Okładka

Turyści, którzy regularnie jeżdżą w góry, zazwyczaj mają swoje ulubione miejscówki na nocleg. Problemy z wyborem celu podróży i kwatery mają osoby, które planują swój pierwszy wyjazd w regiony górskie. Czy Ty też do nich należysz? Zastanawiasz się, dokąd pojechać, aby wypocząć i powędrować po górach z dala od tłumu turystów? Gdzie zarezerwować nocleg, aby nie wydać fortuny, a przy tym mieć blisko do szlaków turystycznych? Ten poradnik ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Jak wybrać najlepszą miejscówkę na nocleg w górach?

Pierwsza wyprawa w góry poprzedzona jest zwykle skrupulatnym, żeby nie napisać uciążliwym, przeszukiwaniem ofert noclegów w różnych mniejszych i większych miejscowościach. Na co zwrócić uwagę, wybierając kwaterę w górach? Jeśli nie lubisz tłumów turystów ani wygórowanych cen za pobyt, to unikaj centrum dużych miast wypoczynkowych. Wybierz raczej przedmieścia i mniejsze wioski w okolicach wejść na szlaki turystyczne. Rezerwując pobyt, zapytaj właściciela lub sprawdź na stronie internetowej, jak blisko jest od kwatery do przystanku autobusowego i sklepów spożywczych. Dowiesz się, czy będziesz mógł dojechać komunikacją do niektórych atrakcji i kupić w miarę tanio jakiś prowiant. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować pobyt. Jeśli zamierzasz stołować się w karczmach, to upewnij się czy znajdziesz je blisko wybranej miejscówki.

Co wybrać? Hotel, pensjonat czy prywatną kwaterę?

Lubisz eleganckie, hotelowe pokoje i wystawne kolacje, podawane w hotelowej restauracji? Sprawdź w sieci ofertę znanych hoteli i opinię o ich usługach, a potem zarezerwuj pobyt w jednym z nich. Nocleg w hotelu to też często możliwość korzystania z hotelowego basenu i strefy SPA. Z drugiej strony w takich obiektach jest dość tłoczno. Poza tym wielu hotelowych gości to ludzie zainteresowani głównie miejskimi rozrywkami, a górskie krajobrazy wolą podziwiać z daleka. Hałas i tłumy wczasowiczów to też cecha charakterystyczna pensjonatów, zamieszkiwanych chętnie przez młodzież z obozów wędrownych i wycieczek szkolnych. Za to w prywatnych domach łatwiej poznać ciekawych ludzi i zintegrować się z mieszkańcami. Nocując w góralskich willach, masz możliwość poznania miejscowego folkloru i posłuchania opowieści prawdziwych turystów, którzy szczerze pokochali górskie wędrówki. Wielu z nich zaprzyjaźnia się z góralami, a niektórzy w każdym sezonie nocują w tym samym miejscu. Ceny takich noclegów są też znacznie niższe w porównaniu do hoteli i pensjonatów, a standard prywatnych pokojów i apartamentów w nowych domach przewyższa niekiedy hotelowe usługi wynajmu.

Nocleg pod Tatrami

Gdzie nocować w Tatrach?

Polecam takie dzielnice Zakopanego, jak Olcza i Pardałówka. Przez główną ulicę jeżdżą często busy i autobusy, którymi dojedziesz zarówno do centrum miasta, jak i do Kuźnic, gdzie rozpoczyna się większość najciekawszych szlaków turystycznych. W dodatku ładnie stąd widać Nosal i Kopieniec, a na dalszym planie szczyty otaczające Halę Gąsienicową. Możesz też znaleźć nocleg na Jaszczurówce, ale licz się z tym, że gór stąd nie widać. Dalsze okolice Zakopanego to wsie Toporowa Cyrhla i Murzasichle. Dla mnie za daleko stąd do miasta i w góry, ale wielu turystów wybiera je ze względu na ciszę, spokój i niższe ceny. Jeśli chodzi o przeciwległe przedmieścia stolicy Podhala, to z całą pewnością polecić można Kościelisko. Ta wieś gminna położona jest przy trasie z Zakopanego przez Chochołów do Czarnego Dunajca. Kościelisko jest rozległe i składa się z wielu przysiółków, w tym: Krzeptówek, Sobiczkowej, Górkówki, Karpielówki, Kierpcówki i Nędzówki. Jest tu wiele miejsc ze wspaniałym widokiem na Giewont i masyw Czerwonych Wierchów. Chcesz mieć ładny widok z okien na Tatry? Wybierz nocleg przy ulicy Nędzy-Kubińca lub w okolicach. Poza tym po ulicy tej jeżdżą busy komunikacji publicznej i prywatnej. Łatwo stąd dotrzeć zarówno do centrum miasta, jak i do Kuźnic czy Morskiego Oka. W drugą stronę dojedziesz zaś do Kir, skąd odchodzi popularna trasa przez Dolinę Kościeliską. Jeszcze piękniejsze widoki na Tatry można podziwiać z Gubałówki, Zębu i Bystrego. Jednak dotarcie stamtąd w rejon szlaków zajmie sporo czasu.

