Okładka

Zaczynasz swoją przygodę z górami i chcesz sobie ułatwić życie? Oto kilka przydatnych narzędzi!

Planowanie wycieczek w góry to temat rzeka. I chociaż nie jest to oczywiście wyzwanie na miarę rozbijania atomów, bo w wersji uproszczonej wystarczy wybrać trasę, sprawdzić pogodę, no i spakować plecak, to w internecie ciągle sporo pytań z prośbami o pomoc. Dlatego też w tym krótkim tekście podzielę się z wami narzędziami i aplikacjami, które proces planowania mi ułatwiają i uprzyjemniają.

Planowanie trasy w górach

Niezależnie od tego, czy na miejsce urlopu wybierzemy Tatry, Bieszczady, Pieniny, Karkonosze, czy cokolwiek innego, to w końcu staniemy przed ważną decyzją: gdzie iść? Gdzie iść, żeby było ładnie, łatwo, albo wręcz odwrotnie – żeby zaliczyć jakąś konkretną wyrypę. Jeśli chodzi więc o wybór szlaku, to w pierwszej kolejności odwiedzam portal mapa-turystyczna.pl

Wystarczy spędzić chwilę, żeby połapać się w obsłudze, co sprowadza się przede wszystkim do wybrania miejsca startu oraz miejsca, które chcemy odwiedzić. Teraz możemy kombinować dalej, bo jeśli nie chcemy wracać tym samym szlakiem, wystarczy poszukać możliwości zrobienia pętelki, dodając kolejne punkty.

Kolejnym serwisem, który odwiedzam czasami przy planowaniu trasy, jest strona mapy.cz. Działa ona na podobnej zasadzie i chociaż moim zdaniem rysowanie szlaku nie jest tak intuicyjne, co może wynikać głównie z przyzwyczajeń, to sprawdza się naprawdę nieźle.

Planowanie wycieczki

W zależności od preferencji możecie korzystać z serwisu w wersji przeglądarkowej albo pobrać aplikację na telefon. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest to, że z dostępnych map można korzystać też w trybie offline.

Sprawdzanie pogody przed wyjściem na szlak

Co dalej? Zdecydowanie przyjemniej przemierza się szlaki, kiedy aura nam sprzyja. Ogólny pogląd na sytuacje w górach dają mi początkowo pogodynka.pl oraz norweski serwis yr.no, który cieszy się całkiem niezłą popularnością wśród turystów.

Szczegółów szukam natomiast na portalu mountain-forecast.com oraz meteo.pl Ten pierwszy pozwala sprawdzić warunki w okolicach wybranego szczytu, na określonej wysokości, a w dodatku znajdziemy tam informacje dotyczące prędkości wiatru czy temperatury odczuwalnej. Drugi jest może nieco trudniejszy w odczycie, bo początkowo trochę trudno połapać się w tych wszystkich kropkach i kreskach, ale w moim przypadku świetnie sprawdza się przy planowaniu wycieczek.

Przykładowa prognoza w serwisie Mountain-Forecast

Generowanie górskich panoram z podpisami szczytów

Załóżmy jednak, że jest pięknie i dotarliśmy do celu. Wokół nas sporo różnych pagórków, wierzchołków i zwłaszcza w nowym miejscu nie za bardzo wiemy, na co patrzymy. Tutaj z pomocą przychodzą narzędzia, które pozwolą na wygenerowanie podpisanej panoramy z konkretnego miejsca.

Najprostszymi przykładami będą pewnie PeakFinder oraz PeakVisor. W wersji przeglądarkowej obsługa jest dosyć prosta, bo sprowadza się do wpisania nazwy szczytu, z którego chcemy zobaczyć konkretną panoramę. Jeśli góry nie ma w bazie, to miejsce możemy wskazać ręcznie. Wystarczy chwilę zaczekać, żeby dostać poglądowy obraz tego, co widzimy na własne oczy.

Generowanie-górskich-panoram

Jeśli chodzi o mnie, to lubię zerknąć na taką panoramę albo przed wycieczką, albo już później na spokojnie w domu, kiedy oglądam zdjęcia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wygenerować sobie taki podgląd już na miejscu. W takim przypadku pewnie wygodniejszym rozwiązaniem będzie pobranie aplikacji, bo dzięki temu w czasie rzeczywistym dostaniemy dodatkowo podpis szczytów, które nasz telefon widzi poprzez aparat.

Zostawiam na koniec jeszcze kilka godnych uwagi narzędzi, z których sam korzystam raczej sporadycznie, ale którymi możecie się zainteresować. Jeśli chodzi o sprawdzanie szlaków i map, to polecam oczywiście openstreetmap.org, czy mapy.hiking.sk. Jeżeli w celu nawigowania po trasie planujecie używać aplikacji, to niezłymi opiniami cieszą się np. „OsmAnd” czy „Locus Map”, które pozwalają na używanie map w trybie offline. No, a jeśli ktoś ma ochotę, to w celu generowania panoram może wypróbować również apkę „Polskie Góry”, czy „Find the Hill”.

Jak zaplanować wycieczkę w góry - moje ulubione narzędzia

Zostawiam jeszcze film, który być może będzie dla niektórych czymś w rodzaju krótkiej instrukcji obsługi. Jeśli lubicie górskie treści to zachęcam do SUBSKRYBOWANIA. Mimo wszystko uważam, że podane tutaj serwisy i aplikacje są tak intuicyjne, że kilka spędzonych chwil raczej wystarczy, by połapać się w ich obsłudze. Jeśli korzystacie i polecacie jakieś inne, to dajcie znać w komentarzu. Udanych wędrówek!

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...