Autor: 

Góry, panujące w nich warunki i pogoda, która potrafi zmienić się całkowicie nieprzewidzianie w przeciągu kilkunastu minut, mogą zadziwić nawet osoby doświadczone w tego typu wyprawach. W szczególności ktoś, kto po raz pierwszy wybiera się na wycieczkę w góry, powinien się do niej solidnie przygotować dla własnego bezpieczeństwa. Tylko jak to zrobić, biorąc pod uwagę trudną do przewidzenia pogodę? Oto kilka wskazówek.

Sprawdź prognozę pogody przed wycieczką

Prognozę pogody warto sprawdzać na wczesnym etapie planowania wycieczki, żeby móc rozsądnie zaplanować trasę. Istnieją nawet specjalne serwisy pogodowe, które to umożliwiają. Należy jednak pamiętać, że prognozy mogą się zmieniać wraz z upływem czasu, dlatego zawsze sprawdza się je także przed samym wyjściem w góry, aby móc mieć pewność, że warunki się nie zmienią. Jeżeli natomiast w prognozie pogody przewidywane są burze, ulewy, mgła, albo opady śniegu, wycieczkę warto przełożyć. Wszystkie te czynniki nie tylko znacznie ograniczą widoczność pięknych krajobrazów górskich, ale także utrudnią orientację w terenie, przemoczą ubrania, co wpłynie na odczuwane zmęczenie i zwiększą ryzyko poślizgnięcia się na trasie.

Nawet jeżeli nie przewiduje się niekorzystnych warunków atmosferycznych, wybierając się w góry, zawsze należy przygotować się na zmienną pogodę. Dotyczy to zarówno ubrań, wśród których powinna znaleźć się odzież przeciwdeszczowa, jak i warunków noclegu, w szczególności jeżeli mowa o namiocie. Najważniejsza jest wówczas izolacja od podłoża, co zapewniają karimaty i łóżka dmuchane oraz odpowiednio gruby śpiwór.

Autor: 
Woda

Dobór odzieży do pogody i warunków wycieczki

Im więcej wiesz o planie wycieczki, gdzie dokładnie się wybieracie, na jaką wysokość i trasą o jakiej nawierzchni, tym lepiej jesteś w stanie się przygotować. Za najważniejsze pod kątem samej trasy często uważa się odpowiednie buty. Powinny one amortyzować stopy i odciążać stawy, a jednocześnie zapewniać maksymalną możliwość przyczepność do podłoża. Najlepiej na takich wycieczkach sprawdzają się zwykle buty trekkingowe z bieżnikiem na podeszwie i podwyższoną cholewką chroniącą kostkę.

Planując noc pod namiotem, nie tylko buty i ubrania należy dopasować do temperatury i warunków pogodowych. Niezbędne są także osłony przeciwdeszczowe na namiot, stabilne linki, wspomniana wcześniej izolacja od podłoża, bielizna termoaktywna i śpiwór o grubości dopasowanej do temperatury na zewnątrz.

Pakując ubrania na wycieczkę w góry, nie można zapomnieć o odzieży odprowadzającej wilgoć takiej jak sportowe kurtki i bluzy. Nawet jeśli pogoda dopisuje i na zewnątrz świeci słońce, zawsze należy wziąć ze sobą coś z długim rękawem, tak samo jak odzież odpowiednią na deszcz.

Autor: 
Góry

Informuj, dokąd idziesz i zapisz numer alarmowy

Niezależnie od tego, w jak długą czy wymagającą trasę się wybierasz, zawsze informuj innych, dokąd idziesz i kiedy zamierzasz wrócić. W górskich terenach możesz mieć problemy ze złapaniem zasięgu telefonicznego, niemniej koniecznie podaj osobom znajdującym się na miejscu swój numer telefonu i sam zapisz kontakt do nich. W miejscach, w których złapiesz zasięg, będziesz mógł się z nimi skontaktować i na przykład poinformować ich o swoim opóźnieniu, aby nie martwili się, kiedy nie wrócisz na czas.

Jeszcze przed wyjściem w trasę koniecznie zapisz numer alarmowy do pogotowia górskiego. Przydatne może okazać się także przypomnienie sobie zasad udzielania pierwszej pomocy, na wypadek gdyby ktoś z grupy zasłabł, gorzej się poczuł, lub doznał urazu.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...