Zalew Soliński, w tle Bieszczady

Miejscowości turystyczne u podnóża Bieszczad

Turyści łączą często urlop w Bieszczadach turyści z odpoczynkiem nad Zalewem Solińskim. Tym bardziej, że południowe jego brzegi położone są blisko bieszczadzkich szlaków, a turystów jest tu mniej, niż w popularnej Solinie czy Polańczyku. A zatem, jeśli marzysz o leniwym odpoczynku nad wodą, ale z widokiem na łagodne masywy Bieszczad, to zarezerwuj pobyt w miejscowościach: Wołkowyja, Zawóz, Rajskie lub Chrewt. Szukasz kwatery blisko szlaków turystycznych? Wolisz długie wędrówki po połoninach, z dala od tłumu wczasowiczów? Poszukaj noclegu w miejscowościach: Cisna, Dołżyca, Strzebowiska, Wetlina, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne lub Nasiczne. Licz się z tym, że raczej nie znajdziesz tu luksusowych hoteli. Są pensjonaty, a najwięcej jest prywatnych domów, oferujących usługi wynajmu pokoi. Brakuje też regularnej komunikacji publicznej, zwłaszcza poza wysokim sezonem turystycznym. Są wprawdzie parkingi, ale poruszając się własnym autem, trzeba potem wrócić tym samym szlakiem do samochodu. Dlatego licz przede wszystkim na własne nogi i kondycję.

U podnóża Karkonoszy

Gdzie nocować w Karkonoszach?

Z Karkonoszami kojarzą się przede wszystkim takie kurorty jak Karpacz i Szklarska Poręba. Tam jest największy wybór noclegów, ale jest też drogo i spory tłok, zarówno na ulicach, jak i w obiektach noclegowych. A zatem gdzie nocować, aby było taniej, spokojniej i w miarę blisko w góry? Polecam noclegi miasteczku Piechowice, w Sobieszowie (to akurat dzielnica Jeleniej Góry), a także we wsiach: Podgórzyn, Zachełmie, Borowice, Przesieka, Miłków, Ściegny i Kowary. Łatwiej tu znaleźć kameralne kwatery na każdą kieszeń, znacznie tańsze w porównaniu do obiektów w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie.

Masyw Śnieżnika nad Kotliną Kłodzką

Tu z całą pewnością można polecić Międzygórze. Szemrzący potok i sporo domów nawiązujących stylem do tyrolskiej zabudowy sprawiają, że Międzygórze przypomina podalpejską wioskę. Inne, nie mniej urocze miejscowości, to: Wilkanów, Nowa Wieś, Kletno oraz miasteczka Międzylesie i Stronie Śląskie. Niestety, zwiedzanie okolicy utrudnia słabo zorganizowana komunikacja publiczna oraz wąskie i kręte drogi o kiepskiej nawierzchni.

Góry Stołowe

Najładniejsze kurorty w Górach Stołowych

Największe miejscowości turystyczne w tym regionie to Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Wszystkie mają status uzdrowisk, a co za tym idzie, wiele uroku i mnóstwo odwiedzających. Nie brak tu drogich hoteli i pensjonatów dla turystów z grubszym portfelem i wysokimi wymaganiami. Jeśli chcesz znaleźć tańszy, kameralny nocleg w malowniczej okolicy i blisko szlaków, szukaj w okolicznych wioskach: Karłów, Radków, Wambierzyce, Łężyce i miasteczko Szczytna.

Wygodna kwatera dla aktywnych turystów

Jeśli chcesz mieć udany urlop w górach, wcale nie musisz nocować w drogim i znanym hotelu. Aby odpocząć od codzienności i nacieszyć oczy górskimi krajobrazami, wystarczy pokój w klimatycznej, góralskiej chacie z ładną panoramą okolicy. Łazienka przy pokoju i dostęp do aneksu kuchennego, to w tych czasach standard. A gdy zapragniesz takich rozrywek, jak relaks w Aquaparku, to zawsze możesz skorzystać z oferty term, które działają niemal we wszystkich większych górskich kurortach. Wiesz już, jaką miejscowość turystyczną wybrać na cel wyjazdu, zatem pakuj plecak i ruszaj na spotkanie z przygodą.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...