Okładka

Chcesz kupić kurtkę na wyjazd w góry, ale nie wiesz którą wybrać? Najpierw zastanów się, o jakiej porze roku będziesz jeździł w góry? Planujesz raczej spacery w górskich dolinach, czy chcesz ambitnie zdobywać najwyższe szczyty? W czasie deszczu i wiatru poddajesz się i zostajesz na kwaterze, czy nie odpuszczasz i mimo wszystko idziesz w góry? Zanim zdecydujesz, jaką kurtkę kupić, skorzystaj z naszych porad.

Jaka kurtka na wędrówki górskie latem?

Wydaje Ci się, że latem jest ciepło, więc kurtka jest niepotrzebna? A czy wiesz, że klimat w górach jest niezwykle zmienny? Latem codzienne burze to normalność. I niestety wielu nieprzygotowanych wędrowców wraca ze szlaków przemoczonych, bo zaskoczyła ich nagła ulewa. Zdarzają się też dłuższe okresy z opadami, co nie znaczy, że turyści chcą siedzieć w hotelowych pokojach i rezygnują z pieszych wycieczek. Ubierają się odpowiednio do pogody i idą przynajmniej na spacer. Dlatego kurtka na letni wyjazd w góry jest niezbędna. Wystarczy cienka przeciwdeszczowa, ale nie taka najtańsza z plastiku. Kiepska kurtka jest tyle samo warta, co foliowa peleryna z kiosku przy wejściu na szlak. Kup sobie porządną kurtkę wodoodporną z warstwą membrany, na przykład Texapore czy Gore-Tex. Membrana zapewnia przepuszczalność powietrza, a więc skóra oddycha i nie przegrzewa się nawet w parne, letnie dni. Typowe kurtki przeciwdeszczowe w góry to hardshell, produkowane przez najlepsze marki, takie jak Jack Wolfskin, Columbia czy The North Face. Kupisz je w sklepie wysyłkowym na stronie https://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/kurtki-meskie.html. Zwróć uwagę, czy kurtka jest luźna i wygodna. To ważne, abyś mógł w niej swobodnie maszerować, a w razie ochłodzenia włożyć pod kurtkę sweter albo bluzę polarową. Niezbędny jest też kaptur z regulacją pola widzenia.

Jak wybrać uniwersalną kurtkę na różne pory roku?

Jesienią i wiosną często jest bardzo chłodno. Nagłe porywy wiatru i spadki temperatur to norma. Dlatego o tych porach roku trzeba nosić kurtki ocieplane. Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rodzajem kurtek jest softshell. Są to lekkie i przewiewne kurtki, w których zewnętrzna warstwa elastycznego materiału z ocieplająca podszewką. Warstwa zewnętrzna jest zaimpregnowana przed działaniem wody. Taka kurtka ochroni Cię w razie mżawki czy przelotnego deszczu, ale nie przed ulewą. Przemoczony softshell należy zaimpregnować przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów. Dodatkową zaletą softshellu jest dobra ochrona przed wiatrem. Wewnętrzna warstwa ocieplająca może być grubsza lub cieńsza, w zależności od modelu. W praktyce na dłuższe wyprawy przy zmiennej pogodzie turyści ubierają softshell, a na wszelki wypadek do plecaka zabierają hardshell na wypadek ulewy. Z kolei przed wyziębieniem uchronić może dodatkowa bluza, włożona pod kurtkę. Kolejny raz sprawdza się tradycyjny ubiór “na cebulkę”.

Są też modele 3w1, złożonych z dwóch oddzielnych kurtek, termicznej i zewnętrznej z warstwą membrany, które można spiąć za pomocą zamku błyskawicznego.

Kurtka na wyjazd zimowy w góry

W zimie podczas suchej pogody sprawdzają się kurtki wypełnione puchem syntetycznym lub naturalnym. Te pierwsze są nieco cięższe i chronią dobrze tylko przy niewielkim mrozie. Najcieplejsze są kurtki z puchu naturalnego, w dodatku lekkie i zajmują mało miejsca w bagażu. Warto jednak pamiętać, że są nie nadają się one przy opadach deszczu lub mokrego śniegu. Inna opcja to wspomniane wcześniej kurtki 3w1 albo dobry softshell plus bluza polarowa i bielizna termoaktywna. Różne modele bardzo dobrych kurtek zimowych znajdziesz w sklepie wysyłkowym na stronie https://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/kurtki-meskie.html

Pamiętaj, że nie tylko rodzaj materiału jest ważny, ale też długość i krój kurtki. Kurtka, zwłaszcza zimowa, powinna sięgać do bioder, aby nie odsłaniała krzyża przy aktywności fizycznej. Ważne są też takie detale, jak regulowane mankiety, zapinane kieszenie i fason, który nie krępuje ruchów ciała.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...