Okładka

Nie ma co się oszukiwać, aparat w telefonie to już dla sporej części z nas zupełna oczywistość, a tylko i wyłącznie prawdziwi pasjonaci fotografii stawiają na zakup osobnego sprzętu. Obiektywy, jakie znajdziemy w smartfonach, bez większego problemu wystarczają do codziennych zadań. Na jakie aspekty jednak zwrócić uwagę w trakcie wybierania aparatu w telefonie?

Czy megapiksele są aż tak ważne?

Najbardziej podstawowym parametrem, który określa jakość danego aparatu cyfrowego, są każdemu znane megapiksele. To one mówią nam o ilości punktów, z których składana jest całe zdjęcie. W związku z tym teoretycznie wraz ze wzrostem megapikseli będzie rosła szczegółowość obrazu. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, a już kilka lat temu producenci doszli do swoistego rodzaju granicy tego, czego potrzebują użytkownicy. Aktualnie spotkamy się z 16-20 megapikselowymi aparatami, gdzie dawne osiem jest w pełni wystarczające. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jeśli w telefonie jest zaimplementowana matryca światłoczuła, której rozmiar nie jest odpowiedni, to megapiksele nie zostaną wykorzystane. Na tym jednak nie koniec, megapiksele to nie do końca jakość samego zdjęcia, a jego wielkość. Osiem megapikseli, o których wspominaliśmy to rozdzielczość 3264 x 2448, która przekracza możliwości większości telewizorów, nie mówiąc o telefonach.

Matryca światłoczuła - co warto wiedzieć?

Zadaniem matrycy światłoczułej jest przetwarzanie obrazu, który pada na obiektyw, na elektryczny sygnał. To właśnie od jej wielkości zależne jest to, jaka ilość światła będzie docierała do konkretnych pikseli. Wraz z ich wzrostem na matrycy światłoczułej, możliwe będzie wychwycenie więcej światło, co z kolei skutkuje znacznie lepszą jakością zdjęcia. W większości wypadków matryce w aparatach smartfonów mają wielkość od od 1/3.6 cala do nawet 1/1.9 cala. Im większa matryca, tym możliwe będzie "obsłużenie" większej ilości megapikseli.

Jak robić dobre zdjęcia przy słabym oświetleniu?

Spora część telefonów robi świetne zdjęcia przy dobrym świetle, jednak po zmroku czar pryska. Wszystko zależne jest od apertury, czyli wielkości otworu, przez który do soczewki dociera dzienne światło. Wraz z jej wzrostem, ilość światła będzie większa, a co za tym idzie, aparat sobie poradzi przy gorszym oświetleniu. Nie wiesz, na jaki smartfon postawić? Skorzystaj z tego rankingu https://morele.net/wiadomosc/ranking-smartfonow-top-10-najlepszych-telefonow/1171/!

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...