnej chwytów ścianie – było bardzo dużo ekspozycji. Dalej trasa wspina się w górę – jej oryginalna grecka nazwa Kaki Skala, czyli Schody Nieszczęścia jest w pełni uzasadniona… Nie ma tutaj praktycznie żadnych dodatkowych zabezpieczeń jak klamry czy łańcuch – można zobaczyć sporo splitów w skale do wpięcia się liną, a na niewielkim odcinku jest krótki odcinek stalowej liny. Po około półtorej godziny od wierzchołka Skali dotarliśmy na Mitikas :)

Autor: 
Szczyt Mitikas z lotu ptaka

Szczyt Mitikas z lotu ptaka

Autor: 
Szczyt Mitikas z lotu ptaka

Szczyt Mitikas z lotu ptaka

Mount Olympus

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebook oraz oczywiście naszej strony ilecimydalej.pl :)

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...