Okładka

Łysanki (1445 m n.p.m.) – to jeden z zapomnianych szczytów Tatr Zachodnich. Posiada duże znaczenie topograficzne i zalicza się do Korony Tatr.

Dawniej był popularny i ogólnodostępny, ale niestety komunizm PRL zmienił stan rzeczy. Wymyślono zakaz pozaszlakowych wędrówek i zarazem zamknięto wszystkie szlaki tam prowadzące (a było ich kilka). I ten niekorzystny stan rzeczy utrzymuje się do dzisiaj za sprawą TPN. W sumie podobny przypadek jak z Kominiarskim Wierchem (też wybitny obiekt Korony Tatr odesłany w zapomnienie pod pretekstem rzekomej ochrony przyrody).

Łysanki - zapomniany szczyt Korony Tatr

Łysanki zalicza się do grona ponad 70 tatrzańskich szczytów wybitnych (mdw > 100 m) i zarazem jest to jeden z najwyższych wybitnych szczytów w Polsce (top 20, zaś uwzględniając tylko obiekty leżące w całości na terenie Polski, nawet top 5). Prezentowany szczyt oferuje ciekawy widok na Giewont i Czerwone Wierchy.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...