Autor: 

Sezon zimowy w górach zbliża się dużymi krokami! Co na to wskazuje? Kolory! Jesienne barwy zastępuje powoli śnieg. Jeszcze kilka dni, a na górskich zboczach, szczytach i szlakach zrobi się całkowicie biało, pokrywa śnieżna będzie grubsza i zbita, a minusowe temperatury sprawią, że zbocza będą oblodzone. Dni są już o wiele krótsze, zaś na otwartych przestrzeniach będzie o wiele zimniej. Takie warunki stawiają nas, turystów górskich przed nowymi wyzwaniami! Aby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, które dadzą nam nowe możliwości, warto uświadomić sobie realia zimowych wędrówek górskich i nauczyć się kilku nowych rzeczy!

Ale na początek – jeśli kiepsko znosisz minusowe temperatury, i nie ekscytują Cię zmagania z trudnymi warunkami atmosferycznymi w dzikiej przyrodzie zimą lub/oraz nie chcesz płacić tej ceny za piękne zimowe widoki, rozsądnie przemyśl, czy góry zimą są dla Ciebie! Jeśli jesteś gotowy na zimę w górach, pozostaje nic innego jak przygotowanie się do niej solidnie!

Dobry plan to podstawa!

Na sam początek dobrze przestudiuj mapę drukowaną i trasę trekkingu. Pamiętaj, że w zimie przejście danego odcinka może zając Ci nawet 2 razy więcej czasu niż w lecie! Oblicz czas, przeanalizuj trudności po drodze, nachylenie stoku i umiejscowienie schronisk po drodze. Nigdy nie idź w góry na zasadzie: „idę, jakoś to będzie”. Nie będzie. Zastanie Cię noc, zgubisz szlak, wejdziesz w teren lawinowy. Przepis na tragedię. W zimie warto odpuścić sobie też samotne wędrówki – po prostu razem jest bezpieczniej!

Pogoda – aktualne informacje

Przestudiuj prognozy pogodowe. Nie ograniczaj się tylko do sprawdzenia temperatury, ale też siły wiatru, godzin nasłonecznienia, zachmurzenia a przede wszystkim sprawdź zagrożenie lawinowe. W Tatrach sprawdzaj stronę TPNu, w pozostałych górach mountain forecast oraz yr.no Odsyłam Cię do pod ten link po jeszcze bardziej precyzyjne informacje.

Autor: 
Kościelec

Kościelec

Ubiór – „na cebulkę”

W zimę wyjście w dresikach i adidaskach nie zapewni komfortu wędrówki. Niestety trzeba wykosztować się na kilka podstawowych ubrań, dzięki którym będziemy czuli się komfortowo, ciepło i „oddychalnie” w zimne dni. Na zimowy ubiór składa się: buty trekkingowe, dobre skarpety (np. z wełny merino), bielizna termoaktywna (kalesonki i bluza, też wełna merino), spodnie trekkingowe, polar, kurtka z membraną (np. 3L lub gore-tex), lekka kurtka puchowa na postój, buff, czapka i rękawiczki. Linki do poradników o każdej z wymienionych części garderoby znajdziesz w moim e-book, który można pobrać poniżej. Pamiętaj, póki się ruszasz, dobre ubranie zapewni Ci ciepło. Gwoli rozwinięcia tematu, polski producent odzieży 4F rozsądnie rozpisał informacje o trekkingu w zimie. Zaś górski ekspert, Łukasz Supergan w tym artykule mocno mi pomógł w skompletowaniu swojego zestawu zimowego.

Sprzęt – dobra jakość bez kompromisów!

Jeśli wybieracie się w wyższe partię Tatr czyli bardziej skaliste góry to wypadałoby też pomyśleć o sprzęcie zimowym. Jeśli w lato chodzisz bez kijków trekkingowych, to w zimie będzie to już cięższe. Na podstawowy zestaw zimowy (tatrzański) składają się raki przymocowywane do zimowych butów oraz czekan turystyczny. Kolejnym etapem jest zestaw lawinowy ABC. Sprzęty te wymagają przejścia co najmniej podstawowego kursu obsługi, jeśli chodzi o wypożyczenie, można je wypożyczyć w schroniskach górskich oraz dobrych sklepach. Jeśli śniegu jest naprawdę dużo i zamierzasz chodzić poza wydeptanym szlakiem – zainwestuj w rakiety śnieżne, lub pomyśl o skitourach.

Autor: 
sprzęt gotowy na zimę

Sprzęt gotowy na zimę

Zawartość plecaka

Zabierz ze sobą termos z gorącą herbatą, która Cię rozgrzeje oraz przekąski dające energię – orzechy, batony, czekoladę. Do plecaka warto spakować czołówkę, aby nie zagubić się gdy się ściemni, apteczkę i folię NRC. Okulary słoneczne, a najlepiej okulary górskie lodowcowe ochronią Twoje oczy przed słońcem odbijającym się od śniegu. Na głębokie śniegi warto mieć stuptuty, które chronią nogawki przed zamoczeniem.

Wędrówka – uważność i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo stawiaj na pierwszym miejscu. W górach zimą jest o wiele trudniej niż w innych porach roku. Pamiętajmy, że jesteśmy w nich gośćmi i musimy dostosować się do wyzwań, które stawia nam przyroda. Solidne przygotowanie trasy, odpowiedni ubiór do pogody, asekuracyjny sprzęt i nieustanne obserwowanie otoczenia powinno sprawić, że Twój pobyt zimą w górach zakończy się pozytywnymi wrażeniami i emocjami, a nie złamaniem, stłuczeniem, hipotermią czy czymś o wiele gorszym.

Czytaj więcej!

Dużo więcej porad o tym jak się ubrać, jak dobrać sprzęt, recenzje i wskazówki znajdziecie na blogu skalnika.

Wiele uniwersalnych rad dotyczących zimowych gór przedstawił już wspomniany Łukasz Supergan we wpisie o zdobywaniu tatrzańskich Rys.

Kilka dodatkowych rad od magazynu Góry.

W razie wypadku, przygotuj się na wezwanie pomocy. Jak to zrobić, wyjaśnia Tatromaniak.

Jeśli masz więcej pytań, śmiało pisz w komentarzach, na fejsbuku na instagramie czy na maila, chętnie udzielę Ci rady!

Blog autora www.cezarkos.pl

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...